Dokument & lagar (38 248 träffar)

Interpellation 2017/18:323 av Staffan Danielsson (C)

Interpellation 2017/18:323 Utredning eller folkomröstning om dödshjälp av Staffan Danielsson (C) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Opinionsundersökningar visar på en stark folkmajoritet för att utreda möjligheter för individen att själv påverka sitt öde vid svåra lidanden i livets slutskede. Dessa frågor

Inlämnad: 2018-01-16 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Interpellation 2017/18:323 av Staffan Danielsson (C) (pdf, 169 kB)

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L)

Interpellation 2017/18:322 Arbetet mot våldsbejakande extremism av Roger Haddad (L) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Regeringen meddelade sommaren 2017 att den nationella samordnarens uppdrag mot våldsbejakande extremism ska övertas av Brottsförebyggande rådet från den 1 januari 2018. Arbetet

Inlämnad: 2018-01-16 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:322 av Roger Haddad (L) (pdf, 87 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:562 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

N2018/00129/DL Näringsdepartementet Landsbygdsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:562 av Maria Malmer Stenergard (M) Livsmedelsverkets rekommendation gällande viltkött Maria Malmer Stenergard har frågat mig vilka åtgärder jag ämnar vidta för att Livsmedelsverkets rekommendationer gällande konsumtion

Svarsdatum: 2018-01-17 Frågeställare: Maria Malmer Stenergard (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:562 besvarad av Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) (docx, 88 kB)

KU-anmälning 2017/18:25 (973-2017/18) av ALLAN WIDMAN (L)

ALLAN WIDMAN Riksdagsledamot (L) 2018-01-16 Dnr 973-2017/18 Granskning av talepunkter som av Utrikesdepartementet tillsänts Sveriges utrikes beskickningar Strax före jul förra året bedömde Försvarsberedningen i en rapport att ett väpnat angrepp mot Sverige inte kan uteslutas. Bedömningen fick stor uppmärksamhet

2018-01-16

Svar på skriftlig fråga 2017/18:556 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Svar på fråga 2017/18:556 av Gunilla Svantorp (S) Den nationella planen för transportsystemet Gunilla Svantorp har frågat mig om jag och regeringen kommer att ta hänsyn till Försvarsberedningens rapport inför beslutet om en nationell plan för transportsystemet 2018–2029. Den 31 augusti 2017 överlämnade Trafikverket

Svarsdatum: 2018-01-16 Frågeställare: Gunilla Svantorp (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:556 besvarad av Statsrådet Tomas Eneroth (S) (docx, 92 kB)

Interpellation 2017/18:321 av Bengt Eliasson (L)

Interpellation 2017/18:321 Bilstödet av Bengt Eliasson (L) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Hösten 2016 beslutade riksdagen om ett reformerat bilstöd (prop. 2016/17:4). Syftet med de nya bestämmelserna var bland annat att uppmuntra anskaffning av från början anpassade fordon och därmed begränsa behovet av efterhandsanpassning.

Inlämnad: 2018-01-15 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2017/18:321 av Bengt Eliasson (L) (pdf, 128 kB)

Interpellation 2017/18:320 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2017/18:320 Torskbeståndet i Östersjön av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Sven-Erik Bucht (S) Torsken är en av de vanligaste matfiskarna i Sverige, och den har följaktligen stor ekonomisk betydelse för fisket. Den kan säljas färsk, fryst, torkad eller saltad – och det är få människor

Inlämnad: 2018-01-15 Svarsdatum: 2018-01-30 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Interpellation 2017/18:320 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2017/18:319 av Ali Esbati (V)

Interpellation 2017/18:319 Bemanningsföretag av Ali Esbati (V) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Sverige har i dag en av de mest arbetsgivarvänliga regleringarna inom OECD när det gäller möjligheten att anlita bemanningsföretag för inhyrning av arbetskraft. För den flexibiliteten

Inlämnad: 2018-01-15 Svarsdatum: 2018-01-26 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:319 av Ali Esbati (V) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:317 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2017/18:317 Kriminell användning av samordningsnummer av Mikael Oscarsson (KD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Den 11 januari rapporterade TV4 om sin granskning av hur samordningsnummer används av svenska kriminella för penningtvätt, terrorfinansiering och utnyttjande av

Inlämnad: 2018-01-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:317 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2017/18:318 av Ann-Britt Åsebol (M)

Interpellation 2017/18:318 Situationen på arbetsmarknaden för funktionsnedsatta av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) En funktionsnedsättning ska inte begränsa möjligheterna för den som kan och vill jobba att bidra utifrån sin förmåga. I Sverige ska alla ha möjlighet att delta i samhället utifrån

Inlämnad: 2018-01-12 Svarsdatum: 2018-01-26 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:318 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 107 kB)

Interpellation 2017/18:316 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2017/18:316 Arbetsmiljöverket och företagsklimatet av Jörgen Warborn (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Arbetsmiljöverket har lanserat ett mobilspel som kallas The Boss i syfte att informera företag inom restaurangnäringen och byggbranschen om de lagar som reglerar

Inlämnad: 2018-01-12 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2017/18:316 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2017/18:315 av Ann-Britt Åsebol (M)

Interpellation 2017/18:315 Bostäder för seniorer av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) I många av landets kommuner saknas bra och prisvärda bostäder för seniorer att flytta till eller för den delen bo kvar i. Även om alla pensionärer i en kommun har en bostad är denna sällan långsiktigt

Inlämnad: 2018-01-12 Svarsdatum: 2018-01-23 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2017/18:315 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 105 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:554 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/00140 Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:554 av Sten Bergheden (M) Stödet till brottsoffer Sten Bergheden har frågat mig om vilka initiativ jag ämnar ta för att landets brottsoffer ska få hjälp via Brottsofferjouren. Det är viktigt att brottsoffer

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Sten Bergheden (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:554 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 96 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:539 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017 / 10056/POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017 /18:539 av Thomas Finnborg (M) Polisens vidareutbildning och bristande resurser Thomas Finnborg har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att komma till rätta med bristsituationer i polisen.

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Thomas Finnborg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:539 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 90 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:521 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Svar på fråga 2017/18:521 av John Widegren (M) Polisens närvaro på landsbygden John Widegren har frågat mig vilka åtgärder jag kommer att vidta för att säkerställa att vi har en närvarande polis även på landsbygden. Som jag har framfört i tidigare frågesvar har regeringen en målsättning att öka antalet polisanställda

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: John Widegren (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:521 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 92 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:520 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/ 09812 /POL Ju2017/ 09988 /POL Justitiedepartementet Justitie- och i nrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:485 av Krister Hammarbergh (M) Implementering av vapendirektivet och fråga 2017/18:520 av Kristina Yngwe (C) Översättning av vapendirektivet Krister Hammarbergh

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Kristina Yngwe (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:520 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 68 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:511 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/09969/POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikes ministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:511 av Thomas Finnborg (M) Outredda brott Thomas Finnborg har frågat mig vilka åtgärder regeringen och jag avser att vidta för att komma till rätta med det ökande antalet outredda brott, och i så

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Thomas Finnborg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:511 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 87 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:507 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/09891 Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:507 av Åsa Coenraads (M) om missvisande statistik om jaktbrott Åsa Coenraads (M) har frågat mig vilka åtgärder jag avser vidta för att skilja viltolyckor och jaktbrott åt i statistiken. Det är Brottsförebyggande

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Åsa Coenraads (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:507 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 91 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:504 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09849/POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:504 av Thomas Finnborg (M) Sexualbrott Thomas Finnborg har frågat mig vilka åtgärder jag och regeringen avser vidta för att komma till rätta med den stora ökningen av antalet brott i

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Thomas Finnborg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:504 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 37 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:498 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/09970/POL Justitiedepartementet Justitie- och i nrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:498 av Jenny Peterson (M) Kravet på danstillstånd Jenny Petersson har frågat mig om jag och regeringen har som ambition att avskaffa kravet på danstillstånd riksdagsåret 2017/18 eller när kan

Svarsdatum: 2018-01-12 Frågeställare: Jenny Petersson (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:498 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 67 kB)