Dokument & lagar (72 778 träffar)

Interpellation 2016/17:484 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:484 Anmälningsplikt för åtelkamera av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Vildsvinsstammen breder ut sig kraftigt i Sverige – och detta för med sig stora skador till följd av bök och återbök. För lantbrukare kan det handla om att man förlorar

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:484 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:483 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:483 Omlokalisering av myndigheter av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen har tidigare aviserat att man avser att omlokalisera statliga myndigheter och därmed flytta ut statliga jobb från Stockholmsregionen till andra delar av landet. Även den parlamentariska

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:483 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2016/17:481 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:481 Regeringens arbetslöshetsmål av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Den svenska arbetslösheten ligger idag på 6,6 procent (SCB), säsongsrensat och utjämnat, vilket kan översättas till ungefär 354 000 personer. Regeringen har samtidigt

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:481 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2016/17:479 av Isabella Hökmark (M)

Interpellation 2016/17:479 Effekterna av fri entré-reformen av Isabella Hökmark (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Myndigheten för Kulturanalys har, i sin rapport om besöksutvecklingen för de centrala museerna 2016, utvärderat konsekvenserna av införandet av fri entré på vissa centrala

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2016/17:479 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2016/17:478 av Jeff Ahl (SD)

Interpellation 2016/17:478 Uppräkning av skatt på bränslen av Jeff Ahl (SD) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Regeringen beslutade att höja bensin- och dieselskatten med KPI plus 2 procent från årsskiftet 2016/17. Detta innebär att de som är beroende av sin bil, framför allt på landsbygden, får det ekonomiskt

Inlämnad: 2017-04-26 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2016/17:478 av Jeff Ahl (SD) (pdf, 69 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1304 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Fråga 2016/17:1304 Förbud mot neonikotinoider av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) EU-kommissionen har nyligen lagt fram ett förslag om förbud mot neonikotinoider. Enligt förslaget ska förbudet även innefatta grödor som inte drar åt sig pollinerande insekter, som exempelvis sockerbetor.

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1304 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1303 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1303 Arbetet med att få Gui Minhai frisläppt av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Den svenske förläggaren Gui Minhai sitter sedan ett och ett halvt år tillbaka fängslad i Kina för att ha gett ut regimkritisk litteratur. Han har förvägrats sina konsulära rättigheter och

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1303 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2016/17:482 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:482 Utfodring av vilt av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) I oktober 2016 riktade Sveriges riksdag ett tillkännagivande till regeringen angående utfodring av vilt. Till skillnad från regeringens förslag, som innebar att ansvarig myndighet ska kunna besluta om

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2016/17:482 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2016/17:480 av Gunilla Nordgren (M)

Interpellation 2016/17:480 Migrationsverkets anvisningar av Gunilla Nordgren (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) För en tid sedan fick jag svar på min fråga till ministern angående Migrationsverkets placeringar av nyanlända med uppehållstillstånd som bor på uppsagda boenden. Jag tycker

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:480 av Gunilla Nordgren (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2016/17:476 av Christian Holm Barenfeld (M)

Interpellation 2016/17:476 Situationen i Venezuela av Christian Holm Barenfeld (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Dagligen kan vi nu i medierna följa den allt allvarligare situationen i Venezuela som under lång tid har varit mycket turbulent och politiskt och ekonomiskt förödande. Inflationen i landet

Inlämnad: 2017-04-26 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:476 av Christian Holm Barenfeld (M) (pdf, 84 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1302 av Kerstin Lundgren (C)

Fråga 2016/17:1302 Sveriges strategi för arbetet med kvinnors rättigheter i FN:s kvinnokommission av Kerstin Lundgren (C) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under april månad röstades Saudiarabien in i FN:s kvinnokommission. Det är ett land som är känt för att förtrycka sina egna kvinnliga medborgare och

Inlämnad: 2017-04-27 Svarsdatum: 2017-05-10 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1302 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1301 av Jenny Petersson (M)

Fråga 2016/17:1301 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Saudiarabien är ett av de värsta länderna i världen när det kommer till systematisk diskriminering av kvinnor. Ett land där kvinnor enligt lag är underordnade män och där kvinnor till exempel inte får köra

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1301 av Jenny Petersson (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1300 av Tina Ghasemi (M)

Fråga 2016/17:1300 Saudiarabien i FN:s kvinnokommission av Tina Ghasemi (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Saudiarabien är ett av världens minst jämställda länder. Kvinnorna är underordnade männen i praktiskt taget alla aspekter av samhället, och deras medborgerliga fri- och rättigheter är kraftigt begränsade.

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1300 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1299 av Ewa Thalén Finné (M)

Fråga 2016/17:1299 Moderniseringen av lagen om ekonomiska föreningar av Ewa Thalén Finné (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I januari 2016 biföll riksdagen regeringens förslag om att modernisera lagen om ekonomiska föreningar. Den nya lagstiftningen började gälla den 1 juli 2016 och

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1299 av Ewa Thalén Finné (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1298 av Mia Sydow Mölleby (V)

Fråga 2016/17:1298 Fängslandet av oppositionella i Turkiet av Mia Sydow Mölleby (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Sedan det misslyckade kuppförsöket sommaren 2016 har inskränkningarna av demokratiska fri- och rättigheter ökat i Erdoğans Turkiet genom massarresteringar och begränsningar av yttrandefriheten.

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1298 av Mia Sydow Mölleby (V) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1297 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:1297 Svenskt stöd till arbete mot tortyr av Hans Linde (V) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) IRCT är en global organisation vars övergripande mål är att försvara rätten till holistisk rehabilitering för tortyroffer samt att arbeta mot förekomsten av tortyr. Organisationen samordnar ett nätverk bestående

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1297 av Hans Linde (V) (pdf, 81 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1296 av Hans Linde (V)

Fråga 2016/17:1296 Övergrepp mot hbtq-personer i Tjetjenien av Hans Linde (V) till Utrikesminister Margot Wallström (S) De fruktansvärda rapporterna från Tjetjenien om hur män som uppfattas som homo- eller bisexuella tillfångatagits, torterats och dödats på ett systematiskt sätt har upprört många. Situationen

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1296 av Hans Linde (V) (pdf, 80 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1295 av Lars-Arne Staxäng (M)

Fråga 2016/17:1295 Järnvägsförbindelsen mellan Göteborg och Oslo av Lars-Arne Staxäng (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Norge och Sverige är varandras viktigaste exportmarknader. Det är därför viktigt med en god infrastruktur mellan länderna som underlättar för transporter av gods och för pendlande mellan

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1295 av Lars-Arne Staxäng (M) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1294 av Betty Malmberg (M)

Fråga 2016/17:1294 Gårdsförsäljning av öl och vin av Betty Malmberg (M) till Statsrådet Gabriel Wikström (S) Sverige är i dag det enda land i EU som inte tillåter gårdsförsäljning av alkoholhaltiga produkter. Självklart måste också vi i vårt land kunna visa sådan tilltro till företagare, med för verksamheten särskild

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Gabriel Wikström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1294 av Betty Malmberg (M) (pdf, 77 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1293 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1293 Avsiktsförklaringen med Kuba av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) En förhoppning hos Sverige, EU och USA var att man genom att bryta isoleringen med Kuba skulle få landet att gå i en mer demokratisk riktning. Biståndsministern har uttryckt att Kuba genomgår en öppning gentemot

Inlämnad: 2017-04-26 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:1293 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 81 kB)