Dokument & lagar (64 313 träffar)

Skrivelse 2017/18:68

Regeringens skrivelse 2017/18:68 Riksrevisionens rapport om samisk utbildning Skr. 2017/18:68 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 13 december 2017 Stefan Löfven Gustav Fridolin (Utbildningsdepartementet) Skrivelsens huvudsakliga innehåll Skrivelsen innehåller regeringens


Utskottsberedning: Utbildningsutskottet Sista motionsdag: 2018-01-19

Skrivelse 2017/18:68 (pdf, 1423 kB)

Skrivelse 2017/18:50

Regeringens skrivelse 2017/18:50 Riksrevisionens rapport om Polisens forensiska Skr. organisation 2017/18:50 Regeringen överlämnar denna skrivelse till riksdagen. Stockholm den 7 december 2017 Stefan Löfven Morgan Johansson (Justitiedepartementet) Skrivelsens huvudsakliga innehåll Denna


Utskottsberedning: Justitieutskottet Sista motionsdag: 2018-01-19

Skrivelse 2017/18:50 (pdf, 1683 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:416 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09602/POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:416 av Markus Wiechel (SD) Människohandel i Sverige Markus Wiechel har frågat mig om jag anser att regeringen agerat till-räckligt mot fenomenet tiggeri som kan kopplas till kriminella

Svarsdatum: 2017-12-14 Frågeställare: Markus Wiechel (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:416 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:337 besvarad av Miljöminister Karolina Skog (MP)

PAGE 2 Dnr M2017/02927/Nm Miljö- och energidepartementet Miljöministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:337 av Daniel Bäckström (C) Regeringens inställning till en flexibel rovdjurspolitik Daniel Bäckström har frågat mig hur jag ställer mig till Europarlamentets uppmaning om att medlemsstaterna

Svarsdatum: 2017-12-14 Frågeställare: Daniel Bäckström (C)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:337 besvarad av Miljöminister Karolina Skog (MP) (docx, 41 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:481 av Jörgen Warborn (M)

Fråga 2017/18:481 Generationsskifte i svenska företag av Jörgen Warborn (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Inom kort kommer Sverige att se en stor pensionsavgång, vilket kommer att innebära stora utmaningar för företag och myndigheter när många med lång och gedigen kompetens försvinner och bristen

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:481 av Jörgen Warborn (M) (pdf, 83 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M)

Fråga 2017/18:480 Migrationsverkets skulder till kommunerna av Lars Hjälmered (M) till Statsrådet Heléne Fritzon (S) I Göteborg befinner sig i dag, enligt Migrationsverkets statistik, över 1 600 ensamkommande barn och ungdomar, varav drygt hälften bor i så kallade familjehem. I flyktingkrisens spår 2015–2016

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Heléne Fritzon (S)

Skriftlig fråga 2017/18:480 av Lars Hjälmered (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:479 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:479 Personlig assistans av Lars Beckman (M) till Statsrådet Åsa Regnér (S) Möjligheten att få personlig assistans har begränsats efter två vägledande domar i Högsta förvaltningsdomstolen; det visar en analys som Socialstyrelsen har gjort. Domarna har fått direkta konsekvenser för såväl kommuner

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Åsa Regnér (S)

Skriftlig fråga 2017/18:479 av Lars Beckman (M) (pdf, 86 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M)

Fråga 2017/18:478 Nya dödliga droger av Cecilia Widegren (M) till Socialminister Annika Strandhäll (S) Den 8 april 2015 röstade riksdagen med röstsiffrorna 168 mot 144 för att uppmana regeringen att agera för en så kallad familjeklassning av narkotika. Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Vänsterpartiet reserverade

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2018-01-10 Besvarare: Socialminister Annika Strandhäll (S)

Skriftlig fråga 2017/18:478 av Cecilia Widegren (M) (pdf, 87 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M)

Fråga 2017/18:477 Snöskoterleder av Lars Beckman (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Det finns många snöskoterägare i Sverige, och det är viktigt att det finns skoterleder att köra på. Snöskoterleder borde vara en del av infrastrukturen i Sverige. Det underlättar för snöskoterförarna, och det värnar också

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:477 av Lars Beckman (M) (pdf, 85 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M)

Fråga 2017/18:476 Svenska Spels framtid på en licensmarknad av Isabella Hökmark (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Arbetet med att ta fram en ny spelpolitik går snart i mål. Efter att ha drivit på om behovet av en ny, licensbaserad spelpolitik ser vi fram emot det förslag som regeringen väntas komma med

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2017/18:476 av Isabella Hökmark (M) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:475 Förhör med återvändande IS-krigare av Markus Wiechel (SD) till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) År 2014 uppskattade Säpo att runt 300 svenska medborgare hade rest till Irak och Syrien för att ansluta sig till Islamiska statens så kallade kalifat. Nu beräknar man att uppemot

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:475 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 88 kB)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD)

Fråga 2017/18:474 Biståndet till den palestinska myndigheten av Markus Wiechel (SD) till Statsrådet Isabella Lövin (MP) Under veckan har vi fått läsa om de fruktansvärda attackerna som har skett mot synagogor i Göteborg och Malmö. Vi har även fått höra hur en antisemitisk demonstration har ägt rum i Malmö, där

Inlämnad: 2017-12-14 Svarsdatum: 2017-12-28 Besvarare: Statsrådet Isabella Lövin (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:474 av Markus Wiechel (SD) (pdf, 89 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:427 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017/ 09634/POL Justitiedepartementet Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:427 av Tomas Tobé (M) Polisens tillgång till information från datalagring Tomas Tobé har frågat mig vilka slutsatser jag drar av den kritik som Polismyndigheten och Säkerhetspolisen framfört mot förslagen som Utredningen om datalagring

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Tomas Tobé (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:427 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 66 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP)

PAGE 2 Dnr U2017/04871/S Utbildningsdepartementet Utbildningsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:426 av Helene Petersson (S) Skolplikt Helene Petersson har frågat mig hur regeringen kan stödja skolledningarna i hanterandet av och ansvaret för skolplikten i de fall eleverna med föräldrarnas

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Helene Petersson i Stockaryd (S)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:426 besvarad av Utbildningsminister Gustav Fridolin (MP) (docx, 41 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:425 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

PAGE 2 Dnr U2017/04870/F Utbildningsdepartementet Ministern för högre utbildning och forskning Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:425 av Betty Malmberg (M) Effekten för ESS Betty Malmberg har frågat mig vilka kommentarer jag har rörande medieuppgifter om effekten för ESS, och vilka åtgärder jag kommer

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Betty Malmberg (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:425 besvarad av Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) (docx, 39 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:424 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09621/POL Justitiedepartementet Migrationsministern och biträdande justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:424 av Mikael Eskilandersson (SD) Barnäktenskap Mikael Eskilandersson har frågat mig om jag och regeringen delar utredarens prioriteringsordning, där europeiska

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Mikael Eskilandersson (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:424 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:423 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S)

PAGE 2 Dnr S2017/07086/FST Socialdepartementet Barn-, äldre- och jämställdhetsministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:423 av Bengt Eliasson (L) Villkorade kommunala assistansbeslut Bengt Eliasson har frågat mig hur jag arbetar för att resurser som skulle kunna användas till stöd till personer

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Bengt Eliasson (L)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:423 besvarad av Statsrådet Åsa Regnér (S) (docx, 37 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:422 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Ju2017 / 09633 /POL Justitiedepartementet Justitie- och inrikesministern Svar på fråga 2017/18:422 av Saila Quicklund (M) Polisresurser i Jämtlands län Saila Quicklund har frågat mig hur jag avser att agera för att säkerställa en högre polisnärvaro i landets mest glesbefolkade delar, som Strömsunds

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Saila Quicklund (M)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:422 besvarad av Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) (docx, 65 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:421 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S)

PAGE 2 Dnr Ju2017/09609/POL Justitiedepartementet Migrationsministern och biträdande justitieministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:421 av Dennis Dioukarev (SD) En human flyktingpolitik Dennis Dioukarev har frågat mig hur jag avser agera i syfte att minska pull-faktorerna och därmed reducera

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:421 besvarad av Statsrådet Heléne Fritzon (S) (docx, 42 kB)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:420 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S)

PAGE 2 Utrikesdepartementet Utrikesministern Till riksdagen Svar på fråga 2017/18:420 av Dennis Dioukarev (SD) Sveriges ambassad till Jerusalem Dennis Dioukarev har frågat mig hur jag ser på att flytta Sveriges ambassad från Tel Aviv till västra Jerusalem för att markera min uppriktiga neutralitet och

Svarsdatum: 2017-12-13 Frågeställare: Dennis Dioukarev (SD)

Svar på skriftlig fråga 2017/18:420 besvarad av Utrikesminister Margot Wallström (S) (docx, 39 kB)