Dokument & lagar (162 664 träffar)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2017/18:36 Förtroendeuppdrag i Norden av Rikard Larsson (S) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) I Norden har vi rätt att vara tjänstlediga för politiska uppdrag. Det är en viktig del av vår demokrati. Det innebär att alla har möjlighet att engagera sig politiskt och att man

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Interpellation 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) (pdf, 67 kB)

Interpellation 2017/18:35 av Sten Bergheden (M)

Interpellation 2017/18:35 Långa kötider till körprov av Sten Bergheden (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Ett körkort fyller många funktioner, inte bara rätten att köra bil. Körkortet ger både större frihet och ökad anställningsbarhet. Möjligheten att få ett jobb är betydligt större för den som har ett körkort

Inlämnad: 2017-10-17 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:35 av Sten Bergheden (M) (pdf, 81 kB)

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L)

Interpellation 2017/18:34 Lång handläggningstid i asylprocessen av Fredrik Malm (L) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) Att vänta länge på asylbesked är destruktivt och svårt för varje människa som berörs. Långa väntetider är också kostsamt för samhället. Antalet asylsökande som kommit till Sverige under senare

Inlämnad: 2017-10-16 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Interpellation 2017/18:34 av Fredrik Malm (L) (pdf, 79 kB)

Motion 2017/18:3910 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3910 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) med anledning av prop. 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti. Motivering Regeringen har föreslagit


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10

Motion 2017/18:3910 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3910 av Christer Nylander m.fl. (L, M, C, KD) (pdf, 73 kB)

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) med anledning av skr. 2017/18:13 Riksrevisionens rapport om Trafikverkets underhåll av vägar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen bör ge Trafikverket i uppdrag att förbättra metodiken


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:3909 av Emma Wallrup m.fl. (V) (pdf, 68 kB)

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:33 Tvärförbindelse Södertörn av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Stockholm och Stockholms län är och har varit en viktig tillväxtmotor för hela Sverige. Som huvudstadsregion fyller Stockholms län en viktig funktion för hela landet och som draglok i ekonomin. För att huvudstadsregionen

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:33 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2017/18:32 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:32 Arlandas roll som hubb i norra Europa av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) I den flygstrategi som regeringen tagit fram står det bland annat att det både finns fog för att bygga ut Arlanda ytterligare och att flygplatsen har en viktig roll som tillväxtmotor för den svenska

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:32 av Erik Ottoson (M) (pdf, 77 kB)

Interpellation 2017/18:31 av Allan Widman (L)

Interpellation 2017/18:31 Ett balanserat och samlat luftförsvar av Allan Widman (L) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Luftförsvarsutredningen 1967 (LFU 67) gjorde inför utveckling och anskaffning av JA 37 Viggen en utförlig avvägning med avseende på det dåtida luftförsvarets helhet.  Luftförsvarsutredningen

Inlämnad: 2017-10-12 Svarsdatum: 2017-10-20 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Interpellation 2017/18:31 av Allan Widman (L) (pdf, 77 kB)

Motion 2017/18:3908 av Olle Felten och David Lång (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3908 av Olle Felten och David Lång (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:16 Mervärdesskatt vid omsättning som avser fartyg samt deklarationstidpunkt i vissa fall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att även sjöfart som går mellan


Utskottsberedning: SkU

Motion 2017/18:3908 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (docx, 410 kB) Motion 2017/18:3908 av Olle Felten och David Lång (båda SD) (pdf, 425 kB)

Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:5 Bättre förutsättningar för fondsparande och hållbara val Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår förslaget i de delar som avser krav på att tillhandahållande av hållbarhetsinformation


Utskottsberedning: 2017/18:FiU16

Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3907 av Oscar Sjöstedt och Dennis Dioukarev (båda SD) (pdf, 71 kB)

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:30 En nationell drönarstrategi av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Riksdagen har under det gångna riksdagsåret fattat beslut om att tillkännage för regeringen att den bör ta fram en nationell strategi angående drönare. Syftet är dels att hantera de risker som uppkommer

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:30 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:29 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:29 Jägar-id som giltig märkning av åtelkameror och fällor av Erik Ottoson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Regeringen bereder i skrivande stund ett lagförslag om att göra det tillåtet att sätta upp så kallade viltkameror/åtelkameror utan tillståndsplikt. Detta

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:29 av Erik Ottoson (M) (pdf, 80 kB)

Interpellation 2017/18:28 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:28 Öppna data i stat, landsting och kommuner av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Digitaliseringens intåg i den offentliga förvaltningen har bara börjat och allt fler viktiga initiativ tas såväl inom staten som inom våra kommuner och landsting. I digitaliseringens tidevarv

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Interpellation 2017/18:28 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

Interpellation 2017/18:27 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:27 Falsklarm med VMA i Stockholms län av Erik Ottoson (M) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) Under kvällen den 9 juli 2017 var vi många i Stockholms län som hörde när tutorna ljöd och meddelade att någonting hade skett och att det fanns ett viktigt meddelande till allmänheten

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-27 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2017/18:27 av Erik Ottoson (M) (pdf, 79 kB)

Interpellation 2017/18:26 av Erik Ottoson (M)

Interpellation 2017/18:26 Ett enhetligt biljett- och betalsystem i kollektivtrafiken av Erik Ottoson (M) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Utvidgning av arbetsmarknadsregioner är en fråga som många talar om men där det finns mycket kvar att göra för att underlätta kollektivt resande över länsgränser. Att kunna

Inlämnad: 2017-10-11 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:26 av Erik Ottoson (M) (pdf, 78 kB)

utskottsdokument 2017/18:3

RIKSDAGEN KONSTITUTIONSUTSKOTTET SÄRSKILT PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2017/18:3 DATUM 2017-10-10 TID 11.58–12.30 NÄRVARANDE Se bilaga 1 § 1 Justering av protokoll Utskottet justerade särskilt protokoll 2017/18:2. § 2 Anmälningar Kanslichefen anmälde att följande granskningsanmälningar

2017-10-10

Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) med anledning av prop. 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:18 Läsa, skriva, räkna – en åtgärdsgaranti. Motivering Syftet med


Utskottsberedning: 2017/18:UbU10

Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3906 av Stefan Jakobsson och Robert Stenkvist (båda SD) (pdf, 62 kB)

Interpellation 2017/18:25 av Peter Helander (C)

Interpellation 2017/18:25 Regler för trafikplikt av Peter Helander (C) till Statsrådet Tomas Eneroth (S) Alla har vi lärt oss att Sverige är ett avlångt och delvis glest befolkat land, och det stämmer. Sverige är EU:s näst mest glesbefolkade land, vilket skapar speciella utmaningar för vårt näringsliv som konkurrerar

Inlämnad: 2017-10-10 Svarsdatum: 2017-10-24 Besvarare: Statsrådet Tomas Eneroth (S)

Interpellation 2017/18:25 av Peter Helander (C) (pdf, 79 kB)

Motion 2017/18:3905 av Betty Malmberg (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3905 av Betty Malmberg (M) Fortkörning förbi vägarbeten Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheten att höja bötesbeloppet vid fortkörning förbi pågående vägarbeten och tillkännager detta för regeringen. Motivering För


Utskottsberedning: TU

Motion 2017/18:3905 av Betty Malmberg (M) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:3905 av Betty Malmberg (M) (pdf, 56 kB)

Motion 2017/18:3904

Motion till riksdagen 2017/18:3904 Motionen utgår.

2017-10-09