Sök
139 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, 2017/18, 2015/16, sorterat efter datum
- Dokument & lagar
Torsdag den 30 augusti 2018
Kammarens talarlista 2018-08-30
Torsdagen den 30 augusti 2018 Kl. 12.00 Aktuell debatt Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om bekämpningen av skogsbränderna. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten Socialdemokraterna företräds av justitie- och inrikesminister - Dokument & lagar
Onsdag den 20 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-20
Onsdagen den 20 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Votering efter debattens slut Avslutning Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 20 Finansutskottets betänkande FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken 1 Elisabeth Svantesson M 6 2 Oscar Sjöstedt SD 8 3 Emil Källström C 6 4 Mats Persson L 6 5 Jakob Forssmed - Dokument & lagar
Tisdag den 19 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-19
Tisdagen den 19 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 15.30 Votering uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 52 Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU14 Ett entreprenörsansvar för lönefordringar i bygg- och anläggningsbranschen 1 Jessika Roswall M 8 2 Fredrik Christensson C 8 - Dokument & lagar
Måndag den 18 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-18
Måndagen den 18 juni 2018 Kl. 10.00 Val Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 26 Konstitutionsutskottets betänkande KU20 Granskningsbetänkande Inledning 1 Andreas Norlén M 12 2 Björn von Sydow S 8 3 Jonas Millard SD 8 4 Agneta Börjesson MP 8 5 Per-Ingvar Johnsson C 8 6 Mia Sydow Mölleby V 6 - Dokument & lagar
Fredag den 15 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-15
Fredagen den 15 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Näringsutskottets betänkande NU22 Energipolitikens inriktning 1 Sofia Fölster M 8 2 Mattias Bäckström Johansson SD 8 3 Rickard Nordin C 8 4 Birger Lahti V 8 5 Maria Weimer L 8 6 Penilla Gunther KD 8 7 Patrik Engström - Dokument & lagar
Torsdag den 14 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-14
Torsdagen den 14 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 14.00 Statsministerns frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 21 Miljö- och jordbruksutskottets utlåtande MJU25 Otillbörliga handelsmetoder mellan företag i livsmedelskedjan 1 Marianne Pettersson S 4 2 Maria Malmer Stenergard M 4 3 Jens - Dokument & lagar
Onsdag den 13 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-13
Onsdagen den 13 juni 2018 Kl. 09.00 Partiledardebatt Arbetsplenum 16.00 Votering Nr 1 Partiledardebatt Debattregler I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena - Dokument & lagar
Tisdag den 12 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-12
Tisdagen den 12 juni 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Utbildningsutskottets betänkande UbU24 Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfonds verksamhet och årsredovisning 2017 0.00 0.00 20 Utbildningsutskottets betänkande UbU29 Myndighetskapital - Dokument & lagar
Måndag den 11 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-11
Måndagen den 11 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 16 Socialutskottets betänkande SoU20 Modernare regler om assisterad befruktning och föräldraskap 1 Emma Henriksson KD 8 2 Jenny Petersson M 8 3 Mikael Eskilandersson SD 8 4 Anders W Jonsson C 6 5 Karin Rågsjö V 8 6 Barbro - Dokument & lagar
Torsdag den 7 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-07
Torsdagen den 7 juni 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum Interpellationssvar 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 19 Kulturutskottets betänkande KrU8 En omreglerad spelmarknad 1 Sara-Lena Bjälkö SD 8 2 Vasiliki Tsouplaki V 8 3 Olof Lavesson M 8 4 Peter Johnsson S 8 5 Agneta Börjesson - Dokument & lagar
Tisdag den 5 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-05
Tisdagen den 5 juni 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 13 Näringsutskottets betänkande NU19 En sammanhållen politik för Sveriges landsbygder 1 Mattias Jonsson S 10 2 Sten Bergheden M 8 3 Runar Filper SD 8 4 Emma Nohrén MP 8 5 Peter Helander C 12 6 Håkan Svenneling V 10 7 Lars - Dokument & lagar
Måndag den 4 juni 2018
Kammarens talarlista 2018-06-04
Måndagen den 4 juni 2018 Kl. 10.00 Arbetsplenum Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialutskottets betänkande SoU24 Kvalitet och säkerhet på apoteksmarknaden 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Katarina Brännström M 6 4 Christina Östberg SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6 Karin Rågsjö V 6 7 - Dokument & lagar
Torsdag den 31 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-31
Torsdagen den 31 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 9 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU30 Ett tryggt och mer hållbart premiepensionssystem 1 Julia Kronlid SD 6 2 Fredrik Lundh Sammeli S 6 3 Lars-Arne Staxäng M 8 4 Rickard Persson - Dokument & lagar
Onsdag den 30 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-30
Onsdagen den 30 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 22 Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU27 Ändrade regler om retroaktivitet avseende efterlevandestöd 1 Teresa Carvalho S 6 2 Johan Forssell M 6 3 Julia Kronlid SD 6 0.18 0.18 23 Socialförsäkringsutskottets - Dokument & lagar
Tisdag den 29 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-29
Tisdagen den 29 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 18 Näringsutskottets betänkande NU16 En politik för tillväxt och utveckling i svensk industri 1 Jennie Nilsson S 8 2 Josef Fransson SD 8 3 Lorentz Tovatt MP 4 4 Birger Lahti V 6 5 - Dokument & lagar
Torsdag den 24 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-24
Torsdagen den 24 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Sammansatta civil- och kulturutskottets betänkande CKrU1 Politik för gestaltad livsmiljö 1 Olof Lavesson M 6 2 Aron Emilsson SD 6 3 Ola Johansson C 6 4 Christina Örnebjär L 6 5 Roland - Dokument & lagar
Onsdag den 23 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-23
Onsdagen den 23 maj 2018 Kl. 09.00 Arbetsplenum 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 23 Utbildningsutskottets betänkande UbU23 En gymnasieutbildning för alla 1 Caroline Helmersson Olsson S 8 2 Michael Svensson M 5 3 Stefan Jakobsson SD 8 4 Elisabet Knutsson MP 5 5 Ulrika Carlsson i Skövde - Dokument & lagar
Tisdag den 22 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-22
Tisdagen den 22 maj 2018 Kl. 13.00 Arbetsplenum uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 15 Justitieutskottets betänkande JuU29 En ny sexualbrottslagstiftning byggd på frivillighet 1 Adam Marttinen SD 6 2 Johan Hedin C 6 3 Andreas Carlson KD 6 4 Sanne Lennström S 8 5 Anti - Dokument & lagar
Måndag den 21 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-21
Måndagen den 21 maj 2018 Kl. 11.00 Aktuell debatt Interpellationssvar Nr 1 Aktuell debatt På begäran av Kristdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en aktuell debatt om rättsläget för personlig assistans. Debattregler En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Socialdemokraterna företräds av statsrådet - Dokument & lagar
Torsdag den 17 maj 2018
Kammarens talarlista 2018-05-17
Torsdagen den 17 maj 2018 Kl. 12.00 Arbetsplenum 14.00 Frågestund 16.00 Votering Nr Anmäld tid min.Ackumulerad tid 8 Socialutskottets betänkande SoU9 Hälso- och sjukvårdsfrågor 1 Emma Henriksson KD 6 2 Anna-Lena Sörenson S 6 3 Camilla Waltersson Grönvall M 6 4 Per Ramhorn SD 6 5 Jan Lindholm MP 6 6