Dokument & lagar (21 109 träffar)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M)

Interpellation 2018/19:81 Flytten av Sidas huvudkontor av Magdalena Schröder M till Statsrådet Peter Eriksson MP Efter en första konsekvensanalys av flytten för Sidas huvudkontor från Valhallavägen till Botkyrka står det klart att flytten riskerar att bli både långdragen och väldigt dyr. Enligt uppgifter i medierna beräknas

Inlämnad: 2019-02-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2018/19:81 av Magdalena Schröder (M) (pdf, 87 kB)

Interpellation 2018/19:80 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M)

Interpellation 2018/19:80 Minskad kriminalitet för ökad tillväxt av Ann-Charlotte Hammar Johnsson M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Enligt Svenskt Näringslivs preliminära studie av de direkta kostnaderna för näringslivet exklusive finanssektorn orsakade av brottslighet uppgår dessa till uppskattningsvis

Inlämnad: 2019-02-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:80 av Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) (pdf, 88 kB)

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M)

Interpellation 2018/19:79 Dödsfall på jobbet av Saila Quicklund M till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Under januari omkom nio personer i arbetsplatsolyckor. Det är den högsta siffran mätt i januari på tio år, enligt Arbetsmiljöverket. Trots regeringens nollvision om dödsolyckor på arbetsplatser dog 58 personer

Inlämnad: 2019-02-14 Svarsdatum: 2019-02-26 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2018/19:79 av Saila Quicklund (M) (pdf, 78 kB)

CCS

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M)

Interpellation 2018/19:78 CCS av Johan Hultberg M till Miljö- och klimatminister Isabella Lövin MP Tack vare det arbete som gjordes i den parlamentariska Miljömålsberedningen, där undertecknad vad Moderaternas representant, kunde riksdagen i stor enighet anta världens mest ambitiösa klimatmål 2017. Sverige ska senast

Inlämnad: 2019-02-14 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2018/19:78 av Johan Hultberg (M) (pdf, 96 kB)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M)

Interpellation 2018/19:77 Rekryteringen av politiska tjänstemän av Lotta Olsson M till Statsminister Stefan Löfven S Klimatminister Isabella Lövins stabschef Annika Jacobson arbetade tidigare som chef för Greenpeace Sverige. I egenskap av detta stod hon 2012 bakom en aktion mot kärnkraftverket Forsmark, då man anordnade

Inlämnad: 2019-02-13 Besvarare: Statsminister Stefan Löfven (S)

Interpellation 2018/19:77 av Lotta Olsson (M) (pdf, 91 kB)

Utskottsmöte 2018/19:22 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:30

Föredragningslista Socialförsäkringsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-14 10:30 Plats: RÖ 4-43 1. Justering av protokoll 2. Riksrevisionens rapport om skyddet mot oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna SfU2y Justering Skr. 2018/19:15 och

2019-02-14 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:28 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:30

Föredragningslista Finansutskottet 2018/19:28 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:28 Datum och tid: 2019-02-14 10:30 Plats: RÖ 5-10 1. Riksbankens e-kronaprojekt Riksbankschef Stefan Ingves och vice riksbankschef Cecilia Skingsley Information 2. Anmälningar 3. Justering av protokoll 4. Kommunala frågor FiU26

2019-02-14 10:30:00

Utskottsmöte 2018/19:21 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Utbildningsutskottet 2018/19:21 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:21 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-30 1. Information från Sveriges förenade studentkårer Ordföranden Jacob Adamowicz och vice ordföranden Daniel Lindblom 2. EU-överläggning om vissa frågor rörande det särskilda programmet

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:17 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Socialutskottet 2018/19:17 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:17 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-50 1. EU-information från Socialdepartementet Statssekreterare Maja Fjaestad, Socialdepartementet, informerar inför EPSCO-rådsmötet den 15 mars i Bryssel. 2. Justering av protokoll 3.

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Näringsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 4-27 1. Justering av protokoll 2. Statliga bolag NU4 Justering Skr. 2017/18:140 och motioner Föredragande: FJ 3. Konkurrenskraftsrådet KKR den 1819 februari 2019 Information punkterna

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Miljö- och jordbruksutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 7-26 1. Jakt och viltvård MJU6 Justering Motioner Föredragande: AS 2. Kemikaliepolitik MJU7 Justering Motioner Föredragande: CN 3. Skyddet av värdefull skog MJU8 Beredning

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:18 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Justitieutskottet 2018/19:18 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:18 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ 7-44 1. Överläggning med regeringen Finansdepartementet Revidering av OLAF-förordningen COM2018 338 2. Justering av protokoll 3. Unga lagöverträdare JuU15 Beredning Motioner Föredragande:

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Torsdag 2019-02-14 kl. 10:00

Föredragningslista Försvarsutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-14 10:00 Plats: RÖ5-32 1. Försvarspolitik FöU6 Justering Motioner Föredragande: MB 2. Anmälan till kammardebatt om betänkande FöU6 Försvarspolitik, onsdagen den 27 februari 2019 3. Riksrevisionens rapport

2019-02-14 10:00:00

Utskottsmöte 2018/19:22 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:30

Föredragningslista Utrikesutskottet 2018/19:22 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:22 Datum och tid: 2019-02-14 09:30 Plats: RÖ 5-30 1. Justering av protokoll Protokoll 2018/19:21 2. Riksrevisionens rapport om skyddet mot oegentligheter inom migrationsverksamheten vid utlandsmyndigheterna UU1y Justering Förslag

2019-02-14 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:24 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:30

Föredragningslista Kulturutskottet 2018/19:24 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:24 Datum och tid: 2019-02-14 09:30 Plats: RÖ 7-35 1. Justering av protokoll Justering av protokoll 2018/19:23 av den 12 februari 2019 2. Kultur och fritid för barn och unga KrU8 Justering Skrivningsförslag Föredragande: Cecilia

2019-02-14 09:30:00

Utskottsmöte 2018/19:23 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:00

Föredragningslista Trafikutskottet 2018/19:23 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:23 Datum och tid: 2019-02-14 09:00 Plats: RÖ 7-23 1. Information från Postnord Styrelseordförande Christian Jansson, vd och koncernchef Håkan Ericsson, vd PostNord Sverige Annemarie Gardshol och kommunikationsdirektör Thomas Backteman

2019-02-14 09:00:00

Utskottsmöte 2018/19:25 Torsdag 2019-02-14 kl. 09:00

Föredragningslista Konstitutionsutskottet 2018/19:25 Kallelse: Utskottssammanträde 2018/19:25 Datum och tid: 2019-02-14 09:00 Plats: RÖ7-08 1. Avsägelse av ordförande och vice ordförande 2. Val av ordförande 3. Val av vice ordförande 4. Justering av protokoll 5. Anmälningar 6. Fråga om val till riksdagens råd

2019-02-14 09:00:00

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M)

Interpellation 2018/19:76 Fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning av Lars Beckman M till Statsrådet Per Bolund MP Medierna har nyligen rapporterat om risken för hälsoeffekter av fastighetsägarnas ansvar för gaturenhållning. Det finns stora risker för äldre personer som gaturenhåller på kommunernas mark, bland annat ökade

Inlämnad: 2019-02-13 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2018/19:76 av Lars Beckman (M) (pdf, 92 kB)

Interpellation 2018/19:75 av Hans Wallmark (M)

Interpellation 2018/19:75 Oberoende rättsväsende och fria medier av Hans Wallmark M till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S I en intervju i Svenska Dagbladet fredagen den 8 februari utvecklar statsminister Stefan Löfven tankarna bakom 73-punktsprogrammet och den politiska grunden för att ett antal partier

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-01 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2018/19:75 av Hans Wallmark (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V)

Interpellation 2018/19:74 Avskaffande av flygets skattesubvention av Jens Holm V till Statsrådet Tomas Eneroth S Utsläppen från världens flygande har fördubblats de senaste 20 åren, och om inget görs kan de växa med ytterligare 300700 procent till 2050. Hade flygsektorn varit ett enskilt land hade den legat i topp tio

Inlämnad: 2019-02-13 Svarsdatum: 2019-03-05 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2018/19:74 av Jens Holm (V) (pdf, 89 kB)