Sök
1 292 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2023-04-12
Onsdagen den 12 april 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
25
Justitieutskottets betänkande JuU18
Försök till subventionsmissbruk
0.00
0.00
26
Civilutskottets betänkande CU10
Bostadspolitik
1
David Josefsson M 8
2
Malcolm Momodou Jallow V 10
3
Larry Söder KD 6
Kammarens talarlista 2023-03-31
Fredagen den 31 mars 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om hushållens ekonomi
På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om hushållens ekonomi. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Ett statsråd deltar i debatten.
Kammarens talarlista 2023-03-30
Torsdagen den 30 mars 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Trafikutskottets betänkande TU6
Yrkestrafik och taxi
1
Sten Bergheden M 8
2
Ulrika Heie C 8
3
Magnus Oscarsson KD 8
4
Kadir Kasirga S 8
5
Daniel Helldén MP 8
6
Thomas Morell SD 8
Kammarens talarlista 2023-03-29
Onsdagen den 29 mars 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Civilutskottets betänkande CU16
Möjligheten till tidsbegränsade bygglov för bostäder förlängs
1
Malcolm Momodou Jallow V 8
2
Markus Kallifatides S 6
3
Larry Söder KD 6
4
Katarina Luhr MP 6
0.26
0.26
20
Kammarens talarlista 2023-03-23
Torsdagen den 23 mars 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Finansutskottets betänkande FiU38
Extra ändringsbudget för 2023 Försvarsmateriel till Ukraina
1
Edward Riedl M 6
2
Mikael Damberg S 6
3
Charlotte Quensel SD 6
4
Ali Esbati V 4
5
Kammarens talarlista 2023-03-22
Onsdagen den 22 mars 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i UU16, dock tidigast kl. 16.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
17
Utrikesutskottets betänkande UU16
Sveriges medlemskap i Nato
1
Aron Emilsson SD 8
2
Håkan Svenneling V 12
3
Morgan Johansson S 12
4
Jacob Risberg MP 12
5
Ann-Sofie
Kammarens talarlista 2023-03-16
Torsdagen den 16 mars 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
7
Försvarsutskottets betänkande FöU4
Militära frågor
1
Lars Wistedt SD 8
2
Peter Hultqvist S 8
3
Gustaf Göthberg M 8
4
Hanna Gunnarsson V 8
5
Mikael Oscarsson KD 8
6
Niels Paarup-Petersen
Kammarens talarlista 2023-03-15
Onsdagen den 15 mars 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Skatteutskottets betänkande SkU11
Inkomstskatt
1
Crister Carlsson M 8
2
Sofie Eriksson S 8
3
Cecilia Engström KD 8
4
David Lång SD 8
5
Cecilia Rönn L 8
6
Ilona Szatmári Waldau V 8
7
Helena Lindahl
Kammarens talarlista 2023-03-14
Tisdagen den 14 mars 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
1
Särskild debatt om otillbörlig påverkan på demokratiska institutioner
På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om otillbörlig påverkan på demokratiska institutioner. Debattregler
Kammarens talarlista 2023-03-09
Torsdagen den 9 mars 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU8
Övervakning och rapportering av uppgifter om verkliga utsläpp från vissa fordon
0.00
0.00
5
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU7
Vattenvård
Kammarens talarlista 2023-03-08
Onsdagen den 8 mars 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
27
Finansutskottets betänkande FiU19
Några frågor om försäkring och tjänstepension
0.00
0.00
28
Finansutskottets betänkande FiU28
Riksrevisionens rapport om beslutsunderlag inför stora reformer
1
Jan Ericson
Kammarens talarlista 2023-02-24
Fredagen den 24 februari 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om arbetet mot korruption i Sverige
På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om arbetet mot korruption i Sverige. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.
Kammarens talarlista 2023-02-23
Torsdagen den 23 februari 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
15.20
Ceremoni
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Utbildningsutskottets betänkande UbU3
Studiestöd
1
Fredrik Malm L 6
2
Niklas Sigvardsson S 8
3
Marie-Louise Hänel Sandström M 6
4
Anders Alftberg SD 8
5
Kammarens talarlista 2023-02-22
Onsdagen den 22 februari 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
25
Finansutskottets betänkande FiU33
Extra ändringsbudget för 2023 Tillfällig skatt på vissa elproducenters överintäkter
1
Edward Riedl M 8
2
Niklas Karlsson S 10
3
Charlotte Quensel SD 7
4
Samuel Gonzalez
Kammarens talarlista 2023-02-16
Torsdagen den 16 februari 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
12
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU10
Socialavgifter
1
Caroline Högström M 4
2
Angelika Bengtsson SD 4
3
Camilla Rinaldo Miller KD 4
4
Vasiliki Tsouplaki V 8
5
Mauricio Rojas
Kammarens talarlista 2023-02-15
Onsdagen den 15 februari 2023 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Nr
1
Utrikespolitisk debatt
Debattregler
Den utrikespolitiska debatten är uppdelad i två delar: först en inledande del med utrikesministern och partiföreträdare, därefter en andra del med övriga talare som önskar få ordet. Del 1
Utrikesministern inleder
Kammarens talarlista 2023-02-08
Onsdagen den 8 februari 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
46
Finansutskottets betänkande FiU12
Riksrevisionens rapport om den årliga omräkningen av myndigheternas anslag
1
Ilona Szatmári Waldau V 4
0.04
0.04
47
Finansutskottets betänkande FiU31
Extra ändringsbudget
Kammarens talarlista 2023-01-25
Onsdagen den 25 januari 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Parentation
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Konstitutionsutskottets betänkande KU16
Sekretess vid Försäkringskassans handläggning av ärenden om elstöd samt slopad kontrolluppgiftsskyldighet
1
Lars Engsund M 8
2
Peter Hedberg S 8
3
Jessica
Kammarens talarlista 2023-01-18
Onsdagen den 18 januari 2023 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
Reglerna innebär att statsministern och partiledaren för det största oppositionspartiet har rätt till ett anförande på längst 7 minuter. Övriga partiledare har rätt till ett anförande på längst 5 minuter i partistorleksordning.
Kammarens talarlista 2022-12-21
Onsdagen den 21 december 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
20
Finansutskottets betänkande FiU2
Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning
1
Ida Drougge M 8
2
Adnan Dibrani S 6
3
Ilona Szatmári Waldau V 6
0.20
0.20
21
Finansutskottets