Dokument & lagar (59 träffar)

Talarlista 2010/11:20110908

Torsdagen den 8 september 2011 Kl. 13.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 2 Aktuell debatt På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bristen på studentbostäder. Debattregler Företrädare för det parti som begärt debatten, Socialdemokraterna, inleder och Kristdemokraterna

2011-09-08

Talarlista 2010/11:20110908 (doc, 124 kB) Talarlista 2010/11:20110908 (pdf, 17 kB)

Talarlista 2010/11:20110701

Fredagen den 1 juli 2011 Kl. 10.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU12 Vissa ändringar i sjukförsäkringen förnyad behandling 1  Gunnar Axén M 15 2  Ulf Nilsson FP 5 3  Solveig Zander C 5 4  Emma Henriksson KD 10 5  Tomas Eneroth

2011-07-01

Talarlista 2010/11:20110701 (doc, 110 kB) Talarlista 2010/11:20110701 (pdf, 18 kB)

Talarlista 2010/11:20110628

Tisdagen den 28 juni 2011 Kl. 09.00 Aktuell debatt Interpellationssvar 13.00 Återrapportering Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Sverigedemokraternas  riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om gränskontroller i Europa. Debattregler Företrädare för det parti som begärt debatten, Sverigedemokraterna, inleder och

2011-06-28

Talarlista 2010/11:20110628 (doc, 126 kB) Talarlista 2010/11:20110628 (pdf, 18 kB)

Talarlista 2010/11:20110622

Onsdagen den 22 juni 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Interpellationssvar börjar direkt efter avslutningen Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid Gemensam debatt  FiU20 och SkU33 11 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1  Tommy Waidelich S

2011-06-22

Talarlista 2010/11:20110622 (doc, 146 kB) Talarlista 2010/11:20110622 (pdf, 22 kB)

Talarlista 2010/11:20110621

Tisdagen den 21 juni 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöten ca kl. 16.00-18.00 15.30 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 10 Trafikutskottets betänkande TU27 Lag om flygplatsavgifter 11 Näringsutskottets betänkande NU26 Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer 1  Lars Johansson S 10 2  Lise

2011-06-21

Talarlista 2010/11:20110621 (doc, 221 kB) Talarlista 2010/11:20110621 (pdf, 29 kB)

Talarlista 2010/11:20110617

Fredagen den 17 juni 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Interpellationssvar Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den internationella militära insatsen i Libyen 1  Mikael Jansson SD 10 2  Hans Linde

2011-06-17

Talarlista 2010/11:20110617 (doc, 127 kB) Talarlista 2010/11:20110617 (pdf, 19 kB)

Talarlista 2010/11:20110616

Torsdagen den 16 juni 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 11 Finansutskottets utlåtande FiU27 Europeiskt ramverk för hantering av banker i kris 1  Johnny Skalin SD 5 2  Bo Bernhardsson S 8 3  Elisabeth Svantesson M 8 4  Carl B Hamilton FP 8 5  Annie

2011-06-16

Talarlista 2010/11:20110616 (doc, 161 kB) Talarlista 2010/11:20110616 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2010/11:20110615

Onsdagen den 15 juni 2011 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler Varje talare har rätt till ett anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder och därefter följer partierna i storleksordning. På varje anförande gäller fri replikrätt för de anmälda talarna,

2011-06-15

Talarlista 2010/11:20110615 (doc, 174 kB) Talarlista 2010/11:20110615 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2010/11:20110613

Måndagen den 13 juni 2011 Kl. 11.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 6 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1  Peter Eriksson MP 15 2  Sven-Erik Österberg S 10 3  Per Bill M 10 4  Karin Granbom Ellison FP 8 5  Per-Ingvar Johnsson C 6 6  Jonas Åkerlund SD 3

2011-06-13

Talarlista 2010/11:20110613 (doc, 221 kB) Talarlista 2010/11:20110613 (pdf, 31 kB)

Talarlista 2010/11:20110609

Torsdagen den 9 juni 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Aktuell debatt börjar direkt efter voteringen Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 12 Trafikutskottets betänkande TU28 Ändring i lagen om offentlighet och sekretess 13 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU11 Fas 3 i jobb- och

2011-06-09

Talarlista 2010/11:20110609 (doc, 195 kB) Talarlista 2010/11:20110609 (pdf, 26 kB)

Talarlista 2010/11:20110608

Onsdagen den 8 juni 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Finansutskottets betänkande FiU39 Nya regler för elektroniska pengar 18 Socialutskottets betänkande SoU14 Apoteksomregleringen 1  Roland Utbult KD 3 2  Lennart Axelsson S 10 3  Agneta Luttropp MP 4 4  Eva

2011-06-08

Talarlista 2010/11:20110608 (doc, 198 kB) Talarlista 2010/11:20110608 (pdf, 26 kB)

Talarlista 2010/11:20110601

Onsdagen den 1 juni 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Finansutskottets betänkande FiU40 Ändrade kapitaltäckningsregler CRD 2 och 3 1  Ulla Andersson V 10 2  Jörgen Andersson M 10 0.20 0.20 20 Trafikutskottets betänkande TU19 Behörighet för lokförare 1  Lotta

2011-06-01

Talarlista 2010/11:20110601 (doc, 180 kB) Talarlista 2010/11:20110601 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2010/11:20110519

Torsdagen den 19 maj 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Trafikutskottets betänkande TU23 Genomförandet av tredje sjösäkerhetspaketet del 2 10 Civilutskottets betänkande CU24 Kompletterande bestämmelser till EU:s underhållsförordning 11 Utrikesutskottets

2011-05-19

Talarlista 2010/11:20110519 (doc, 184 kB) Talarlista 2010/11:20110519 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2010/11:20110518

Onsdagen den 18 maj 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Näringsutskottets betänkande NU24 Ändring i patentlagen nya medicinska användningsområden 24 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU8 Ändrade regler om övertid och skyddskommitté m.m. 1  Johan Andersson S 8

2011-05-18

Talarlista 2010/11:20110518 (doc, 169 kB) Talarlista 2010/11:20110518 (pdf, 24 kB)

Talarlista 2010/11:20110512

Torsdagen den 12 maj 2011 Kl. 12.00 Val Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Justitieutskottets betänkande JuU22 Skärpt straff för köp av sexuell tjänst 1  Anna Wallén S 8 2  Agneta Börjesson MP 8 3  Lena Olsson V 8 4  Caroline Szyber KD 8 5 

2011-05-12

Talarlista 2010/11:20110512 (doc, 141 kB) Talarlista 2010/11:20110512 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2010/11:20110511

Onsdagen den 11 maj 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Skatteutskottets betänkande SkU30 Vissa frågor om Kronofogdemyndighetens elektroniska uppgiftshantering 1  Lars Beckman M 4 0.04 0.04 19 Skatteutskottets betänkande SkU31 Protokoll om ändring i Europaråds-

2011-05-11

Talarlista 2010/11:20110511 (doc, 186 kB) Talarlista 2010/11:20110511 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2010/11:20110504

Onsdagen den 4 maj 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Utrikesutskottets betänkande UU7 Fortsatt tillämpning i fråga om Iran av lagen 1996:95 om vissa internationella sanktioner 1  Fredrik Malm FP 10 0.10 0.10 27 Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU17

2011-05-04

Talarlista 2010/11:20110504 (doc, 151 kB) Talarlista 2010/11:20110504 (pdf, 21 kB)

Talarlista 2010/11:20110428

Torsdagen den 28 april 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Trafikutskottets betänkande TU21 Cykelfrågor 1  Annelie Enochson KD 3 2  Désirée Liljevall S 8 3  Stina Bergström MP 8 4  Siv Holma V 8 5  Lotta Finstorp M 8 6  Lars Tysklind

2011-04-28

Talarlista 2010/11:20110428 (doc, 158 kB) Talarlista 2010/11:20110428 (pdf, 23 kB)

Talarlista 2010/11:20110427

Onsdagen den 27 april 2011 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 17 Utbildningsutskottets betänkande UbU14 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet 2010 18 Näringsutskottets betänkande NU14 Vissa mineralpolitiska frågor 1  Karin Åström S 8 2  Lise Nordin MP 8 3 

2011-04-27

Talarlista 2010/11:20110427 (doc, 190 kB) Talarlista 2010/11:20110427 (pdf, 25 kB)

Talarlista 2010/11:20110414

Torsdagen den 14 april 2011 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Finansutskottets utlåtande FiU44 Grönbok om offentlig upphandling 1  Ann-Charlotte Hammar Johnsson M 5 2  Marie Nordén S 5 3  Jonas Eriksson MP 4 4  Jacob Johnson V 4 0.18 0.18 22 Arbetsmarknadsutskottets

2011-04-14

Talarlista 2010/11:20110414 (doc, 194 kB) Talarlista 2010/11:20110414 (pdf, 26 kB)
Paginering