Dokument & lagar (158 004 träffar)

Interpellation 2016/17:582 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:582 Sveriges exportstrategi av Hans Rothenberg (M) till Statsrådet Ann Linde (S) Sedan ett och ett halvt år tillbaka har Sverige en exportstrategi vars mål är att bidra till en ökad export men även att nå regeringens mål om Europas lägsta arbetslöshet år 2020. Trots en exportstrategi

Inlämnad: 2017-06-21 Besvarare: Statsrådet Ann Linde (S)

Interpellation 2016/17:582 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 68 kB)

Interpellation 2016/17:581 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:581 Företagskonkurser i byggbranschen av Hans Rothenberg (M) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Siffror från kreditvärderingsföretaget UC visar att konkurserna inom byggbranschen ökat kraftigt under 2017 jämfört med förra året. Detta trots rådande högkonjunktur. Enligt Sveriges Byggindustrier

Inlämnad: 2017-06-20 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:581 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 70 kB)

Interpellation 2016/17:580 av Sofia Fölster (M)

Interpellation 2016/17:580 Rekrytering av internationell kompetens av Sofia Fölster (M) till Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) Möjligheten för svenska företag att rekrytera medarbetare med den kompetens som företaget behöver är avgörande för verksamhetens konkurrenskraft och tillväxt. När kompetensen

Inlämnad: 2017-06-20 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2016/17:580 av Sofia Fölster (M) (pdf, 77 kB)

Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att kraven på miljökonsekvensbeskrivningens innehåll endast ska avse sådant som krävs för ett korrekt


Utskottsberedning: MJU

Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3758 av Kristina Yngwe m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 80 kB)

Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) med anledning av prop. 2016/17:200 Miljöbedömningar  Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ges i uppdrag att skyndsamt utreda hur undantag från krav på strategisk miljöbedömning och


Utskottsberedning: MJU

Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2016/17:3757 av Jens Holm m.fl. (V) (pdf, 74 kB)

Motion 2016/17:3756

Motion till riksdagen 2016/17:3756 Motionen utgår.

2017-06-19

Interpellation 2016/17:579 av Hans Rothenberg (M)

Interpellation 2016/17:579 Betalningsmedel av Hans Rothenberg (M) till Statsrådet Per Bolund (MP) Kontanter används i allt mindre utsträckning som vardagligt betalningsmedel, till förmån för elektroniska transaktioner. Ur ett säkerhetsperspektiv kan detta vara på gott och ont. Medan risken för kontantrån minskar

Inlämnad: 2017-06-19 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2016/17:579 av Hans Rothenberg (M) (pdf, 75 kB)

Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C)

Motion till riksdagen 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra Socialstyrelsens roll i förhållande till


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) (docx, 59 kB) Motion 2016/17:3755 av Emma Henriksson m.fl. (KD, M, C) (pdf, 82 kB)

Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) med anledning av skr. 2016/17:194 Riksrevisionens slutrapport om statens styrning på vårdområdet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tydliggöra Socialstyrelsens roll i förhållande till Sveriges Kommuner


Utskottsberedning: 2017/18:SoU4

Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3754 av Per Ramhorn (SD) (pdf, 58 kB)

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S)

Interpellation 2016/17:578 Arbetsförmedlingens nedläggning av lokala kontor av Mikael Dahlqvist (S) till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S) Regeringens mål är lägst arbetslöshet i EU år 2020. Ca 200 000 fler har ett jobb att gå till jämfört med när regeringen tillträdde, och Sverige kan

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-09-07 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Interpellation 2016/17:578 av Mikael Dahlqvist (S) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:577 Kommuners köp av bostadsrätter av Roger Hedlund (SD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Nyligen kunde vi läsa i Boverkets bostadsmarknadsenkät att allt fler kommuner väljer att köpa bostadsrätter för boende till nyanlända för att klara av det bostadsansvar som kommer med den kvot nyanlända

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 69 kB)

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:576 Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige av Roger Hedlund (SD) till Statsrådet Peter Eriksson (MP) Varje år drabbas mellan 400 och 500 personer av lungcancer som ett resultat av för höga radonnivåer i bostäder i Sverige. Detta är givetvis alldeles för många för ett land som Sverige. World

Inlämnad: 2017-06-15 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 70 kB)

Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) med anledning av prop. 2016/17:195 Undantag från vissa bestämmelser i plan- och bygglagen vid tillströmning av asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Förslaget från regeringen


Utskottsberedning: CU

Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 66 kB)

Interpellation 2016/17:575 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:575 Den högre utbildningens lönsamhet av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Den internationella konkurrensen tilltar. Allt fler sektorer agerar på en EU-gemensam och ofta global marknad. Saker som tidigare bara såldes i närområdet kan nu exporteras

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-26 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Interpellation 2016/17:575 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 83 kB)

Interpellation 2016/17:574 av Stig Henriksson (V)

Interpellation 2016/17:574 Hanhikivi kärnkraftverk av Stig Henriksson (V) till Miljöminister Karolina Skog (MP) I början på juni gjorde försvarsberedningen ett besök i Litauen. Flera officiella företrädare uttryckte stor oro över det kärnkraftverk i Vitryssland som det statliga ryska företaget Rosatom bygger

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-09-14 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:574 av Stig Henriksson (V) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2016/17:573 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2016/17:573 Gemensamma reselösningar i den svenska kollektivtrafiken av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) Att det kollektiva resandet ökar är viktigt för att Sverige ska kunna möta klimatutmaningarna och för att trafiken i framför allt våra städer ska fungera på ett så smidigt sätt

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:573 av Erik Ottoson (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2016/17:572 av Cassandra Sundin (SD)

Interpellation 2016/17:572 Grön rehabilitering av Cassandra Sundin (SD) till Socialförsäkringsminister Annika Strandhäll (S) Ett av våra stora folkhälsoproblem är i dag det ökade stillasittandet och då särskilt bland barn och unga. Friluftslivet spelar en stor roll när det gäller folkhälsa, fritidsaktiviteter och

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-08-31 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Interpellation 2016/17:572 av Cassandra Sundin (SD) (pdf, 76 kB)

Interpellation 2016/17:571 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:571 Ökat antal EU-migranter av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) I och med det varma sommarvädret blir det enklare och mer bekvämt att vistas utomhus. Gator och parker i hela vårt land fylls av människor som vill lapa i sig sol, och

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-26 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2016/17:571 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 82 kB)

Interpellation 2016/17:570 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:570 Gotländsk elförbindelse av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Ibrahim Baylan (S) I slutet av maj meddelade Svenska kraftnät att man avbryter arbetet med den planerade tredje elkabeln mellan Gotland och fastlandet. Ett förvånande besked. En ny kabel har det talats om i tio år

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-27 Besvarare: Statsrådet Ibrahim Baylan (S)

Interpellation 2016/17:570 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2016/17:569 av Jesper Skalberg Karlsson (M)

Interpellation 2016/17:569 Statliga färjor till Gotland av Jesper Skalberg Karlsson (M) till Statsrådet Anna Johansson (S) I en intervju med tidningen Hela Gotland (2 juni 2017) säger det socialdemokratiska statsrådet Anna Johansson att Trafikverket bör utreda att ha statligt ägda färjor till och från Gotland inför

Inlämnad: 2017-06-08 Svarsdatum: 2017-06-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2016/17:569 av Jesper Skalberg Karlsson (M) (pdf, 68 kB)