Dokument & lagar (165 551 träffar)

Motion 2016/17:3661 av Kerstin Lundgren (C)

Motion till riksdagen 2016/17:3661 av Kerstin Lundgren (C) med anledning av regeringens skrivelse 2016/17:115 Verksamheten i Europeiska unionen 2016 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige och EU ska stå upp för att demokrati och rättsstatens principer

2017-03-30

Motion 2016/17:3661 av Kerstin Lundgren (C) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3661 av Kerstin Lundgren (C) (pdf, 63 kB)

Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) med anledning av proposition 2016/17:143 En stadieindelad timplan i grundskolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att förskoleklass skall ingå i det kommande lågstadiet och tillkännager detta

2017-03-30

Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3660 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 61 kB)

Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) med anledning av Avslag på propositionen om studistartsstöd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:158 angående Studiestartsstöd Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att behålla den tidigare avskrivningsmöjligheten

2017-03-30

Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3659 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 60 kB)

Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) Avslag på regeringens proposition 2016/17:156 En skyldighet att erbjuda lovskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår proposition 2016/17:156 Motivering Med anledning av regeringens proposition 2016717:156 skyldighet att erbjuda

2017-03-30

Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (docx, 76 kB) Motion 2016/17:3658 av Stefan Jakobsson m.fl. (SD) (pdf, 60 kB)

Betänkande 2016/17:SoU9

Tillkännagivande till regeringen om att regeringen bör uppdra åt en myndighet att kartlägga och synliggöra våld mot äldre i nära relationer och inom hedersrelaterat våld. Avslag på övriga motioner.

Förslagspunkter: 20 Reservationer: 21
Justering: 2017-03-16 Debatt: 2017-04-05 Beslut: 2017-04-05

Betänkande 2016/17:SoU9 (pdf, 798 kB)

Betänkande 2016/17:MJU23


Beredning: 2017-05-09 Justering: 2017-06-01 Debatt: 2017-06-19 Beslut: 2017-06-20

Webb-tv debatt om förslag: En livsmedelsstrategi för Sverige

Betänkande 2016/17:MJU12

Avslag på samtliga motioner.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 11
Beredning: 2017-02-23 Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-04-06 Beslut: 2017-04-06

Betänkande 2016/17:MJU12 (pdf, 463 kB)

Betänkande 2016/17:KrU7

Skrivelsen läggs till handlingarna. Avslag på samtliga motioner.

Förslagspunkter: 5 Reservationer: 2
Justering: 2017-03-28 Debatt: 2017-04-05 Beslut: 2017-04-05

Betänkande 2016/17:KrU7 (pdf, 304 kB)

Betänkande 2016/17:CU21

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 4
Justering: 2017-03-30 Debatt: 2017-04-05 Beslut: 2017-04-05

Betänkande 2016/17:CU21 (pdf, 375 kB)

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utsläppsmål till 2030 och 2040 för den icke-handlande sektorn (ESR-sektorn) bör antas


Utskottsberedning: MJU

Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 63 kB) Motion 2016/17:3656 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 79 kB)

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) med anledning av Regeringens proposition 2016/17:129 Tillgång till betalkonto med grundläggande funktioner Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ålägga bankerna en skyldighet

2017-03-29

Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (docx, 77 kB) Motion 2016/17:3657 av Håkan Svenneling m.fl. (V) (pdf, 77 kB)

Betänkande 2016/17:UbU12

Bifall till propositionen. Utskottet föreslår ett tillkännagivande till regeringen om att regeringen bör verka för ett ökat samarbete mellan lärosäten, arbetsliv och relevanta branschorganisationer och en kontinuerlig dialog om utbildningars innehåll och dimensionering. Därmed bifaller riksdagen motionerna 2016/17:3564 yrkande 11, 2016/17:3566 yrkande 10, 2016/17:3567 yrkande 17 och 2016/17:3568 yrkande 21. Avslag på övriga motioner.

Förslagspunkter: 54 Reservationer: 85
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-04-05 Beslut: 2017-04-05

Betänkande 2016/17:UbU12 (pdf, 13153 kB)

Utlåtande 2016/17:UU18


Beredning: 2017-04-25 Justering: 2017-06-01

Motion 2016/17:3655 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3655 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:146 Ett klimatpolitiskt ramverk för Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget i de delar som avser förslag till klimatlag samt mål för den svenska klimatpolitiken (avsnitt


Utskottsberedning: 2016/17:MJU24

Motion 2016/17:3655 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD) (docx, 61 kB) Motion 2016/17:3655 av Martin Kinnunen och Runar Filper (båda SD) (pdf, 78 kB)

Betänkande 2016/17:NU15

Organisationer som förvaltar upphovsrätt ska kunna införa en begränsning av medlemmars rätt att välja ombud inför beslut som ska tas vid organisationernas stämmor. Riksdagen sa ja till regeringens förslag.

Upphovsrätt förvaltas ofta av organisationer som företräder ett stort antal rättighetshavare. SAMI och STIM är exempel på sådana organisationer. Organisationerna kallas kollektiva förvaltningsorganisationer. Viktiga beslut fattas på organisationernas stämmor och en medlem kan rösta själv eller via ett ombud. Enligt dagens regler kan ett ombud företräda hur många medlemmar som helst. Men regeringen vill nu alltså ge organisationerna rätt att begränsa rätten att anlita ombud. Organisationerna kan i sina stadgar skriva in vem som får vara ombud och hur många medlemmar ett ombud får företräda. En av förutsättningarna är dock att det inte hindrar medlemmarna från att delta i beslutsfattandet på ett lämpligt och effektivt sätt.

Lagändringarna börjar gälla den 1 maj 2017.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-03-29 Beslut: 2017-03-29

Betänkande 2016/17:NU15 (pdf, 354 kB)

Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2016/17:127 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att medge att regeringen ställer en svensk väpnad styrka

2017-03-24

Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2016/17:3654 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Betänkande 2016/17:SkU25

Riksdagen sa nej till motionsförslag om moms. Skälet är bland annat att utredningar pågår på området. Motionerna handlar bland annat om skattesatser, och moms på ideella föreningar.

Förslagspunkter: 6 Reservationer: 8
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-03-29 Beslut: 2017-03-29

Betänkande 2016/17:SkU25 (pdf, 363 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mervärdesskatt

Betänkande 2016/17:SkU22

Riksdagen sa nej till motioner som rör inkomstbeskattningen av privatpersoner. Motionerna handlar bland annat om skatteskala och grundavdrag, HUS-avdrag, idrottsledare, försvarsanställda, bosparande, expertskatten och uthyrning av bostäder. Några andra områden är personalvårdsförmåner, personaloptioner, bilförmån, reseavdrag, hälsofrämjande åtgärder, pensionssparande samt gåvor till ideella ändamål.

Förslagspunkter: 16 Reservationer: 20
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-03-29 Beslut: 2017-03-30

Betänkande 2016/17:SkU22 (pdf, 751 kB) Webb-tv debatt om förslag: Inkomstskatt

Betänkande 2016/17:SfU7

Migrationsverket ska få begära hjälp av polisen med att förflytta personer som inte flyttar frivilligt från ett asylboende, trots att de inte längre har rätt att bo kvar. Det kan till exempel vara när en persons utvisningsbeslut börjar gälla, eller om personen har fått uppehållstillstånd och boende i en kommun.

Förutsättningen för att Migrationsverket ska kunna begära hjälp från polisen är till exempel att personen inte flyttar ut trots uppmaningar, eller om det finns en risk för att personen skulle kunna skada sig själv.

Syftet med regeringens förslag är bland annat att frigöra platser till nya asylsökanden och att minska statens kostnader. Riksdagen sa ja till regeringens förslag. Lagändringarna ska börja gälla den 1 maj 2017.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-03-29 Beslut: 2017-03-29

Betänkande 2016/17:SfU7 (pdf, 329 kB) Webb-tv debatt om förslag: En handräckningsbestämmelse i lagen om mottagande av asylsökande m.fl.

Betänkande 2016/17:NU14

Riksdagen sa nej till motioner från allmänna motionstiden 2016 om energipolitik. Förslagen handlar bland annat om energipolitikens övergripande inriktning, kärnkraft, olika typer av förnybar energi och energieffektivisering.

Riksdagen hänvisar i flera fall till att de frågor motionerna tar upp omfattas av den energiöverenskommelse som slöts mellan fem partier i juni 2016 och till att Energikommissionens förslag om den långsiktiga energipolitiken för närvarande är ute på remiss.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 23
Justering: 2017-03-23 Debatt: 2017-03-29 Beslut: 2017-03-29

Betänkande 2016/17:NU14 (pdf, 703 kB) Webb-tv debatt om förslag: Energipolitik