Sök
122 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på EU-nämndens kallelser och föredragningslistor, Kammarens talarlistor, 2008/09, sorterat efter datum
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:45 EU-nämndens sammanträde 2009-09-16
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:45
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-09-16 kl. 10:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Europeiska rådet
Statsminister Fredrik Reinfeldt
Information och samråd inför Europeiska rådets möte den 17 september 2009
ev.Övriga frågor
Anm.Nästa sammanträde äger rum den 18 september och behandlar: Rättsliga och inrikes frågor
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:44 EU-nämndens sammanträde 2009-09-11
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:44
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-09-11 kl. 10:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Allmänna frågor och yttre förbindelser
Återrapport från ministerrådsmöte
den 27-28 juli 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte
den 14-15 september
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:43 EU-nämndens sammanträde 2009-09-04
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:43
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-09-04 kl. 10:00
Plats: Skandiasalen
Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Ss Rolf Eriksson
Återrapport från ministerrådsmöte den 13 juli 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte den 7 september 2009
Cosac
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:42 EU-nämndens sammanträde 2009-07-24
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:42
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-07-24 kl. 10:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Allmänna frågor och yttre förbindelser
Utrikesminister Carl Bildt
Statsrådet Cecilia Malmström
Återrapport från ministerrådsmöte
den 15-16 juni 2009
Information
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:41 EU-nämndens sammanträde 2009-07-10
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:41
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-07-10 kl. 10:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Återrapport från ministerrådsmöte den 22-23 juni 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:40 EU-nämndens sammanträde 2009-07-02
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:40
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-07-02 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Ekonomiska och finansiella frågor
Finansminister Anders Borg
Återrapport från ministerrådsmöte
den 9 juni 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte
Kammarens talarlista 2009-06-23
Tisdagen den 23 juni 2009
Kl. 09.00
Interpellationssvar
11.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering
från Europeiska rådets möte
Information från
regeringen
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Finansutskottets utlåtande FiU42
Finansiell
tillsyn
1 Emma Henriksson kd 3
2 Jörgen Hellman s 8
3 Jacob Johnson
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:39 EU-nämndens sammanträde 2009-06-18
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:39
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-06-18 kl. 09:30
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Återrapport från ministerrådsmöte den 25 maj 2009
Återrapport från informellt ministermöte den 2 juni
Kammarens talarlista 2009-06-17
Onsdagen den 17 juni 2009
Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
Votering efter
debattens slut Avslutning
Nr
6
Partiledardebatt
Debattregler
Varje
talare har rätt till ett
anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder, och därefter följer partierna i storleksordning. På
varje anförande gäller fri
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:38 EU-nämndens sammanträde 2009-06-17
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:38
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-06-17 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Europeiska rådet
Statsminister Fredrik Reinfeldt
Information och samråd inför
Europeiska rådets möte
den 18-19 juni 2009
ev.Övriga frågor
Anm.Nästa sammanträde äger rum den 18 juni och behandlar: Jordbruk och fiske
Kammarens talarlista 2009-06-15
Måndagen den 15 juni 2009
Kl. 11.00
Arbetsplenum ingen
votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
5
Finansutskottets betänkande FiU35
Ändring av täckningsbeloppet för
insättningsgarantin
1 Lars Elinderson m 6
0.06
0.06
6
Finansutskottets betänkande FiU38
Gränsöverskridande fusioner för
finansiella företag,
Kammarens talarlista 2009-06-12
Fredagen den 12 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
20
Försvarsutskottets betänkande FöU10
Försvarets inriktning
1 Anders Karlsson s 10
2 Gunilla Wahlén v 12
3 Peter Rådberg mp 12
4 Rolf Gunnarsson m 15
5 Kerstin Lundgren c 10
6 Allan Widman fp 12
7 Else-Marie Lindgren
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:37 EU-nämndens sammanträde 2009-06-12
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:37
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-06-12 kl. 9:30: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Allmänna frågor och yttre förbindelser
Utrikesminister Carl Bildt
Statsrådet Cecilia Malmström
Återrapport från ministerrådsmöte
den 18-19 maj 2009
Information
Kammarens talarlista 2009-06-11
Torsdagen den 11 juni 2009
Kl. 10.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Socialutskottets betänkande SoU25
Handel med vissa receptfria läkemedel
1 Maria Lundqvist-Brömster fp 3
2 Ylva Johansson s 8
3 Elina Linna v 10
4 Thomas Nihlén mp 10
5 Kenneth
Kammarens talarlista 2009-06-10
Onsdagen den 10 juni 2009
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Utbildningsutskottets betänkande UbU13
Offentliga bidrag på lika villkor
1 Marie Granlund s 8
2 Rossana Dinamarca v 8
3 Mats Pertoft mp 8
4 Sofia Larsen c 8
5 Mats Gerdau m 8
6 Christer Nylander fp 6
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:36 EU-nämndens sammanträde 2009-06-05
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:36
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-06-05 kl. 9:30: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Sysselsättning, socialpolitik, hälso- och sjukvård samt konsumentfrågor Socialpolitik och hälso- och sjukvård Socialminister Göran Hägglund
Statsrådet Cristina
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:35 EU-nämndens sammanträde 2009-05-29
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:35
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-05-29 kl. 9:30: Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Rättsliga och inrikes frågor Justitieminister Beatrice Ask
Återrapport från ministerrådsmöte
den 6-7 april 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte
Kammarens talarlista 2009-05-20
Onsdagen den 20 maj 2009
Kl. 09.00
Votering
Arbetsplenum
10.00
Partiledardebatt
Votering efter
debattens slut i KrU9
Nr
30
Partiledardebatt kl. 10.00
Debattregler
Varje
talare har rätt till ett
anförande på högst tio minuter. Statsministern inleder, och därefter följer partierna i storleksordning. På
varje
EU-nämndens kallelse och föredragningslista 2008/09:34 EU-nämndens sammanträde 2009-05-20
EU-nämnden
Kallelse och föredragningslista 2008/09:34
Möte: Sammanträde med EU-nämnden
Datum: 2009-05-20 kl. 13:00
Plats: Skandiasalen N3 Föredragningslista
Jordbruk och fiske
Jordbruksminister Eskil Erlandsson
Återrapport från ministerrådsmöte den 23-24 april 2009
Information och samråd inför ministerrådsmöte
Kammarens talarlista 2009-05-18
Måndagen den 18 maj 2009
Kl. 11.00
Arbetsplenum ingen
votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Trafikutskottets betänkande TU14
Mål för framtidens resor och transporter
1 Lars-Axel Nordell kd 3
2 Christina Axelsson s 10
3 Peter Pedersen v 8
4 Karin Svensson Smith mp 10
5 Malin Löfsjögård m 10
6 Nina