Sök
2 527 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, Register, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2022-06-14
Tisdagen den 14 juni 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Votering
Avtackning efter voteringens slut
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
27
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
0.00
0.00
Inledning
1
Karin Enström M 8
2
Hans Ekström S 8
3
Matheus
Kammarens talarlista 2022-06-13
Måndagen den 13 juni 2022 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Socialutskottets betänkande SoU30
Sammanhållen vård- och omsorgsdokumentation
1
Acko Ankarberg Johansson KD 6
2
Johan Hultberg M 6
3
Per Ramhorn SD 6
4
Sofia Amloh S 6
5
Aphram Melki C 6
6
Barbro Westerholm L 6
7
Rebecka
Kammarens talarlista 2022-06-10
Fredagen den 10 juni 2022 Kl. 09.00
Utrikespolitisk debatt
Arbetsplenum
Interpellationssvar
Nr
4
Utrikespolitisk debatt
Debattregler
Utrikesministern inleder debatten med att presentera regeringens utrikespolitiska deklaration, anförandet får ta längst 20 minuter. Därefter följer anföranden från övriga partier
Kammarens talarlista 2022-06-09
Torsdagen den 9 juni 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Finansutskottets betänkande FiU42
Utvärdering av statens upplåning och skuldförvaltning 20172021
0.00
0.00
16
Skatteutskottets betänkande SkU28
Stärkt kontroll och kvalitet i folkbokföringen
Kammarens talarlista 2022-06-08
Onsdagen den 8 juni 2022 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
Reglerna innebär att statsministern och partiledaren för det största oppositionspartiet har rätt till ett anförande på längst 7 minuter. Övriga partiledare har rätt till ett anförande på längst 5
Kammarens talarlista 2022-06-07
Tisdagen den 7 juni 2022 Kl. 12.00
Prövning av yrkande om misstroendeförklaring mot justitie- och inrikesminister Morgan Johansson
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Konstitutionsutskottets betänkande KU24
Sekretess hos två kommissioner
0.00
0.00
20
Konstitutionsutskottets
Kammarens talarlista 2022-06-02
Torsdagen den 2 juni 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Återrapportering från Europeiska rådets möte efter voteringens slut
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Finansutskottets betänkande FiU43
Riksrevisionens rapport om AP-fondernas hållbarhetsarbete
1
Joakim
Kammarens talarlista 2022-06-01
Onsdagen den 1 juni 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Information från regeringen om förberedelser för Sveriges ordförandeskap i EU våren 2023
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
13
Justitieutskottets betänkande JuU35
En stärkt rättsprocess och en ökad lagföring
1
Gustaf Lantz S 6
2
Ellen Juntti
Kammarens talarlista 2022-05-31
Tisdagen den 31 maj 2022 Kl. 13.00
Votering
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
34
Finansutskottets betänkande FiU37
Ändrade regler om säkerställda obligationer
1
Ulla Andersson V 6
2
Björn Wiechel S 6
0.12
0.12
35
Utrikesutskottets betänkande UU12
Organisationen
Kammarens talarlista 2022-05-30
Måndagen den 30 maj 2022 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
29
Socialutskottets betänkande SoU33
Barnets bästa när vård enligt LVU upphör lex lilla hjärtat
1
Mats Wiking S 8
2
Camilla Waltersson Grönvall M 8
3
Linda Lindberg SD 8
4
Christina Höj Larsen V 8
5
Pia Steensland KD 8
6
Kammarens talarlista 2022-05-19
Torsdagen den 19 maj 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
13
Konstitutionsutskottets betänkande KU36
Val och beslut i kommuner och regioner
1
Erik Ottoson M 8
2
Per-Arne Håkansson S 8
0.16
0.16
14
Konstitutionsutskottets betänkande KU34
Kommunala
Kammarens talarlista 2022-05-18
Onsdagen den 18 maj 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i TU15, dock tidigast klockan 16.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Utrikesutskottets betänkande UU19
Förbättrade rättsliga förutsättningar för att kunna ta emot militärt stöd från andra stater
1
Alexandra Völker S 6
2
Hans Wallmark
Kammarens talarlista 2022-05-16
Måndagen den 16 maj 2022 Kl. 10.30
Särskild debatt
Nr
1
Särskild debatt med anledning av rapporten från de säkerhetspolitiska överläggningarna
På begäran av Socialdemokraternas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt med anledning av rapporten från de säkerhetspolitiska överläggningarna. Debattregler
En företrädare
Kammarens talarlista 2022-05-12
Torsdagen den 12 maj 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
22
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU17
Socialförsäkringsfrågor
1
Björn Petersson S 8
2
Mattias Karlsson i Luleå M 8
3
Julia Kronlid SD 10
4
Martina Johansson C 8
5
Ida Gabrielsson
Kammarens talarlista 2022-05-11
Onsdagen den 11 maj 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
30
Konstitutionsutskottets betänkande KU14
Ett ändamålsenligt skydd för tryck- och yttrandefriheten
1
Per-Arne Håkansson S 8
2
Lars Andersson SD 4
3
Mia Sydow Mölleby V 6
4
Nina Lundström L 6
5
Anna Sibinska
Kammarens talarlista 2022-05-06
Fredagen den 6 maj 2022 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om påskhelgens kravaller
På begäran av Sverigedemokraternas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om påskhelgens kravaller. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten. Ett statsråd deltar
Kammarens talarlista 2022-05-05
Torsdagen den 5 maj 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
21
Finansutskottets betänkande FiU23
Riksbankens förvaltning 2021
0.00
0.00
22
Finansutskottets betänkande FiU34
Offentlig upphandling
1
Edward Riedl M 6
2
David Perez SD 6
3
Ciczie Weidby
Kammarens talarlista 2022-05-04
Onsdagen den 4 maj 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
34
Skatteutskottets betänkande SkU22
Höjd omsättningsgräns för befrielse från mervärdesskatt
1
Eva-Lena Jansson S 5
2
Kjell Jansson M 5
3
Anne Oskarsson SD 5
4
Hanna Wagenius C 6
5
Hampus Hagman KD 5
6
Gulan
Kammarens talarlista 2022-04-28
Torsdagen den 28 april 2022 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU22
Djurskydd
1
Malin Larsson S 8
2
Marléne Lund Kopparklint M 8
3
Yasmine Eriksson SD 8
4
Ulrika Heie C 8
5
Elin Segerlind V 8
6
Magnus
Kammarens talarlista 2022-04-27
Onsdagen den 27 april 2022 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
27
Finansutskottets betänkande FiU39
Extra ändringsbudget för 2022 Tillfälligt sänkt skatt på bensin och diesel samt hantering av överskott av vaccindoser
1
Åsa Westlund S 8
2
Lorentz Tovatt MP 8
3
Edward Riedl