Dokument & lagar (928 träffar)

Talarlista 2017/18:20180531

Torsdagen den 31 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU30 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem 1 Julia Kronlid SD 6 2 Fredrik Lundh Sammeli S 6 3 Lars-Arne Staxäng M 8 4 Rickard Persson

2018-05-31

Talarlista 2017/18:20180531 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180531 (pdf, 121 kB)

Talarlista 2017/18:20180530

Onsdagen den 30 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU27 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd 1 Teresa Carvalho S 6 2 Johan Forssell M 6 3 Julia Kronlid SD 6 0.18 0.18 23 Socialförsäkringsutskottets

2018-05-30

Talarlista 2017/18:20180530 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180530 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180529

Tisdagen den 29 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Näringsutskottets betänkande NU16 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri 1 Jennie Nilsson S 8 2 Josef Fransson SD 8 3 Lorentz Tovatt MP 4 4 Birger Lahti V 6 5

2018-05-29

Talarlista 2017/18:20180529 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180529 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2017/18:20180524

Torsdagen den 24 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Sammansatta civil- och kulturutskottets betänkande CKrU1 Politik för gestaltad livsmiljö 1 Olof Lavesson M 6 2 Aron Emilsson SD 6 3 Ola Johansson C 6 4 Christina Örnebjär L 6 5 Roland

2018-05-24

Talarlista 2017/18:20180524 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180524 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2017/18:20180523

Onsdagen den 23 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Utbildningsutskottets betänkande UbU23 En gymnasieutbildning för alla 1 Caroline Helmersson Olsson S 8 2 Michael Svensson M 5 3 Stefan Jakobsson SD 8 4 Elisabet Knutsson MP 5 5 Ulrika Carlsson i Skövde

2018-05-23

Talarlista 2017/18:20180523 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180523 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180522

Tisdagen den 22 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Justitieutskottets betänkande JuU29 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet 1 Adam Marttinen SD 6 2 Johan Hedin C 6 3 Andreas Carlson KD 6 4 Sanne Lennström S 8 5 Anti

2018-05-22

Talarlista 2017/18:20180522 (docx, 35 kB) Talarlista 2017/18:20180522 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180521

Måndagen den 21 maj 2018 Kl. 11.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om rättsläget för personlig assistans. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Socialdemokraterna företräds av statsrådet

2018-05-21

Talarlista 2017/18:20180521 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180521 (pdf, 95 kB)

Talarlista 2017/18:20180517

Torsdagen den 17 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Socialutskottets betänkande SoU9 Hälso- och sjukvårdsfrågor 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Camilla Waltersson Grönvall M 6 4 Per Ramhorn SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6

2018-05-17

Talarlista 2017/18:20180517 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20180517 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2017/18:20180516

Onsdagen den 16 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Näringsutskottets betänkande NU13 Förbud mot utvinning av uran 1 Hanif Bali M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Anna-Caren Sätherberg S 8 4 Lorentz Tovatt MP 8 5 Helena Lindahl C 8 6 Birger Lahti

2018-05-16

Talarlista 2017/18:20180516 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180516 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2017/18:20180515

Tisdagen den 15 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 41 Socialutskottets betänkande SoU34 Vissa förslag på assistansområdet 1 Carina Ståhl Herrstedt SD 6 2 Emma Henriksson KD 6 3 Mikael Dahlqvist S 6 4 Ann-Britt Åsebol M 6 5 Jan Lindholm

2018-05-15

Talarlista 2017/18:20180515 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180515 (pdf, 100 kB)

Talarlista 2017/18:20180503

Torsdagen den 3 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU13 En karensdag mindre i arbetslöshetsförsäkringen 0.00 0.00 24 Socialutskottets betänkande SoU16 Apoteks- och läkemedelsfrågor 1 Emma Henriksson KD

2018-05-03

Talarlista 2017/18:20180503 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180503 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2017/18:20180502

Onsdagen den 2 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Civilutskottets betänkande CU20 Räntetak och andra åtgärder på marknaden för snabblån och andra högkostnadskrediter 1 Caroline Szyber KD 6 2 Lars Beckman M 6 3 Mikael Eskilandersson SD 6 4 Ola Johansson C

2018-05-02

Talarlista 2017/18:20180502 (docx, 43 kB) Talarlista 2017/18:20180502 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2017/18:20180426

Torsdagen den 26 april 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Utrikesutskottets betänkande UU14 Mellanöstern och Nordafrika 1 Jonas Jacobsson Gjörtler M 10 2 Markus Wiechel SD 8 3 Kerstin Lundgren C 8 4 Yasmine Posio Nilsson V 8 5 Fredrik Malm

2018-04-26

Talarlista 2017/18:20180426 (docx, 33 kB) Talarlista 2017/18:20180426 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2017/18:20180425

Onsdagen den 25 april 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Trafikutskottets betänkande TU12 EU:s dataskyddsförordning och lagstiftningen inom Näringsdepartementets ansvarsområden 0.00 0.00 16 Finansutskottets betänkande FiU39 Författningsändringar på finansmarknadsområdet

2018-04-25

Talarlista 2017/18:20180425 (docx, 36 kB) Talarlista 2017/18:20180425 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180419

Torsdagen den 19 april 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Justitieutskottets betänkande JuU14 Straffrättsliga frågor 1 Anti Avsan M 8 2 Adam Marttinen SD 8 3 Johan Hedin C 6 4 Linda Snecker V 8 5 Roger Haddad L 6 6 Andreas Carlson KD 6

2018-04-19

Talarlista 2017/18:20180419 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180419 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2017/18:20180418

Onsdagen den 18 april 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Konstitutionsutskottets betänkande KU23 Ny dataskyddslag 1 Jonas Millard SD 8 2 Veronica Lindholm S 6 3 Dag Klackenberg M 6 4 Agneta Börjesson MP 5 5 Per-Ingvar Johnsson C 6 6 Mia Sydow Mölleby V 6

2018-04-18

Talarlista 2017/18:20180418 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180418 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2017/18:20180417

Tisdagen den 17 april 2018 Kl. 13.00 Aktuell debatt Interpellationssvar uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bemanningssituationen inom polisen. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.

2018-04-17

Talarlista 2017/18:20180417 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180417 (pdf, 96 kB)

Talarlista 2017/18:20180416

Måndagen den 16 april 2018 Kl. 13.00 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande Nr 1 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande Debattregler Finansminister Magdalena Andersson S inleder debatten med att presentera vårpropositionen. Detta anförande får ta högst 15 minuter. På anförandet föreligger

2018-04-16

Talarlista 2017/18:20180416 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180416 (pdf, 92 kB)

Talarlista 2017/18:20180412

Torsdagen den 12 april 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Utrikesutskottets betänkande UU11 Säkerhetspolitik 1 Sofia Arkelsten M 8 2 Björn Söder SD 8 3 Kerstin Lundgren C 8 4 Yasmine Posio Nilsson V 8 5 Fredrik Malm L 6 6

2018-04-12

Talarlista 2017/18:20180412 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180412 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2017/18:20180411

Onsdagen den 11 april 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 100 Civilutskottets betänkande CU16 Planering och byggande m.m. 1 Caroline Szyber KD 6 2 Mats Green M 8 3 Roger Hedlund SD 6 4 Ola Johansson C 8 5 Hamza Demir V 8 6 Robert Hannah L 6 7 Leif Nysmed S 6

2018-04-11

Talarlista 2017/18:20180411 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180411 (pdf, 110 kB)