Dokument & lagar (928 träffar)

Talarlista 2017/18:20180328

Onsdagen den 28 mars 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Finansutskottets betänkande FiU36 Nya regler om betaltjänster 0.00 0.00 Gemensam debatt SfU15, SfU16, SfU17 och SfU18 25 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU15 Migration och asylpolitik 1 Carina Ohlsson

2018-03-28

Talarlista 2017/18:20180328 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180328 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2017/18:20180327

Tisdagen den 27 mars 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Skatteutskottets betänkande SkU8 Inkomstskatt 1 Per Åsling C 8 2 Fredrik Schulte M 8 3 David Lång SD 6 4 Momodou Jallow V 6 5 Mathias Sundin L 6 6 Larry Söder KD 6 7 Peter

2018-03-27

Talarlista 2017/18:20180327 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180327 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180322

Torsdagen den 22 mars 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Näringsutskottets utlåtande NU26 Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om marknadskontroll av produkter 0.00 0.00 18 Näringsutskottets betänkande NU11 Handelspolitik

2018-03-22

Talarlista 2017/18:20180322 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180322 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20180321

Onsdagen den 21 mars 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 59 Justitieutskottets betänkande JuU16 Kriminalvårdsfrågor 1 Petter Löberg S 8 2 Ellen Juntti M 8 3 Mats Pertoft MP 8 4 Johan Hedin C 8 5 Linda Snecker V 8 6 Roger Haddad L 6 7 Andreas Carlson KD 6 8

2018-03-21

Talarlista 2017/18:20180321 (docx, 43 kB) Talarlista 2017/18:20180321 (pdf, 114 kB)

Talarlista 2017/18:20180314

Onsdagen den 14 mars 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Försvarsutskottets betänkande FöU5 Integritetsskydd vid signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet 1 Roger Richtoff SD 5 2 Lotta Johnsson Fornarve V 6 3 Mikael Oscarsson KD 6 4 Allan Widman L 6 5

2018-03-14

Talarlista 2017/18:20180314 (docx, 33 kB) Talarlista 2017/18:20180314 (pdf, 102 kB)

Talarlista 2017/18:20180309

Fredagen den 9 mars 2018 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om situationen inom barn- och ungdomspsykiatrin. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Socialdemokraterna företräds

2018-03-09

Talarlista 2017/18:20180309 (docx, 37 kB) Talarlista 2017/18:20180309 (pdf, 95 kB)

Talarlista 2017/18:20180308

Torsdagen den 8 mars 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Civilutskottets betänkande CU9 Hyresrätt 1 Caroline Szyber KD 5 2 Mats Green M 6 3 Roger Hedlund SD 6 4 Ola Johansson C 6 5 Nooshi Dadgostar V 6 6 Robert Hannah L 6 7 Lars Eriksson

2018-03-08

Talarlista 2017/18:20180308 (docx, 33 kB) Talarlista 2017/18:20180308 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2017/18:20180307

Onsdagen den 7 mars 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU7 Integration 1 Annelie Karlsson S 10 2 Jessika Roswall M 10 3 Paula Bieler SD 8 4 Maria Ferm MP 8 5 Fredrik Christensson C 8 6 Christina Höj Larsen V 10 7 Robert

2018-03-07

Talarlista 2017/18:20180307 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180307 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2017/18:20180301

Torsdagen den 1 mars 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Återrapportering från Europeiska rådets möte Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Finansutskottets betänkande FiU26 Kommunala frågor 1 Niklas Karlsson S 8 2 Håkan Svenneling V 6 3 Anette Åkesson M 6 4 Peter Helander C 6

2018-03-01

Talarlista 2017/18:20180301 (docx, 40 kB) Talarlista 2017/18:20180301 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2017/18:20180228

Onsdagen den 28 februari 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 47 Utrikesutskottets betänkande UU9 Skärpt exportkontroll av krigsmateriel 1 Björn Söder SD 8 2 Yasmine Posio Nilsson V 8 3 Krister Örnfjäder S 8 4 Hans Wallmark M 8 5 Anders Schröder MP 8 6 Kerstin

2018-02-28

Talarlista 2017/18:20180228 (docx, 42 kB) Talarlista 2017/18:20180228 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2017/18:20180215

Torsdagen den 15 februari 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU5 Nya regler i arbetslöshetsförsäkringen om bland annat förtroendeuppdrag och pension 1 Patrik Björck S 8 0.08 0.08 7 Försvarsutskottets

2018-02-15

Talarlista 2017/18:20180215 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180215 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2017/18:20180214

Onsdagen den 14 februari 2018 Kl. 09.00 Utrikespolitisk debatt Nr 1 Utrikespolitisk debatt Debattregler Den utrikespolitiska debatten är uppdelad i två delar först en inledande del med utrikesministern och partiföreträdare, därefter en andra del med övriga talare som önskar få ordet. Partiföreträdare Partigrupperna

2018-02-14

Talarlista 2017/18:20180214 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20180214 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2017/18:20180207

Onsdagen den 7 februari 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Trafikutskottets betänkande TU7 Några frågor om alkolås 1 Karin Svensson Smith MP 6 2 Johan Andersson S 8 3 Emma Wallrup V 6 4 Sten Bergheden M 8 5 Nina Lundström L 6 6 Robert Halef KD 6 0.40 0.40

2018-02-07

Talarlista 2017/18:20180207 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20180207 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2017/18:20180131

Onsdagen den 31 januari 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU8 Jakt och viltvård 1 Sten Bergheden M 10 2 Runar Filper SD 8 3 Eskil Erlandsson C 8 4 Magnus Oscarsson KD 8 5 Monica Haider S 8 6 Emma Nohrén MP 8 7

2018-01-31

Talarlista 2017/18:20180131 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180131 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2017/18:20180124

Onsdagen den 24 januari 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Försvarsutskottets betänkande FöU4 Nationell strategi för samhällets informations- och cybersäkerhet 1 Allan Widman L 6 2 Pål Jonson M 8 3 Mikael Jansson SD 8 4 Daniel Bäckström C 8 5 Mikael Oscarsson

2018-01-24

Talarlista 2017/18:20180124 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20180124 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2017/18:20180117

Onsdagen den 17 januari 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2018-01-17

Talarlista 2017/18:20180117 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20180117 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2017/18:20171218

Måndagen den 18 december 2017 Kl. 09.00 Aktuell debatt 11.00 Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om antisemitism i Sverige. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Socialdemokraterna företräds av justitie-

2017-12-18

Talarlista 2017/18:20171218 (docx, 38 kB) Talarlista 2017/18:20171218 (pdf, 97 kB)

Talarlista 2017/18:20171215

Fredagen den 15 december 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering Avtackning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Finansutskottets betänkande FiU2 Utgiftsområde 2 Samhällsekonomi och finansförvaltning 1 Niklas Wykman M 8 2 Adnan Dibrani S 8 0.16 0.16 18 Finansutskottets betänkande FiU4 Utgiftsområde 26 Statsskuldsräntor

2017-12-15

Talarlista 2017/18:20171215 (docx, 39 kB) Talarlista 2017/18:20171215 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2017/18:20171214

Torsdagen den 14 december 2017 Kl. 09.00 Val Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU1 Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning 1 Helena Bonnier M 8 2 Jennie Åfeldt SD 6 3 Solveig Zander

2017-12-14

Talarlista 2017/18:20171214 (docx, 34 kB) Talarlista 2017/18:20171214 (pdf, 102 kB)

Talarlista 2017/18:20171213

Onsdagen den 13 december 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt AU2 och AU4 16 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2 Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv 1 Jessica Polfjärd M 8 2 Sven-Olof Sällström SD 12 3 Fredrik Christensson C 8 4 Ali Esbati

2017-12-13

Talarlista 2017/18:20171213 (docx, 41 kB) Talarlista 2017/18:20171213 (pdf, 108 kB)