Sök
1 285 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
- Dokument & lagar
Onsdag den 20 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-20
Onsdagen den 20 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Finansutskottets betänkande FiU3 Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner 1 Mattias Eriksson Falk SD 8 2 Eva Lindh S 10 3 Adam Reuterskiöld M 10 4 - Dokument & lagar
Tisdag den 19 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-19
Tisdagen den 19 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 13.00 Återrapportering från Europeiska rådets möte 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.30 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 32 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU1 Utgiftsområde 20 Klimat, miljö och natur 1 Martin Kinnunen SD 8 - Dokument & lagar
Fredag den 15 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-15
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Utrikesutskottets betänkande UU2 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd 1 Yasmine Eriksson SD 8 2 Olle Thorell S 8 3 Magdalena Thuresson M 8 4 Lotta Johnsson Fornarve V 10 5 Gudrun Brunegård KD 8 6 Anna Lasses C - Dokument & lagar
Torsdag den 14 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-14
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt AU2 och AU3 9 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv 1 Viktor Wärnick M 8 2 Magnus Persson SD 8 3 Magnus Jacobsson KD 8 4 Teresa Carvalho - Dokument & lagar
Onsdag den 13 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-13
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Skatteutskottets betänkande SkU6 Tilläggsskatt för företag i stora koncerner 1 Fredrik Ahlstedt M 8 2 Mathias Tegnér S 8 0.16 0.16 17 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU3 Utgiftsområde 12 Ekonomisk - Dokument & lagar
Tisdag den 12 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-12
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Justitieutskottets betänkande JuU4 Skjutvapen och explosiva varor skärpta straff för de allvarligare brotten 1 Pontus Andersson Garpvall SD 8 2 Petter Löberg S 8 3 Louise Meijer - Dokument & lagar
Torsdag den 7 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-07
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund Beslut efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Justitieutskottets betänkande JuU1 Utgiftsområde 4 Rättsväsendet 1 Richard Jomshof SD 8 2 Annika Strandhäll S 8 3 Louise Meijer M 8 4 Gudrun Nordborg - Dokument & lagar
Onsdag den 6 december 2023
Kammarens talarlista 2023-12-06
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Utrikesutskottets utlåtande UU5 Kommissionens arbetsprogram 2024 1 Linnéa Wickman S 8 2 Rasmus Giertz SD 8 3 John E Weinerhall M 8 4 Håkan Svenneling V 8 5 Anna Lasses C 8 6 Jacob Risberg MP 8 7 - Dokument & lagar
Torsdag den 30 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-30
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 15.20 Votering Särskild debatt efter voteringens slut Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Socialutskottets betänkande SoU5 Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah 1 Mikael Dahlqvist S 6 2 Karin Rågsjö - Dokument & lagar
Onsdag den 29 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-29
Onsdagen den 29 november 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut i FiU11, dock tidigast kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Finansutskottets betänkande FiU1 Statens budget 2024 Rambeslutet 1 Edward Riedl M 12 2 Mikael Damberg S 12 3 Oscar Sjöstedt SD 12 4 Ali Esbati V 12 5 - Dokument & lagar
Tisdag den 28 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-28
Tisdagen den 28 november 2023 Kl. 13.00 Arbetsplenum Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Näringsutskottets betänkande NU5 Ny kärnkraft i Sverige 1 Jessica Stegrud SD 12 2 Mattias Jonsson S 12 3 Mats Green M 12 4 Birger Lahti V 8 5 Camilla Brodin - Dokument & lagar
Torsdag den 23 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-23
Torsdagen den 23 november 2023 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialutskottets betänkande SoU4 Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2022 0.00 0.00 - Dokument & lagar
Onsdag den 22 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-22
Onsdagen den 22 november 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Finansutskottets betänkande FiU19 Ersättning för Riksbankens deltagande i Internationella valutafondens IMF finansieringslösning avseende skuldavskrivning beträffande Somalia 1 Dennis Dioukarev SD 5 0.05 - Dokument & lagar
Tisdag den 21 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-21
Tisdagen den 21 november 2023 Kl. 13.00 Särskild debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Särskild debatt om antisemitismen i Sverige På begäran av Liberalernas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om antisemitismen i Sverige. Debattregler En företrädare för varje parti har - Dokument & lagar
Onsdag den 15 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-15
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00 EU-politisk partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 EU-politisk partiledardebatt Debattregler Statsministern inleder debatten med att redogöra för regeringens prioriteringar i EU-arbetet. Detta anförande får ta högst 15 minuter. Partiföreträdaren för det största - Dokument & lagar
Onsdag den 8 november 2023
Kammarens talarlista 2023-11-08
Onsdagen den 8 november 2023 Kl. 13.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut i SfU5, dock tidigast kl. 16.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU5 Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl 1 - Dokument & lagar
Fredag den 27 oktober 2023
Kammarens talarlista 2023-10-27
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00 Särskild debatt Interpellationssvar Nr 1 Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om situationen i Israel och Palestina. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. - Dokument & lagar
Onsdag den 25 oktober 2023
Kammarens talarlista 2023-10-25
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Konstitutionsutskottets betänkande KU2 Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner 1 Victoria Tiblom SD 4 2 Eva Lindh S 6 3 Lars Johnsson M 6 4 Samuel Gonzalez Westling V 6 5 Christofer Bergenblock - Dokument & lagar
Onsdag den 4 oktober 2023
Kammarens talarlista 2023-10-04
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00 Arbetsplenum Beslut efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Konstitutionsutskottets utlåtande KU4 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om fastställande av ytterligare förfaranderegler avseende verkställighet av dataskyddsförordningen 0.00 0.00 Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min. - Dokument & lagar
Torsdag den 28 september 2023
Kammarens talarlista 2023-09-28
Torsdagen den 28 september 2023 Kl. 12.00 Interpellationssvar 14.00 Frågestund 15.30 Särskild debatt Nr 12 Särskild debatt om den afrikanska svinpesten På begäran av Centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om den afrikanska svinpesten. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att