Dokument & lagar (63 080 träffar)

Skriftlig fråga 2016/17:1259 av Roger Haddad (L)

Fråga 2016/17:1259 Tullens roll vid terrorattentat av Roger Haddad (L) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Liberalerna har tagit del av uppgifter i medier men också direkt från Tullverkets medarbetare att tullens tjänstemän inte fick beväpna sig under terrorattentatet i Stockholm den 7 april 2017. I stället fattades

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1259 av Roger Haddad (L) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2016/17:464 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2016/17:464 Minoriteternas rättigheter i Irak och inom det kurdiska självstyret av Robert Hannah (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) World Council of Churches rapport T he Protection Needs of Minorities from Syria and Iraq beskriver en extremt svår situation för Syriens och Iraks

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:464 av Robert Hannah (L) (pdf, 102 kB)

Interpellation 2016/17:463 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2016/17:463 Folkmordet 1915 av Robert Hannah (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Under valrörelsen 2014 lovade Stefan Löfven att han som statsminister skulle erkänna folkmordet 1915/seyfo om han blev statsminister. När Socialdemokraterna kom i regeringsställning begravdes frågan genom

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:463 av Robert Hannah (L) (pdf, 76 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1202 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2017/02635/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1202 av Gunilla Nordgren (M) Extra kostnader i samband med id-kontroller Gunilla Nordgren har frågat mig hur långt regeringen har kommit i sin beredning av kompensation för extra kostnader i samband med id-kontroller

Svarsdatum: 2017-04-21 Frågeställare: Gunilla Nordgren (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1202 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 37 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1193 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2017/02592/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1193 av Lars Mejern Larsson (S) Trafikskolor Lars Mejern Larsson har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att få ordning och reda inom trafikskoleområdet. Grunden för Sveriges trafiksäkerhetsarbete

Svarsdatum: 2017-04-21 Frågeställare: Lars Mejern Larsson (S)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1193 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 32 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1181 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S)

Dnr N2017/02587/MRT Näringsdepartementet Infrastrukturministern Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1181 av Johan Hedin (C) Allvarlig fara för den allmänna ordningen eller inre säkerheten Johan Hedin har frågat inrikesministern enligt vilka kriterier statsrådet och regeringen anser att Sverige befinner sig

Svarsdatum: 2017-04-21 Frågeställare: Johan Hedin (C)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1181 besvarad av Statsrådet Anna Johansson (S) (docx, 42 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1258 av Eskil Erlandsson (C)

Fråga 2016/17:1258 Sena utbetalningar av jordbruksstöd av Eskil Erlandsson (C) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Centerpartiet har vid ett flertal tillfällen uppmärksammat de försenade utbetalningarna av olika ersättningar inom ramen för Landsbygdsprogrammet. En del lantbrukare har i väntan på sina ersättningar

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1258 av Eskil Erlandsson (C) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1257 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1257 Akademisk frihet i Ungern av Birgitta Ohlsson (L) till Statsrådet Ann Linde (S) Den ungerska demokratin urlakas och viktiga rättsstatsprinciper har satts ur spel under Viktor Orbáns ledarskap. Senast är attacken mot det internationellt ansedda Centraleuropeiska universitetet, CEU, i Budapest,

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1257 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 68 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1256 av Birgitta Ohlsson (L)

Fråga 2016/17:1256 Stöd till demokratiaktivister i Turkiet av Birgitta Ohlsson (L) till Utrikesminister Margot Wallström (S) Turkiet har under de senaste åren gått åt helt fel håll. Vid millennieskiftet hade många goda reformer antagits och många hoppades att landet en dag skulle kunna bli medlem i den europeiska

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1256 av Birgitta Ohlsson (L) (pdf, 79 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1255 av Roger Haddad (L)

Fråga 2016/17:1255 En ny regional infrastrukturplan av Roger Haddad (L) till Statsrådet Anna Johansson (S) Nu under 2017 processas runt om i landet förslag till en ny regional infrastrukturplan. Fördelningen till länen/regionerna grundar sig enbart på antalet kilometer allmän väg inom respektive län/region. Detta

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1255 av Roger Haddad (L) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2016/17:462 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2016/17:462 Efterlevnaden av svaveldirektivet av Johan Hultberg (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Sjöfarten är ett såväl effektivt som jämförelsevis miljövänligt transportslag. Tack vare att sjöfarten är energieffektiv är den också ett klimatsmart alternativ. Att flytta mer gods från väg till

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:462 av Johan Hultberg (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:461 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2016/17:461 Utbetalning av assistansersättning av Bengt Eliasson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I höstas bytte Försäkringskassan utbetalningssystem från förskottsutbetalningar till efterskottsbetalningar månadsvis för den som har rätt till personlig assistans. Det har i sig inneburit en utmaning

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-02 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:461 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2016/17:460 av Allan Widman (L)

Interpellation 2016/17:460 Hjälp och stöd till civila veteraner av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Riksdagen gav i betänkande 2015/16:FöU8 regeringen till känna att regeringen bör vidta de åtgärder som krävs för att konsolidera veteranpolitiken i linje med Veteranutredningens förslag.

Inlämnad: 2017-04-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:460 av Allan Widman (L) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:459 av Per Klarberg (SD)

Interpellation 2016/17:459 Åtgärder för att förhindra tågkapningar av Per Klarberg (SD) till Statsrådet Anna Johansson (S) 14 juli 2016. En attentatsman i Nice kör in med lastbil bland nationaldagsfirande människor på strandpromenaden. 86 dör och 434 skadas. 8 december 2016. Mitt under en pågående julmarknad

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:459 av Per Klarberg (SD) (pdf, 98 kB)

Interpellation 2016/17:458 av Mats Green (M)

Interpellation 2016/17:458 Köp av levande djur av Mats Green (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Torsdagen den 6 april 2017 fattade Sveriges riksdag beslut om ett tillkännagivande till regeringen att den både nationellt och inom EU ska initiera överväganden om huruvida reglerna i konsumentköplagen

Inlämnad: 2017-04-19 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2016/17:458 av Mats Green (M) (pdf, 78 kB)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1216 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S)

Dnr S2017/02289/FST Socialdepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2016/17:1216 av Ellen Juntti (M) Ansvarsfördelningen enligt socialtjänstlagen Ellen Juntti har frågat mig om jag avser att ändra ansvarsfördelningen enligt socialtjänstlagen för att det ska bli lättare för kommuner att ingripa vid misstanke

Svarsdatum: 2017-04-20 Frågeställare: Ellen Juntti (M)

Svar på skriftlig fråga 2016/17:1216 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S) (docx, 39 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1254 av Pål Jonson (M)

Fråga 2016/17:1254 En tullstation på E16 av Pål Jonson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) E16 är i dag den enda Europaväg som saknar en klareringsstation för Tullverket. Genom tullstationer kan Sverige säkerställa att skatter och avgifter tas ut i samband med in- och utförsel av varor samt bekämpa

Inlämnad: 2017-04-20 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1254 av Pål Jonson (M) (pdf, 74 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1253 av Erik Ottoson (M)

Fråga 2016/17:1253 Den EU-rättsliga dataskyddsregleringen och åtelkameror av Erik Ottoson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Den EU-rättsliga dataskyddsregelring som börjar tillämpas i maj 2018 innebär en större harmonisering av reglerna för personuppgiftsbehandling inom EU, särskilt

Inlämnad: 2017-04-18 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1253 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1252 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2016/17:1252 Konsekvenser av digitaliseringen av Anette Åkesson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Företagare står inför många utmaningar. En av dem rör handfasta konsekvenser av digitaliseringen. För några veckor sedan besökte jag ett drivande och framgångsrikt företag i Örkelljunga, TechPack. Vd

Inlämnad: 2017-04-19 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1252 av Anette Åkesson (M) (pdf, 76 kB)

Skriftlig fråga 2016/17:1251 av Jan R Andersson (M)

Fråga 2016/17:1251 Sveriges beredskapslagstiftning av Jan R Andersson (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) Stockholm skakades nyligen av en terrorattack. Samhällets svar visade på en robusthet, både i myndigheternas åtgärder och i befolkningens agerande. Samtidigt visade sig brister. Ett problem uppstod i

Inlämnad: 2017-04-19 Svarsdatum: 2017-05-03 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1251 av Jan R Andersson (M) (pdf, 77 kB)