Dokument & lagar (541 träffar)

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd)

Anmälare Lars Ångström mpRigmor Stenmark cHenrik S Järrel mErling Bager fpTasso Stafilides vBjörn von der Esch kd Datum 2006-10-02 Dnr 050-4774-2005/06 Anmälan till Konstitutionsutskottet av statsrådet Mona Sahlin för mörkläggning av Försvarsmaktens kunskap om/delaktighet i aktiviteter i samband med Estonias förlisning.

2006-10-02

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd) (pdf, 131 kB)

Socialförsäkringsutskottets protokoll 2005/06:34

RIKSDAGEN SOCIALFÖRSÄKRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:34 DATUM 2006-09-28 TID 11.00-11.20 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 EU-information Statssekreterare Charlotte Svensson m.fl.Utrikesdepartementet, återrapporterar från RIF-möten den 1-2 juni, 24 juli och från det informella mötet den 21-22

2006-09-28

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLotta Hedström mpYvonne Ruwaida mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4580-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV REGERINGEN MED ANLEDNING AV SVENSKT VAPENSAMARBETE MED ISRAEL Det svenska vapensamarbetet med Israel har under de senaste åren varit ämne för ett flertal interpellationsdebatter

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp) (pdf, 144 kB)

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mpLeif Björnlod mp Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4579-2005/06 ANMÄLAN FÖR GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTERNS AGERANDE I SAMBAND MED SVERIGES FÖRSLAG TILL RAMBESLUT OM LAGRING AV TRAFIKDATA INOM DEN EUROPEISKA UNIONEN Vi anmäler härmed justitieminister Thomas Bodströms agerande

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp) (pdf, 162 kB)

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd)

Anmälare STEFAN ATTEFALL kd Datum Jönköping 2006-07-25 Dnr 050-4228-2005/06 Till Konstitutionsutskottet Enligt Sveriges radios Ekoredaktion rapporterade den svenska ambassaden i Amman redan i december 2000 till regeringen att den irakiska regimen tvingat företag som tecknar avtal med Irak under oil-for-food-programmet

2006-07-25

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd) (pdf, 71 kB)

KU-anmälan 2005/06:56 (050-3918-2005/06) av Gustav Fridolin (mp)

Anmälare Gustav Fridolin mp Datum måndag den 26 juni 2006 Dnr 050-3918-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTER THOMAS BODSTRÖM MED FLERAS AGERANDE RÖRANDE THE PIRATE BAY Jag anmäler härmed för Konstitutionsutskottets granskning frågan om justitieminister Thomas Bodström och hans departements agerande i

2006-06-26

KU-anmälan 2005/06:56 (050-3918-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) (pdf, 142 kB)

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2005/06:36

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:36 DATUM 2006-06-17 TID 08.30-08.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Information från jordbruksminister Ann-Christin Nykvist Jordbruksministern med medarbetare lämnade information om det kommande landsbygdsprogrammet. 2 Bemyndigande Ordförande bemyndigades

2006-06-17

KU-anmälan 2005/06:55 (050-3762-2005/06) av Anmälare Leif Björnlod (mp) och Gustav Fridolin (mp)

Anmälare Leif Björnlod mpGustav Fridolin mp Datum onsdag den 14 juni 2006 Dnr 050-3762-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING RÖRANDE REGERINGENS GRANSKNING AV OSMO VALLO-FALLET Osmo Vallos död efter ett våldsamt polisingripande den 30 maj 1995 är en av de mest omdebatterade rättsskandalerna i Sveriges moderna historia. Dödsfallet

2006-06-14

KU-anmälan 2005/06:55 (050-3762-2005/06) av Anmälare Leif Björnlod (mp) och Gustav Fridolin (mp) (pdf, 702 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2005/06:38

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:38 DATUM 2006-06-08 TID 10.0011.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Föredragning Utrikesrådet Olof Skoog och kanslirådet Magnus Schöldtz, båda UD, lämnar föredragning inför mötet med Rådet för allmänna frågor och yttre förbindelser GAERC2 Föredragning Utrikesrådet

2006-06-08

Trafikutskottets protokoll 2005/06:37

TRAFIKUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:37 DATUM 2006-06-02 TID Kl. 08.30-08:45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll 2005/06:36 från den 18 maj 2006. 2 Uppskov med behandlingen av vissa ärenden Utskottet behandlar betänkande 2005/06:TU15 Uppskov med behandlingen

2006-06-02

Lagutskottets protokoll 2005/06:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-06-02 TID kl. 08.00-08.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 30 maj 2006. 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning

2006-06-02

KU-anmälan 2005/06:54 (050-3639-2005/06) av Johan Linander (c)

Anmälare Johan Linander c Datum 2 juni 2006 Dnr 050-3639-2005/06 Till Konstitutionsutskottet Härmed ber jag att Konstitutionsutskottet granskar om justitieminister Thomas Bodström har försökt att styra polisens prioriteringar vad gäller det tillslag mot fildelningsnätverket The Pirate Bay som skedde den 31 maj i

2006-06-02

KU-anmälan 2005/06:54 (050-3639-2005/06) av Johan Linander (c) (pdf, 36 kB)

KU-anmälan 2005/06:53 (050-3638-2005/06) av Tasso Stafilidis (v)

Anmälare Tasso Stafilidis v Datum 2006-06-02 Dnr 050-3638-2005/06 Till Riksdagens Konstitutionsutskott Jag vill för Konstitutionsutskottets granskning anmäla justitieminister Thomas Bodströms styrning av polis och åklagare. Bakgrunden till min anmälan är följande. Enligt uppgifter från Sveriges Televisions Rapport

2006-06-02

KU-anmälan 2005/06:53 (050-3638-2005/06) av Tasso Stafilidis (v) (pdf, 41 kB)

Utrikesutskottets protokoll 2005/06:37

UTRIKESUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:37 DATUM 2006-06-01 TID 08.0008.10 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Justeras protokoll nr 2005/06:36. 2 Meddelanden och administrativa frågor Anmäls att utrikesminister Jan Eliasson inbjuder till middag den 14 juni kl. 19.00. Utskottet beslutar

2006-06-01

Skatteutskottets protokoll 2005/06:25

SKATTEUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:25 DATUM 2006-06-01 TID 08.15 08.50 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Ordföranden hälsade Lennart Gustavsson v välkommen till sammanträdet. Bär-svamp- och kottplockning Departementsrådet Ulf Rehnberg och departementssekreterare Pia Gustafsson, Finansdepartementet,

2006-06-01

Näringsutskottets protokoll 2005/06:38

NÄRINGSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:38 DATUM 2006-06-01 TID 08.30 08.45 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Protokollsjustering Utskottet justerade protokoll nr 36 och 37. 2 Förnybar el med gröna certifikat Utskottet fortsatte behandlingen av proposition 2005/06:154 om förnybar el med gröna certifikat

2006-06-01

Miljö- och jordbruksutskottets protokoll 2005/06:35

MILJÖ- OCH JORDBRUKSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:35 DATUM 2006-06-01 TID 08.00-08.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokollet från utskottets sammanträde den 30 maj 2006 godkändes. 2 Justering av förslag till betänkande Utskottet fortsatte behandlingen av proposition

2006-06-01

Kulturutskottets protokoll 2005/06:31

KULTURUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:31 DATUM Torsdagen den 1 juni 2006 TID Kl. 08.0008.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 Inkomna skrivelser Anmäls följande skrivelser Olav Johannessen, Norge, angående Går den norska kulturen mot upplösningdnr 140-3499-05/06 och Rakel Gustafsson, protestlista mot

2006-06-01

Konstitutionsutskottets protokoll 2005/06:42

KONSTITUTIONSUTSKOTTET PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:42 DATUM Torsdagen den 1 juni 2006 TID 08.0008.35 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Justering av protokoll Protokoll från sammanträdena den 16 och 18 maj 2006 justerades. 2 Återlämnande av lagförslag i proposition 2005/06:178 till JuU Utskottet beslutade

2006-06-01

Finansutskottets protokoll 2005/06:30

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:30 DATUM 2006-06-01 TID 8.00-8.55 NÄRVARANDE Se bilaga 1 1 Godkännande av föredragningslistan Förslaget till föredragningslista godkändes. 2 Reseberättelse Anmäldes reseberättelsen för finansutskottets och skatteutskottets studieresa till OECD i februari 2006. 3 Extern

2006-06-01