Dokument & lagar (10 982 träffar)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2018/19:81 Flytten av Sidas huvudkontor av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Efter en första konsekvensanalys av flytten för Sidas huvudkontor från Valhallavägen till Botkyrka står det klart att flytten riskerar att bli både långdragen och väldigt dyr. Enligt uppgifter i medierna beräknas

Inlämnad: 2019-02-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:80 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2018/19:80 Minskad kriminalitet för ökad tillväxt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt Svenskt Näringslivs preliminära studie av de direkta kostnaderna för näringslivet exklusive finanssektorn orsakade av brottslighet uppgår dessa till uppskattningsvis

Inlämnad: 2019-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:80 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:79 Dödsfall på jobbet av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Under januari omkom nio personer i arbetsplatsolyckor. Det är den högsta siffran mätt i januari på tio år, enligt Arbetsmiljöverket. Trots regeringens nollvision om dödsolyckor på arbetsplatser dog 58 personer

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M) (pdf, 78 kB)

CCS

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:78 CCS av Johan Hultberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Tack vare det arbete som gjordes i den parlamentariska Miljömålsberedningen, där undertecknad vad Moderaternas representant, kunde riksdagen i stor enighet anta världens mest ambitiösa klimatmål 2017. Sverige ska senast

Inlämnad: 2019-02-14 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M) (pdf, 96 kB)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:77 Rekryteringen av politiska tjänstemän av Lotta Olsson M till Statsminister Stefan Löfven S Klimatminister Isabella Lövins stabschef Annika Jacobson arbetade tidigare som chef för Greenpeace Sverige. I egenskap av detta stod hon 2012 bakom en aktion mot kärnkraftverket Forsmark, då man anordnade

Inlämnad: 2019-02-13 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M) (pdf, 91 kB)

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:76 Fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Medierna har nyligen rapporterat om risken för hälsoeffekter av fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning. Det finns stora risker för äldre personer som gaturenhåller på kommunernas mark, bland annat ökade

Inlämnad: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:75 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2018/19:75 Oberoende rättsväsende och fria medier av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en intervju i Svenska Dagbladet fredagen den 8 februari utvecklar statsminister Stefan Löfven tankarna bakom 73-punktsprogrammet och den politiska grunden för att ett antal partier

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:75 av Hans Wallmark (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:74 Avskaffande av flygets skattesubvention av Jens Holm V till Statsrådet Tomas Eneroth S Utsläppen från världens flygande har fördubblats de senaste 20 åren, och om inget görs kan de växa med ytterligare 300700 procent till 2050. Hade flygsektorn varit ett enskilt land hade den legat i topp tio

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:73 av David Josefsson (M)

Interpellation 2018/19:73 Sverige som innovationsland av David Josefsson M till Näringsminister Ibrahim Baylan S I slutet av januari, inför World Economic Forum i Davos, släpptes 2019 Bloomberg Innovation Index. Det är ett index av mediahuset Bloomberg som rankar hur väl olika länder står sig vad gäller att främja innovationer

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Näringsminister Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2018/19:73 av David Josefsson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:72 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M)

Interpellation 2018/19:72 Bristen på förvarsplatser av Elisabeth Björnsdotter Rahm M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Bristen på förvarsplatser i Sverige är akut. Det är uppenbart att den utökning av antalet förvarsplatser som skedde under den socialdemokratiskt ledda regeringen 20142018 är otillräcklig.

Inlämnad: 2019-02-12 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:72 av Elisabeth Björnsdotter Rahm (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:71 av Johan Forssell (M)

Interpellation 2018/19:71 Höjda löner för polisen av Johan Forssell M till Statsrådet Mikael Damberg S I den av riksdagen antagna budgeten från Moderaterna och Kristdemokraterna ingår en särskild satsning på höjda polislöner. Totalt sett rör det sig om 360 miljoner kronor under 2019 som ska gå till höjda polislöner. Statsrådet

Inlämnad: 2019-02-12 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:71 av Johan Forssell (M) (pdf, 96 kB)

Interpellation 2018/19:70 av Alexandra Anstrell (M)

Interpellation 2018/19:70 Kommunikationssystemet Rakel av Alexandra Anstrell M till Statsrådet Mikael Damberg S 2018 var ett dramatiskt år, med bränder på flera håll i landet som kom att bli några av de mest omfattande bränderna i Sverige i modern tid. Tillsammans täckte bränderna drygt 18 000 hektar. Flera hundra människor

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Mikael Damberg (S)

Interpellation 2018/19:70 av Alexandra Anstrell (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:69 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:69 Fisket i Koster-Väderöfjorden av Johan Hultberg M till Statsrådet Jennie Nilsson S Den så kallade januariöverenskommelsen mellan de båda regeringspartierna, Socialdemokraterna och Miljöpartiet, samt deras två stöd- och samarbetspartier, Centerpartiet och Liberalerna, innehåller 73 punkter som

Inlämnad: 2019-02-11 Besvarare: Statsrådet Jennie Nilsson (S)

Interpellation 2018/19:69 av Johan Hultberg (M) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2018/19:68 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:68 Läkemedelsförsörjning av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S Den svenska läkemedelsförsörjningen är mycket sårbar, särskilt i händelse av kris eller krig, vilket en rad olika rapporter har varnat för. Exempelvis har Riksrevisionen RiR 2018:6 bland annat konstaterat att det

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:68 av Johan Hultberg (M) (pdf, 89 kB)

Interpellation 2018/19:67 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:67 Läkemedelsstatistik av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S E-hälsomyndigheten har tidigare tillhandahållit statistik avseende försäljning av enskilda läkemedel i Sverige statistikuppgifter som bland annat har används som underlag för att följa upp avtal mellan sjukvårdshuvudmän

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:67 av Johan Hultberg (M) (pdf, 100 kB)

Interpellation 2018/19:66 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:66 Barn som far illa av Johan Hultberg M till Socialminister Lena Hallengren S SVT:s program Uppdrag granskning gjorde nyligen en granskning om barn som far illa. Enligt granskningen har minst 150 barn farit illa under de senaste tre åren detta trots att socialtjänsten fått kunskap om deras situation.

Inlämnad: 2019-02-11 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2018/19:66 av Johan Hultberg (M) (pdf, 101 kB)

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD)

Interpellation 2018/19:65 Förföljelse av kristna i världen av Désirée Pethrus KD till Utrikesminister Margot Wallström S Varje år presenterar organisationen Open Doors sin rapport World Watch List över de 50 länder där förföljelsen av kristna är som allra värst. Utvecklingen är entydig: Förföljelsen av kristna ökar

Inlämnad: 2019-02-08 Svarsdatum: 2019-02-15 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2018/19:65 av Désirée Pethrus (KD) (pdf, 105 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förföljelse av kristna i världen

Interpellation 2018/19:64 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:64 Gymnasielagen av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Fler än 5 000 uppehållstillstånd har hittills beviljats enligt den så kallade gymnasielagen som drevs igenom av den förra socialdemokratiskt ledda regeringen. Det rör sig om uppehållstillstånd till en grupp

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:64 av Arin Karapet (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:63 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:63 Säkerheten på förvaren av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Förvar bör vara trygga och säkra platser både för boende och för anställda. Tyvärr är det inte så i dag. Det är alltför lätt att till exempel ta in farliga föremål och narkotika på förvaren i Sverige.

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:63 av Arin Karapet (M) (pdf, 85 kB)

Interpellation 2018/19:62 av Arin Karapet (M)

Interpellation 2018/19:62 En långsiktigt hållbar och stram migrationspolitik av Arin Karapet M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Sverige behöver en långsiktigt hållbar och stram migrationspolitik. Detta ställt mot de integrationsproblem vi har. Bidragsberoende och framväxt av parallellsamhällen

Inlämnad: 2019-02-07 Svarsdatum: 2019-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:62 av Arin Karapet (M) (pdf, 89 kB)