Dokument & lagar (928 träffar)

Talarlista 2016/17:20170510

Onsdagen den 10 maj 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Näringsutskottets betänkande NU16 Regional tillväxtpolitik 1 Ann-Charlotte Hammar Johnsson M 8 2 Johan Nissinen SD 8 3 Peter Helander C 8 4 Håkan Svenneling V 8 5 Maria Weimer L 8 6 Penilla Gunther KD

2017-05-10

Talarlista 2016/17:20170510 (docx, 34 kB) Talarlista 2016/17:20170510 (pdf, 105 kB)

Talarlista 2016/17:20170504

Torsdagen den 4 maj 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Utbildningsutskottets betänkande UbU16 Vuxenutbildningen 1 Ida Drougge M 8 2 Ulrika Carlsson i Skövde C 8 3 Daniel Riazat V 8 4 Christina Örnebjär L 8 5 Aron Modig KD 6 6 Gunilla Svantorp

2017-05-04

Talarlista 2016/17:20170504 (docx, 39 kB) Talarlista 2016/17:20170504 (pdf, 106 kB)

Talarlista 2016/17:20170503

Onsdagen den 3 maj 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU19 Kompletteringar av den tillfälliga lagen för uppehållstillstånd rörande studier på gymnasienivå 1 Mikael Cederbratt M 6 2 Paula Bieler SD 5 3 Christina Höj Larsen

2017-05-03

Talarlista 2016/17:20170503 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170503 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2016/17:20170428

Fredagen den 28 april 2017 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om attentatet i Stockholm. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Företrädaren för Sverigedemokraterna inleder.

2017-04-28

Talarlista 2016/17:20170428 (docx, 37 kB) Talarlista 2016/17:20170428 (pdf, 94 kB)

Talarlista 2016/17:20170427

Torsdagen den 27 april 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt SfU14, SfU15, SfU16 och SfU17 15 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU14 Medborgarskap 1 Yilmaz Kerimo S 12 2 Johan Forssell M 8 3 Paula Bieler SD 12 4 Maria Ferm

2017-04-27

Talarlista 2016/17:20170427 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20170427 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2016/17:20170426

Onsdagen den 26 april 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU9 Nya utstationeringsregler 1 Jessika Roswall M 6 2 Annika Qarlsson C 8 3 Ali Esbati V 12 4 Fredrik Malm L 6 5 Désirée Pethrus KD 8 6 Raimo Pärssinen S 12 7 Sven-Olof

2017-04-26

Talarlista 2016/17:20170426 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20170426 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2016/17:20170420

Torsdagen den 20 april 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Justitieutskottets betänkande JuU18 Polisfrågor 1 Elin Lundgren S 8 2 Krister Hammarbergh M 8 3 Adam Marttinen SD 8 4 Annika Hirvonen Falk MP 8 5 Johan Hedin C 8 6 Linda Snecker V

2017-04-20

Talarlista 2016/17:20170420 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170420 (pdf, 98 kB)

Talarlista 2016/17:20170419

Onsdagen den 19 april 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 57 Socialutskottets betänkande SoU8 Stöd till personer med funktionsnedsättning 1 Emma Henriksson KD 8 2 Mikael Dahlqvist S 8 3 Ann-Britt Åsebol M 8 4 Carina Herrstedt SD 8 5 Stefan Nilsson MP 6 6 Per

2017-04-19

Talarlista 2016/17:20170419 (docx, 35 kB) Talarlista 2016/17:20170419 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2016/17:20170418

Tisdagen den 18 april 2017 Kl. 12.00 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr 1 Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande Debattregler Finansminister Magdalena Andersson S inleder debatten med att presentera vårpropositionen. Detta anförande får

2017-04-18

Talarlista 2016/17:20170418 (docx, 37 kB) Talarlista 2016/17:20170418 (pdf, 95 kB)

Talarlista 2016/17:20170406

Torsdagen den 6 april 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU12 Djurskydd 1 Åsa Coenraads M 8 2 Martin Kinnunen SD 6 3 Eskil Erlandsson C 8 4 Jens Holm V 8 5 Magnus Oscarsson KD 6 6 Isak From S 8

2017-04-06

Talarlista 2016/17:20170406 (docx, 34 kB) Talarlista 2016/17:20170406 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2016/17:20170405

Onsdagen den 5 april 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU18 Åldersbedömning tidigare i asylprocessen 1 Mikael Cederbratt M 6 2 Paula Bieler SD 8 3 Solveig Zander C 6 4 Christina Höj Larsen V 6 5 Fredrik Malm L 6 6

2017-04-05

Talarlista 2016/17:20170405 (docx, 36 kB) Talarlista 2016/17:20170405 (pdf, 111 kB)

Talarlista 2016/17:20170330

Torsdagen den 30 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Aktuell debatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Finansutskottets betänkande FiU39 Riksrevisionens rapport om internationella jämförelser av inkomstskillnader 0.00 0.00 12 Justitieutskottets betänkande JuU19

2017-03-30

Talarlista 2016/17:20170330 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170330 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2016/17:20170329

Onsdagen den 29 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Försvarsutskottets betänkande FöU10 Skärpta straff för brott mot tillståndsplikten för explosiva varor 1 Allan Widman L 6 2 Mats Green M 6 3 Mikael Jansson SD 5 4 Daniel Bäckström C 6 5 Lotta Johnsson

2017-03-29

Talarlista 2016/17:20170329 (docx, 42 kB) Talarlista 2016/17:20170329 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2016/17:20170323

Torsdagen den 23 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Näringsutskottets betänkande NU12 Näringspolitik 1 Anna-Caren Sätherberg S 8 2 Lars Hjälmered M 8 3 Josef Fransson SD 8 4 Jonas Eriksson MP 6 5 Helena Lindahl C 8 6 Birger Lahti V

2017-03-23

Talarlista 2016/17:20170323 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170323 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2016/17:20170322

Onsdagen den 22 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 38 Finansutskottets betänkande FiU22 Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor 1 Jörgen Andersson M 8 2 Dennis Dioukarev SD 5 3 Håkan Svenneling V 10 4 Börje Vestlund S 12 5 Olle Felten SD 10 6 Peter

2017-03-22

Talarlista 2016/17:20170322 (docx, 39 kB) Talarlista 2016/17:20170322 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2016/17:20170317

Fredagen den 17 mars 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar 11.00 Aktuell debatt Nr 24 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om tryggheten i Sverige. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Företrädaren för Moderaterna inleder. Socialdemokraterna

2017-03-17

Talarlista 2016/17:20170317 (docx, 37 kB) Talarlista 2016/17:20170317 (pdf, 94 kB)

Talarlista 2016/17:20170316

Torsdagen den 16 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU16 Arbetsmarknadsutredningen 1 Raimo Pärssinen S 8 2 Marco Venegas MP 6 3 Ali Esbati V 8 4 Niklas Wykman M 8 5 Sven-Olof Sällström SD 10 6 Annika

2017-03-16

Talarlista 2016/17:20170316 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170316 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2016/17:20170315

Onsdagen den 15 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 31 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU7 Arbetsrätt 1 Katarina Brännström M 8 2 Sven-Olof Sällström SD 8 3 Fredrik Christensson C 6 4 Ali Esbati V 12 5 Fredrik Malm L 6 6 Désirée Pethrus KD 8 7 Helén

2017-03-15

Talarlista 2016/17:20170315 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20170315 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2016/17:20170302

Torsdagen den 2 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Utrikesutskottets betänkande UU5 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 1 Sofia Arkelsten M 8 2 Kerstin Lundgren C 8 3 Hans Linde V 8 4 Birgitta Ohlsson L 8 5

2017-03-02

Talarlista 2016/17:20170302 (docx, 35 kB) Talarlista 2016/17:20170302 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2016/17:20170301

Onsdagen den 1 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 25 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU6 Integration 1 Christian Holm Barenfeld M 8 2 Paula Bieler SD 12 3 Annika Qarlsson C 10 4 Christina Höj Larsen V 10 5 Fredrik Malm L 6 6 Annelie Karlsson S 10 7

2017-03-01

Talarlista 2016/17:20170301 (docx, 43 kB) Talarlista 2016/17:20170301 (pdf, 114 kB)