Dokument & lagar (71 träffar)

Talarlista 2005/06:20060616

Fredagen den 16 juni 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum ingen votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 5 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU14 Nationell klimatpolitik i global samverkan Alf Eriksson s 4 Lars Lindblad m 8 Lennart Fremling fp 8 Sven Gunnar Persson kd 8 Claes Västerteg c 8 Åsa Domeij mp 8

2006-06-16

Talarlista 2005/06:20060616 (doc, 142 kB) Talarlista 2005/06:20060616 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2005/06:20060615

Torsdagen den 15 juni 2006 Kl. 09.00 Partiledardebatt 12.30 ca Arbetsplenum 17.00 Votering Votering kl. 17.00 LU33 tidigare slutdebatterat Nr 2 Partiledardebatt Debattregler Varje debattdeltagare disponerar 25 minuter med undantag för statsministern som har 40 minuter till sitt förfogande. Ett huvudanförande

2006-06-15

Talarlista 2005/06:20060615 (doc, 189 kB) Talarlista 2005/06:20060615 (pdf, 32 kB)

Talarlista 2005/06:20060614

Onsdagen den 14 juni 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Votering kl. 16.00 KU20, NU17, NU21, NU22, LU33, LU36, LU38, LU39, BoU9, BoU13, KU40, UFöU2, UU22, TU15, SoU32 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 28 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och

2006-06-14

Talarlista 2005/06:20060614 (doc, 134 kB) Talarlista 2005/06:20060614 (pdf, 26 kB)

Talarlista 2005/06:20060613

Tisdagen den 13 juni 2006 Kl. 09.00 Allmän debattimme 10.00 ca Arbetsplenum ingen votering Nr 3 Allmän debattimme Debattregler Ett anförande får inte överstiga 3 minuter. Talmannen kan medge replik även från icke förhandsanmälda ledamöter och statsråd. Duellmetoden med två repliker om 1 respektive minut tillämpas

2006-06-13

Talarlista 2005/06:20060613 (doc, 167 kB) Talarlista 2005/06:20060613 (pdf, 31 kB)

Talarlista 2005/06:20060609

Fredagen den 9 juni 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum ingen votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning allmänna synpunkter Göran Lennmarker m 8 Göran Magnusson s 8 Tobias Krantz fp 8 Ingvar Svensson kd 8 Mats Einarsson v 8 Kerstin Lundgren c

2006-06-09

Talarlista 2005/06:20060609 (doc, 119 kB) Talarlista 2005/06:20060609 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2005/06:20060602

Fredagen den 2 juni 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum votering efter debattens slut Votering kl. 09.00 SoU28, MJU15, MJU22, MJU28, NU18 och NU19 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Skatteutskottets betänkande SkU26 Inkomstskatteregler för vissa kyotoenheter 12 Skatteutskottets betänkande

2006-06-02

Talarlista 2005/06:20060601

Torsdagen den 1 juni 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 17.00 Votering Votering kl. 09.00 KrU28, KrU30, LU31, LU34, LU37, LU28, TU16 och SoU31 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Konstitutionsutskottets betänkande KU21 Riksdagen i en ny tid Göran

2006-06-01

Talarlista 2005/06:20060601 (doc, 158 kB) Talarlista 2005/06:20060601 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2005/06:20060531

Onsdagen den 31 maj 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 16.00 Votering Votering kl. 09.00 UbU22, NU16, NU20, AU9 och AU10 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Finansutskottets betänkande FiU22 Finansiella konglomerat  27 Justitieutskottets betänkande JuU21 Samarbete med Specialdomstolen

2006-05-31

Talarlista 2005/06:20060531 (doc, 196 kB) Talarlista 2005/06:20060531 (pdf, 30 kB)

Talarlista 2005/06:20060530

Tisdagen den 30 maj 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 15.00 Votering Votering kl. 09.00 JuU34, FöU9, JuU36, JuU31, JuU35, JuU38, SoU21, SoU26, SoU25, SoU27, SoU29, UbU21 och UbU23 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 32 Trafikutskottets betänkande TU5 Moderna transporter Carina Moberg

2006-05-30

Talarlista 2005/06:20060530 (doc, 143 kB) Talarlista 2005/06:20060530 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2005/06:20060529

Måndagen den 29 maj 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum ingen votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Försvarsutskottets betänkande FöU9 Samverkan vid kris för ett säkrare samhälle Eskil Erlandsson c 12 Ola Sundell m 12 Allan Widman fp 12 Else-Marie Lindgren kd 12 Tone Tingsgård s 10 Berit Jóhannesson v 8 Lars

2006-05-29

Talarlista 2005/06:20060529 (doc, 135 kB) Talarlista 2005/06:20060529 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2005/06:20060519

Fredagen den 19 maj 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum 13.00 Votering Votering kl. 13.00 SfU10, LU35, MJU24 och FiU28 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Skatteutskottets betänkande SkU23 Ett regionalt förhöjt grundavdrag Ulf Sjösten m 4 Anne-Marie Ekström fp 6 Per Landgren kd 6 Jörgen Johansson

2006-05-19

Talarlista 2005/06:20060519 (doc, 120 kB) Talarlista 2005/06:20060519 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2005/06:20060518

Torsdagen den 18 maj 2006 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 17.00 Votering Votering kl. 12.00 SfU10, SfU14 och SoU30 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU8 Tidsbegränsade anställningar och förstärkt skydd för föräldralediga Patrik

2006-05-18

Talarlista 2005/06:20060518 (doc, 116 kB) Talarlista 2005/06:20060518 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2005/06:20060517

Onsdagen den 17 maj 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 16.00 Votering Votering kl. 09.00 FöU10, FöU11, SfU15, SfU16, FiU8 och FiU25 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Justitieutskottets betänkande JuU32 Ett stärkt nämndemannainstitut Hillevi Engström m 12 Jan Ertsborn fp 8 Olle

2006-05-17

Talarlista 2005/06:20060517 (doc, 182 kB) Talarlista 2005/06:20060517 (pdf, 30 kB)

Talarlista 2005/06:20060516

Tisdagen den 16 maj 2006 Kl. 13.30 Votering Arbetsplenum Votering kl. 13.30 AU11, UbU18, TU14, UU20, JuU25 och JuU41 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 24 Försvarsutskottets betänkande FöU10 Renovering och modifiering av artillerisystemet Haubits 77B Allan Widman fp 10 Peter Jonsson s

2006-05-16

Talarlista 2005/06:20060516 (doc, 111 kB) Talarlista 2005/06:20060516 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2005/06:20060515

Måndagen den 15 maj 2006 Kl. 11.00 Arbetsplenum ingen votering Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Justitieutskottets betänkande JuU25 Bötesbelopp 12 Justitieutskottets betänkande JuU41 En effektivare ordningsbotshantering Totalt 0.

2006-05-15

Talarlista 2005/06:20060515 (doc, 54 kB) Talarlista 2005/06:20060515 (pdf, 17 kB)

Talarlista 2005/06:20060512

Fredagen den 12 maj 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum ingen votering 11.00 Aktuell debatt Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 7 Utbildningsutskottets betänkande UbU18 Skydd för störningskänslig forskning 8 Trafikutskottets betänkande TU14 Åtgärder mot svarttaxi m.m. Monica Green s 4 Jan-Evert Rådhström m 8 Christer

2006-05-12

Talarlista 2005/06:20060512 (doc, 108 kB) Talarlista 2005/06:20060512 (pdf, 22 kB)

Talarlista 2005/06:20060511

Torsdagen den 11 maj 2006 Kl. 12.00 Votering Arbetsplenum 14.00 Frågestund 17.00 Votering Votering kl. 12.00 BoU10, SkU18 och SkU22 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Konstitutionsutskottets betänkande KU19 Minoritetsfrågor Liselott Hagberg fp 8 Ingvar Svensson kd 4 Mats Einarsson

2006-05-11

Talarlista 2005/06:20060511 (doc, 127 kB) Talarlista 2005/06:20060511 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2005/06:20060510

Onsdagen den 10 maj 2006 Kl. 09.00 Votering Arbetsplenum 16.00 Votering Votering kl. 09.00 FöU12, SoU23, UbU11, UbU13, UbU14, JuU17, JuU27, JuU28 och UU10 tidigare slutdebatterade Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Konstitutionsutskottets betänkande KU17 En andra nationell handlingsplan för de mänskliga rättigheterna,

2006-05-10

Talarlista 2005/06:20060510 (doc, 151 kB) Talarlista 2005/06:20060510 (pdf, 27 kB)

Talarlista 2005/06:20060509

Tisdagen den 9 maj 2006 Kl. 13.30 Arbetsplenum beslut efter debattens slut i 2005/06:UU19 om votering begärs äger den rum onsdagen den 10 maj kl. 09.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 1 Utrikesutskottets betänkande UU19 Bulgariens och Rumäniens anslutning till Europeiska unionen Urban Ahlin s 4 Gunilla Carlsson

2006-05-09

Talarlista 2005/06:20060509 (doc, 87 kB) Talarlista 2005/06:20060509 (pdf, 20 kB)

Talarlista 2005/06:20060505

Fredagen den 5 maj 2006 Kl. 09.00 Arbetsplenum ingen votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Utbildningsutskottets betänkande UbU11 Grundskolan: Arbetsmiljö och elevhälsa 12 Utbildningsutskottets betänkande UbU13 Fristående skolor m.m. Sten Tolgfors m 12 Ulf Nilsson fp 8 Inger Davidson kd 10 Lennart Gustavsson

2006-05-05

Talarlista 2005/06:20060505 (doc, 119 kB) Talarlista 2005/06:20060505 (pdf, 22 kB)
Paginering