Dokument & lagar (228 träffar)

utskottsdokument 2005/06:829

Utrikesutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet skall bereda ärenden om rikets förhållanden till och

2006-10-27

utskottsdokument 2005/06:820

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Konstitutionsutskottets beredningsområde Konstitutionsutskottet (KU) bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen,

2006-10-04

utskottsdokument 2005/06:81E

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a.

2006-10-04

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd)

Anmälare Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v), Björn von der Esch (kd) Datum 2006-10-02 Dnr 050-4774-2005/06 Anmälan till Konstitutionsutskottet av statsrådet Mona Sahlin för mörkläggning av Försvarsmaktens kunskap om/delaktighet i aktiviteter

2006-10-02

KU-anmälan 2005/06:60 (050-4774-2005/06) av Lars Ångström (mp), Rigmor Stenmark (c), Henrik S Järrel (m), Erling Bager (fp), Tasso Stafilides (v) och Björn von der Esch (kd) (pdf, 131 kB)

utskottsdokument 2005/06:824

Socialförsäkringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet har berett ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive stöd åt barnfamiljer. Utskottet har även berett ärenden om svenskt medborgarskap, asyl- och migrationsfrågor samt integrationsfrågor. Till utskottets

2006-09-29

utskottsdokument 2005/06:81C

Finansutskottets verksamhet riksdagsåret 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Finansutskottets beredningsområde Finansutskottet (FiU) bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen

2006-09-29

utskottsdokument 2005/06:818

Arbetsmarknadsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde m.m. Arbetsmarknadsutskottets beredningsområde omfattar ärenden om 1. arbetsmarknadspolitik,

2006-09-27

utskottsdokument 2005/06:81D

Försvarsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Försvarsutskottets arbetsområde Försvarsutskottet bereder ärenden som skall beslutas av riksdagen om det militära

2006-09-26

utskottsdokument 2005/06:82A

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har vid två tillfällen

2006-09-20

utskottsdokument 2005/06:826

Socialutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde Socialutskottet bereder ärenden som rör omsorger om barn och ungdom, utom förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, omsorger

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp)

Anmälare Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp), Yvonne Ruwaida (mp) Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4580-2005/06 ANMÄLAN OM GRANSKNING AV REGERINGEN MED ANLEDNING AV SVENSKT VAPENSAMARBETE MED ISRAEL Det svenska vapensamarbetet med Israel har under de senaste åren varit ämne för ett flertal interpellationsdebatter

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:59 (050-4580-2005/06) av Gustav Fridolin (mp), Lotta Hedström (mp) och Yvonne Ruwaida (mp) (pdf, 144 kB)

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp)

Anmälare Gustav Fridolin (mp), Leif Björnlod (mp) Datum fredag den 15 september 2006 Dnr 050-4579-2005/06 ANMÄLAN FÖR GRANSKNING AV JUSTITIEMINISTERNS AGERANDE I SAMBAND MED SVERIGES FÖRSLAG TILL RAMBESLUT OM LAGRING AV TRAFIKDATA INOM DEN EUROPEISKA UNIONEN Vi anmäler härmed justitieminister

2006-09-15

KU-anmälan 2005/06:58 (050-4579-2005/06) av Gustav Fridolin (mp) och Leif Björnlod (mp) (pdf, 162 kB)

utskottsdokument 2005/06:82B

Sammansatt a justitie- och socialutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Det sammansatta justitie- och socialutskottets arbetsområde Justitieutskottet och socialutskottet har under 2005/06

2006-09-15

utskottsdokument 2005/06:825

Vissa uppgifter om skatteutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Skatteutskottets beredningsområde Skatteutskottet skall enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter och ärenden

2006-09-13

utskottsdokument 2005/06:81A

Bostadsutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Bostadsutskot t ets beredningsområde Bostadsutskottet bereder ärenden om – bostadspolitik – hyra – bostadsrätt – tomträtt – vattenrätt – bebyggelseplanläggning –

2006-09-13

utskottsdokument 2005/06:827

Trafikutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde Trafikutskottet (TU) bereder ärenden som rör vägar och vägtrafik, järnvägar och järnvägstrafik, hamnar och sjöfart, flygplatser och luftfart, trafiksäkerhet,

2006-09-12

utskottsdokument 2005/06:821

Lagutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Lagutskottets beredningsområde Lagutskottet bereder ärenden om äktenskapsbalken, föräldrabalken, ärvdabalken, handelsbalken, jordabalken, utsökningsbalken

2006-09-11

utskottsdokument 2005/06:verk

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Miljö- och jordbruksutskottet Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring, jakt och fiske.

2006-09-05

utskottsdokument 2005/06:81F

Kulturutskottets verksamhet vid riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Kulturutskottets beredningsområde Kulturutskottet (KrU) bereder ärenden som rör allmänna kultur- och bild­ningsändamål, folkbildning,

2006-09-04

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd)

Anmälare STEFAN ATTEFALL (kd) Datum Jönköping 2006-07-25 Dnr 050-4228-2005/06 Till Konstitutionsutskottet Enligt Sveriges radios Ekoredaktion rapporterade den svenska ambassaden i Amman redan i december 2000 till regeringen att den irakiska regimen "tvingat företag som tecknar avtal med Irak under oil-for-food-programmet

2006-07-25

KU-anmälan 2005/06:1 (050-4228-2005/06) av Stefan Attefall (kd) (pdf, 71 kB)