Dokument & lagar (935 träffar)

Talarlista 2016/17:20170323

Torsdagen den 23 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Näringsutskottets betänkande NU12 Näringspolitik 1 Anna-Caren Sätherberg S 8 2 Lars Hjälmered M 8 3 Josef Fransson SD 8 4 Jonas Eriksson MP 6 5 Helena Lindahl C 8 6 Birger Lahti V

2017-03-23

Talarlista 2016/17:20170323 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170323 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2016/17:20170322

Onsdagen den 22 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 38 Finansutskottets betänkande FiU22 Finansiell stabilitet och finansmarknadsfrågor 1 Jörgen Andersson M 8 2 Dennis Dioukarev SD 5 3 Håkan Svenneling V 10 4 Börje Vestlund S 12 5 Olle Felten SD 10 6 Peter

2017-03-22

Talarlista 2016/17:20170322 (docx, 39 kB) Talarlista 2016/17:20170322 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2016/17:20170317

Fredagen den 17 mars 2017 Kl. 09.00 Interpellationssvar 11.00 Aktuell debatt Nr 24 Aktuell debatt På begäran av Moderaternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om tryggheten i Sverige. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Företrädaren för Moderaterna inleder. Socialdemokraterna

2017-03-17

Talarlista 2016/17:20170317 (docx, 37 kB) Talarlista 2016/17:20170317 (pdf, 94 kB)

Talarlista 2016/17:20170316

Torsdagen den 16 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU16 Arbetsmarknadsutredningen 1 Raimo Pärssinen S 8 2 Marco Venegas MP 6 3 Ali Esbati V 8 4 Niklas Wykman M 8 5 Sven-Olof Sällström SD 10 6 Annika

2017-03-16

Talarlista 2016/17:20170316 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170316 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2016/17:20170315

Onsdagen den 15 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 31 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU7 Arbetsrätt 1 Katarina Brännström M 8 2 Sven-Olof Sällström SD 8 3 Fredrik Christensson C 6 4 Ali Esbati V 12 5 Fredrik Malm L 6 6 Désirée Pethrus KD 8 7 Helén

2017-03-15

Talarlista 2016/17:20170315 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20170315 (pdf, 107 kB)

Talarlista 2016/17:20170302

Torsdagen den 2 mars 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Utrikesutskottets betänkande UU5 Politiken för global utveckling i genomförandet av Agenda 2030 1 Sofia Arkelsten M 8 2 Kerstin Lundgren C 8 3 Hans Linde V 8 4 Birgitta Ohlsson L 8 5

2017-03-02

Talarlista 2016/17:20170302 (docx, 35 kB) Talarlista 2016/17:20170302 (pdf, 108 kB)

Talarlista 2016/17:20170301

Onsdagen den 1 mars 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 25 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU6 Integration 1 Christian Holm Barenfeld M 8 2 Paula Bieler SD 12 3 Annika Qarlsson C 10 4 Christina Höj Larsen V 10 5 Fredrik Malm L 6 6 Annelie Karlsson S 10 7

2017-03-01

Talarlista 2016/17:20170301 (docx, 43 kB) Talarlista 2016/17:20170301 (pdf, 114 kB)

Talarlista 2016/17:20170223

Torsdagen den 23 februari 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Finansutskottets betänkande FiU26 Kommunala frågor 1 Niklas Karlsson S 8 2 Dennis Dioukarev SD 4 3 Janine Alm Ericson MP 8 4 Håkan Svenneling V 10 5 Jan Ericson M 8 6 Peter Helander C 8 7 Mathias

2017-02-23

Talarlista 2016/17:20170223 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170223 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2016/17:20170222

Onsdagen den 22 februari 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Parentation ca 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU5 Makt, mål och myndighet feministisk politik för en jämställd framtid m.m. 1 Erik Andersson M 10 2 Paula Bieler SD 12 3 Annika Qarlsson C 12

2017-02-22

Talarlista 2016/17:20170222 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20170222 (pdf, 109 kB)

Talarlista 2016/17:20170216

Torsdagen den 16 februari 2017 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU9 Riksrevisionens rapport om asylboenden 0.00 0.00 17 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU10 Riksrevisionens rapport om felaktiga utbetalningar

2017-02-16

Talarlista 2016/17:20170216 (docx, 34 kB) Talarlista 2016/17:20170216 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2016/17:20170215

Onsdagen den 15 februari 2017 Kl. 09.00 Val Utrikespolitisk debatt Nr 1-3 Val Anmäld tid min Val av riksrevisorer 1 Andreas Norlén M 10 4 Utrikespolitisk debatt Debattregler Den utrikespolitiska debatten är uppdelad i två delar först en inledande del med utrikesministern och partiföreträdare, därefter en andra

2017-02-15

Talarlista 2016/17:20170215 (docx, 37 kB) Talarlista 2016/17:20170215 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2016/17:20170201

Onsdagen den 1 februari 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Kulturutskottets betänkande KrU3 En avgiftsfri filmgranskning och utvidgad ledsagarregel 1 Cecilia Magnusson M 8 2 Roland Utbult KD 8 3 Ida Karkiainen S 8 4 Angelika Bengtsson SD 8 5 Niclas Malmberg

2017-02-01

Talarlista 2016/17:20170201 (docx, 33 kB) Talarlista 2016/17:20170201 (pdf, 99 kB)

Talarlista 2016/17:20170125

Onsdagen den 25 januari 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 14 Näringsutskottets betänkande NU8 Anvisade elavtal 0.00 0.00 15 Konstitutionsutskottets betänkande KU13 Riksrevisionens rapport om nationella samordnare som statligt styrmedel 1 Fredrik Eriksson SD 8 2

2017-01-25

Talarlista 2016/17:20170125 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20170125 (pdf, 101 kB)

Talarlista 2016/17:20170118

Onsdagen den 18 januari 2017 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Försvarsutskottets betänkande FöU3 Försvarspolitik 1 Allan Widman L 8 2 Jan R Andersson M 8 3 Roger Richtoff SD 8 4 Daniel Bäckström C 8 5 Stig Henriksson V 8 6 Mikael Oscarsson KD 8 7 Mattias Ottosson

2017-01-18

Talarlista 2016/17:20170118 (docx, 34 kB) Talarlista 2016/17:20170118 (pdf, 102 kB)

Talarlista 2016/17:20170111

Onsdagen den 11 januari 2017 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena

2017-01-11

Talarlista 2016/17:20170111 (docx, 36 kB) Talarlista 2016/17:20170111 (pdf, 103 kB)

Talarlista 2016/17:20161215

Torsdagen den 15 december 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU1 Utgiftsområde 10 Ekonomisk trygghet vid sjukdom och funktionsnedsättning Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt

2016-12-15

Talarlista 2016/17:20161215 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20161215 (pdf, 112 kB)

Talarlista 2016/17:20161214

Onsdagen den 14 december 2016 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 28 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU1 Utgiftsområde 13 Jämställdhet och nyanlända invandrares etablering Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna

2016-12-14

Talarlista 2016/17:20161214 (docx, 42 kB) Talarlista 2016/17:20161214 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2016/17:20161213

Tisdagen den 13 december 2016 Kl. 10.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Utbildningsutskottets betänkande UbU1 Utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt

2016-12-13

Talarlista 2016/17:20161213 (docx, 41 kB) Talarlista 2016/17:20161213 (pdf, 113 kB)

Talarlista 2016/17:20161212

Måndagen den 12 december 2016 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Trafikutskottets betänkande TU1 Utgiftsområde 22 Kommunikationer Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna hösten 2016. Talartiden begränsas till högst 6 minuter i debatterna

2016-12-12

Talarlista 2016/17:20161212 (docx, 40 kB) Talarlista 2016/17:20161212 (pdf, 104 kB)

Talarlista 2016/17:20161208

Torsdagen den 8 december 2016 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Utrikesutskottets betänkande UU2 Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd Talmannen och gruppledarna har kommit överens om debattider och fri replikrätt vid budgetdebatterna hösten 2016. Talartiden

2016-12-08

Talarlista 2016/17:20161208 (docx, 38 kB) Talarlista 2016/17:20161208 (pdf, 99 kB)