Dokument & lagar (10 191 träffar)

Interpellation 2016/17:545 av Lotta Johnsson Fornarve (V)

Interpellation 2016/17:545 Könsneutrala personnummer av Lotta Johnsson Fornarve (V) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Varje svensk har ett personnummer som används vid identifiering. De första sex siffrorna är födelsedatumet, följt av ett löpnummer där tredje siffran anger personens kön – jämn siffra för kvinna

Inlämnad: 2017-05-23 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:545 av Lotta Johnsson Fornarve (V) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:544 av Maria Malmer Stenergard (M)

Interpellation 2016/17:544 Nordeas flytt av Maria Malmer Stenergard (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Enligt uppgifter i medierna kommer Nordea att flytta sitt huvudkontor från Stockholm. Ett av de tyngst vägande skälen för flytten är den kraftiga höjning av resolutionsavgiften som regeringen föreslagit

Inlämnad: 2017-05-24 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:544 av Maria Malmer Stenergard (M) (pdf, 75 kB)

Interpellation 2016/17:543 av Gunnar Hedberg (M)

Interpellation 2016/17:543 Hotade verksamheter för misshandlade kvinnor av Gunnar Hedberg (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Nationellt centrum för kvinnofrid, tidigare Rikskvinnocentrum, har systematiskt, nyskapande och forskningsbaserat byggt upp verksamheter som är unika i att hjälpa och skapa förändringar

Inlämnad: 2017-05-23 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:543 av Gunnar Hedberg (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:542 av Lotta Finstorp (M)

Interpellation 2016/17:542 Beskattning av elbussar av Lotta Finstorp (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Elskatten för elbussar bör ses över. Om Sverige på allvar ska uppmuntra fler att välja miljövänliga alternativ ter det sig rimligt att elbussar också blir skattebefriade, precis som spårtrafiken

Inlämnad: 2017-05-23 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:542 av Lotta Finstorp (M) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2016/17:541 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:541 Elevers individuella inflytande av Daniel Riazat (V) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) Skolans och elevernas relationer ter sig på många olika sätt. Precis som i andra samhällsgrupper, som studenter eller arbetstagare, ska därför elever ha ett antal rättigheter. Elevers

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:541 av Daniel Riazat (V) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2016/17:539 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:539 Avgiftsfri skola för alla av Daniel Riazat (V) till Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) I dag har skolorna rätt att ta ut enstaka obetydliga kostnader från vårdnadshavare för till exempel teaterbesök, och avgift för kollektivtrafik eller andra utflykter som barnen förväntas delta

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

Interpellation 2016/17:539 av Daniel Riazat (V) (pdf, 68 kB)

Interpellation 2016/17:538 av Ann-Britt Åsebol (M)

Interpellation 2016/17:538 Polisens öppettider i sommar av Ann-Britt Åsebol (M) till Statsrådet Anders Ygeman (S) På webbsidan för polisen i Dalarna står att läsa följande: "Polismyndigheten behöver begränsa öppettiderna och även stänga ner vissa receptioner på sina polisstationer i Dalarna under sommaren.

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:538 av Ann-Britt Åsebol (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V)

Interpellation 2016/17:540 Elevföreträdares synliggörande i skollagen av Daniel Riazat (V) till Statsrådet Anna Ekström (S) Under 2015 gick enligt Sveriges Elevkårer 55 procent av gymnasieeleverna på en skola med en elevkår. 27 procent av eleverna var medlemmar i en elevkår, och på de skolor där elevkårer finns

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Statsrådet Anna Ekström (S)

Interpellation 2016/17:540 av Daniel Riazat (V) (pdf, 70 kB)

Interpellation 2016/17:537 av Markus Wiechel (SD)

Interpellation 2016/17:537 Stöd till Somaliland av Markus Wiechel (SD) till Utrikesminister Margot Wallström (S) I skrivande stund, torsdagen den 18 maj, firar Somaliland 26 år som självständig nation. Ett stolt folk firar ett land som trots 13 år av demokrati, fredliga maktskiften, stabilitet och en förhållandevis

Inlämnad: 2017-05-22 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:537 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2016/17:536 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2016/17:536 Företagens regelkostnader av Jörgen Warborn (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Hela 3,6 miljarder ökade företagens rent administrativa kostnader under 2016, på grund av nya eller förändrade regler. Det är kostnader som drabbar både företagen och konsumenterna.

Inlämnad: 2017-05-22 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:536 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2016/17:535 av Jörgen Warborn (M)

Interpellation 2016/17:535 Förslaget om förändrade 3:12-regler av Jörgen Warborn (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Regelrådets uppdrag är att granska kvaliteten på konsekvensutredningar till författningsförslag som kan få effekter av betydelse för företag. Enligt Regelrådets årsrapport 2016 remitterade

Inlämnad: 2017-05-22 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:535 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:531 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M)

Interpellation 2016/17:531 Omlokalisering av myndigheter av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Regeringen har tidigare aviserat att man avser att omlokalisera statliga myndigheter och därmed flytta ut statliga jobb från Stockholmsregionen till andra delar av landet. Även den parlamentariska

Inlämnad: 2017-05-19 Svarsdatum: 2017-06-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:531 av Jonas Jacobsson Gjörtler (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2016/17:530 av Allan Widman (L)

Interpellation 2016/17:530 Hemvärnets ställning av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Hemvärnet, med de nationella skyddsstyrkorna, utgör ca 40 procent av Sveriges samlade militära försvar. De representerar extremt hög tillgänglighet, god lokalkännedom och beprövad kompetens och utgör

Inlämnad: 2017-05-19 Svarsdatum: 2017-05-29 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2016/17:530 av Allan Widman (L) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hemvärnets ställning

Interpellation 2016/17:534 av Jan Ericson (M)

Interpellation 2016/17:534 Svenska institutets Twitterkonto av Jan Ericson (M) till Utrikesminister Margot Wallström (S) De senaste dagarna har det uppmärksammats att ett Twitterkonto ägt av Svenska institutet (SI) massblockerat över 14 000 Twitterkonton. Enligt SI baseras blockeringarna på en lista, framtagen

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:534 av Jan Ericson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2016/17:533 av Jenny Petersson (M)

Interpellation 2016/17:533 Regeringens regleringsbrev till Försäkringskassan av Jenny Petersson (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) I årsredovisningen för staten 2016 gällande anslag där utfallet för utgiftsområde 9 Hälsovård, sjukvård och social omsorg redovisas står följande:  Utfallet uppgick till 63 371

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:533 av Jenny Petersson (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:532 av Annika Qarlsson (C)

Interpellation 2016/17:532 Jämställdhetsmyndigheten av Annika Qarlsson (C) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Regeringen har inlett sitt arbete med att inrätta en ny jämställdhetsmyndighet. Verksamheten ska vara igång från och med den 1 januari 2018. Målet med inrättandet av en ny myndighet är bland annat att arbetet

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-06-13 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Interpellation 2016/17:532 av Annika Qarlsson (C) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2016/17:529 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2016/17:529 Öppna data av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Inom stat och kommuner i Sverige finns stora mängder information som rätt hanterade kan skapa stora värden för såväl det offentliga som näringsliv och privatpersoner. Jag och statsrådet har tidigare konstaterat att

Inlämnad: 2017-05-18 Svarsdatum: 2017-06-09 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2016/17:529 av Erik Ottoson (M) (pdf, 74 kB)

Interpellation 2016/17:527 av Mikael Oscarsson (KD)

Interpellation 2016/17:527 Fyrspår till Uppsala av Mikael Oscarsson (KD) till Statsrådet Anna Johansson (S) I början av maj kördes det första tåget genom dubbelspårtunneln i Gamla Uppsala. Äntligen! var vi många som sa då. Järnvägen mellan Uppsala och Gävle är högt trafikerad. Där går regionaltåg, fjärrtåg och

Inlämnad: 2017-05-17 Svarsdatum: 2017-06-09 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:527 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:526 av Niklas Wykman (M)

Interpellation 2016/17:526 Fler vägar till jobb – östlig förbindelse i Stockholm av Niklas Wykman (M) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Stockholm är Sveriges tillväxtmotor. I dag står Stockholms län för ungefär 30 procent av landets bnp och en tredjedel av Sveriges nyföretagande.

Inlämnad: 2017-05-16 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:526 av Niklas Wykman (M) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2016/17:525 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M)

Interpellation 2016/17:525 Skatteprioriteringar av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) I ett antal debatter med finansminister Magdalena Andersson har finansministern uttryckt åsikter om att det är hur man använder skatteintäkter som är det viktiga, snarare än hur man utformar

Inlämnad: 2017-05-16 Svarsdatum: 2017-06-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:525 av Cecilie Tenfjord-Toftby (M) (pdf, 75 kB)