Sök
1 308 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, utskottsdokument, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2023-12-20
Onsdagen den 20 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut
Avslutning
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Finansutskottets betänkande FiU3
Utgiftsområde 25 Allmänna bidrag till kommuner
1
Mattias Eriksson Falk SD 8
2
Eva Lindh S 10
3
Adam Reuterskiöld M 10
4
Kammarens talarlista 2023-12-19
Tisdagen den 19 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
13.00
Återrapportering från Europeiska rådets möte
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-17.30 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
32
Miljö- och jordbruksutskottets betänkande MJU1
Utgiftsområde 20 Klimat, miljö och natur
1
Martin Kinnunen SD 8
Kammarens talarlista 2023-12-15
Fredagen den 15 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
8
Utrikesutskottets betänkande UU2
Utgiftsområde 7 Internationellt bistånd
1
Yasmine Eriksson SD 8
2
Olle Thorell S 8
3
Magdalena Thuresson M 8
4
Lotta Johnsson Fornarve V 10
5
Gudrun Brunegård KD 8
6
Anna Lasses C
Kammarens talarlista 2023-12-14
Torsdagen den 14 december 2023 Kl. 10.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt AU2 och AU3
9
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU2
Utgiftsområde 14 Arbetsmarknad och arbetsliv
1
Viktor Wärnick M 8
2
Magnus Persson SD 8
3
Magnus Jacobsson KD 8
4
Teresa Carvalho
Kammarens talarlista 2023-12-13
Onsdagen den 13 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Skatteutskottets betänkande SkU6
Tilläggsskatt för företag i stora koncerner
1
Fredrik Ahlstedt M 8
2
Mathias Tegnér S 8
0.16
0.16
17
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU3
Utgiftsområde 12 Ekonomisk
Kammarens talarlista 2023-12-12
Tisdagen den 12 december 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
7
Justitieutskottets betänkande JuU4
Skjutvapen och explosiva varor skärpta straff för de allvarligare brotten
1
Pontus Andersson Garpvall SD 8
2
Petter Löberg S 8
3
Louise Meijer
Kammarens talarlista 2023-12-07
Torsdagen den 7 december 2023 Kl. 12.00
Val
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Justitieutskottets betänkande JuU1
Utgiftsområde 4 Rättsväsendet
1
Richard Jomshof SD 8
2
Annika Strandhäll S 8
3
Louise Meijer M 8
4
Gudrun Nordborg
Kammarens talarlista 2023-12-06
Onsdagen den 6 december 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Utrikesutskottets utlåtande UU5
Kommissionens arbetsprogram 2024
1
Linnéa Wickman S 8
2
Rasmus Giertz SD 8
3
John E Weinerhall M 8
4
Håkan Svenneling V 8
5
Anna Lasses C 8
6
Jacob Risberg MP 8
7
Kammarens talarlista 2023-11-30
Torsdagen den 30 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Särskild debatt efter voteringens slut
Interpellationssvar
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Socialutskottets betänkande SoU5
Riksrevisionens rapport om lex Maria och lex Sarah
1
Mikael Dahlqvist S 6
2
Karin Rågsjö
Kammarens talarlista 2023-11-29
Onsdagen den 29 november 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i FiU11, dock tidigast kl. 16.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Finansutskottets betänkande FiU1
Statens budget 2024 Rambeslutet
1
Edward Riedl M 12
2
Mikael Damberg S 12
3
Oscar Sjöstedt SD 12
4
Ali Esbati V 12
5
Kammarens talarlista 2023-11-28
Tisdagen den 28 november 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
26
Näringsutskottets betänkande NU5
Ny kärnkraft i Sverige
1
Jessica Stegrud SD 12
2
Mattias Jonsson S 12
3
Mats Green M 12
4
Birger Lahti V 8
5
Camilla Brodin
Kammarens talarlista 2023-11-23
Torsdagen den 23 november 2023 Kl. 12.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Socialutskottets betänkande SoU4
Redovisning av fördelning av medel från Allmänna arvsfonden under budgetåret 2022
0.00
0.00
Kammarens talarlista 2023-11-22
Onsdagen den 22 november 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Finansutskottets betänkande FiU19
Ersättning för Riksbankens deltagande i Internationella valutafondens IMF finansieringslösning avseende skuldavskrivning beträffande Somalia
1
Dennis Dioukarev SD 5
0.05
Kammarens talarlista 2023-11-21
Tisdagen den 21 november 2023 Kl. 13.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
1
Särskild debatt om antisemitismen i Sverige
På begäran av Liberalernas riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om antisemitismen i Sverige. Debattregler
En företrädare för varje parti har
Kammarens talarlista 2023-11-15
Onsdagen den 15 november 2023 Kl. 09.00
EU-politisk partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
EU-politisk partiledardebatt
Debattregler
Statsministern inleder debatten med att redogöra för regeringens prioriteringar i EU-arbetet. Detta anförande får ta högst 15 minuter. Partiföreträdaren för det största
Kammarens talarlista 2023-11-08
Onsdagen den 8 november 2023 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut i SfU5, dock tidigast kl. 16.00
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU5
Vissa skärpta villkor för anhöriginvandring och begränsade möjligheter till uppehållstillstånd av humanitära skäl
1
Kammarens talarlista 2023-10-27
Fredagen den 27 oktober 2023 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
Nr
1
Särskild debatt om situationen i Israel och Palestina
På begäran av Vänsterpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om situationen i Israel och Palestina. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att delta i debatten.
Kammarens talarlista 2023-10-25
Onsdagen den 25 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Konstitutionsutskottets betänkande KU2
Effektiv ekonomistyrning i kommuner och regioner
1
Victoria Tiblom SD 4
2
Eva Lindh S 6
3
Lars Johnsson M 6
4
Samuel Gonzalez Westling V 6
5
Christofer Bergenblock
Kammarens talarlista 2023-10-04
Onsdagen den 4 oktober 2023 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Beslut efter debattens slut
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Konstitutionsutskottets utlåtande KU4
Subsidiaritetsprövning av kommissionens förslag till förordning om fastställande av ytterligare förfaranderegler avseende verkställighet av dataskyddsförordningen
0.00
0.00
Totalt anmäld tid 0 tim. 0 min.
Kammarens talarlista 2023-09-28
Torsdagen den 28 september 2023 Kl. 12.00
Interpellationssvar
14.00
Frågestund
15.30
Särskild debatt
Nr
12
Särskild debatt om den afrikanska svinpesten
På begäran av Centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om den afrikanska svinpesten. Debattregler
En företrädare för varje parti har rätt att