Sök
22 646 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Bilagor till dokument från EU-nämnden, Kammarens föredragningslistor, Kommittédirektiv, Utskottens verksamhetsberättelser, utskottsdokument, sorterat efter datum
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F7184
EU-NÄMNDEN
Möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske
29 april 2024
Preliminär dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
aa Icke lagstiftande verksamhet
bb Lagstiftning
Icke lagstiftande verksamhet
3.Snabba och strukturella åtgärder med anledning av den rådande krisen
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F7182
Kommenterad dagordning rådet
2024-04-22
Landsbygds- och infrastrukturdepartementet
Sekretariatet för EU och internationella frågor
Rådets möte jordbruk- och fiskeministrarna den 29 april Kommenterad dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2. A-punkter
Icke lagstiftande verksamhet
JORDBRUK
3.Snabba och strukturella
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F7180
Kommenterad dagordning
2024-04-02
Finansdepartementet
Ekofinrådets möte den 12 april 2024
Kommenterad dagordning
Enligt den preliminära dagordning som presenterades den 27 mars 2024. 1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
Icke lagstiftande verksamhet
3. Genomförandet av faciliteten för återhämtning
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F729D
Kommenterad dagordning rådet
2024-04-22
Landsbygds- och infrastrukturdepartementet
Sekretariatet för EU och internationella frågor
Rådets möte jordbruk- och fiskeministrarna den 29 april Kommenterad dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2. A-punkter
Icke lagstiftande verksamhet
JORDBRUK
3.Snabba och strukturella
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F729B
EU-NÄMNDEN
Möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske
29 april 2024
Preliminär dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
aIcke lagstiftande verksamhet
bLagstiftning
Icke lagstiftande verksamhet
3.Snabba och strukturella åtgärder med anledning av den rådande krisen inom
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F7188
Kommenterad dagordning rådet
2024-04-22
Landsbygds- och infrastrukturdepartementet
Sekretariatet för EU och internationella frågor
Rådets möte jordbruk- och fiskeministrarna den 29 april Kommenterad dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2. A-punkter
Icke lagstiftande verksamhet
JORDBRUK
3.Snabba och strukturella
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F7186
EU-NÄMNDEN
Möte i Europeiska unionens råd för jordbruk och fiske
29 april 2024
Preliminär dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
aa Icke lagstiftande verksamhet
bb Lagstiftning
Icke lagstiftande verksamhet
3.Snabba och strukturella åtgärder med anledning av den rådande krisen
Kammarens föredragningslistor 2023/24:106
Kammarens föredragningslistor
2023/24:106
Torsdagen den 25 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet torsdagen den 4 april
Ärenden för hänvisning till utskott
Förslag
Proposition
2
2023/24:133 Sveriges tillträde till
Kammarens föredragningslistor 2023/24:105
Kammarens föredragningslistor
2023/24:105
Onsdagen den 24 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet onsdagen den 3 april Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:705 av Olle Thorell S Förstatligandet av folkrörelsebiståndet
Kammarens föredragningslistor 2023/24:104
Kammarens föredragningslistor
2023/24:104
Tisdagen den 23 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Justering av protokoll
1
Justering av protokoll från sammanträdet tisdagen den 2 april Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
2
2023/24:706 av Nima Gholam Ali Pour
Kammarens föredragningslistor 2023/24:103
Kammarens föredragningslistor
2023/24:103
Måndagen den 22 april 2024 Kl. 10.00
Arbetsplenum
Avsägelser
1
Jakob Olofsgård L som ledamot i civilutskottet och som suppleant i trafikutskottet, miljö- och jordbruksutskottet och näringsutskottet
Anmälan om kompletteringsval
2
Gulan Avci L som ledamot i civilutskottet
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F6D88
EU-NÄMNDEN
Möte i Europeiska unionens råd för utrikesfrågor
22 april 2024
Preliminär dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
aIcke lagstiftande verksamhet
bLagstiftning
Icke lagstiftande verksamhet
3.Aktuella frågor
4.Rysslands angrepp mot Ukraina
Diskussion
5.Situationen i Mellanöstern
Diskussion
6.Sudan
Diskussion
7.Övriga
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F6E8B
EU-NÄMNDEN
Möte i Europeiska unionens råd för utrikesfrågor
22 april 2024
Preliminär dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2.ev.Godkännande av A-punkterna
aIcke lagstiftande verksamhet
bLagstiftning
Icke lagstiftande verksamhet
3.Aktuella frågor
4.Rysslands angrepp mot Ukraina1
Diskussion
5.Situationen i
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F6E89
EU-NÄMNDEN
Utskick 2
Reviderad kallelse till EU-nämndens
sammanträde
2023/24:34
Datum tid: fredag 19 april 2024 kl. 09.00
P lats: Skandiasalen Obs Entré från Mynttorget 1
Föredragningslista
1.Utrikesfrågor
Utrikesminister Tobias Billström Försvarsminister Pål Jonson
Information och samråd inför möte i rådet den
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2023/24:4F6D8A
Kommenterad dagordning
Europeiska unionens råd
2024-04-15
Utrikesdepartementet
Europakorrespondentenheten
Rådet för utrikes frågor den 22 april 2024
Kommenterad dagordning
1.Godkännande av dagordningen
2. A-punkter
3.Aktuella frågor
Informationspunkt
EU:s höga representant väntas ta upp aktuella frågor på det
Kammarens föredragningslistor 2023/24:102
Kammarens föredragningslistor
2023/24:102
Fredagen den 19 april 2024 Kl. 09.00
Särskild debatt
Interpellationssvar
1
Särskild debatt om Sveriges stöd till Gaza
Anmälan om ersättare
2
Amanda Palmstierna MP som ersättare fr.o.m. den 18 april t.o.m. den 31 maj under Märta Stenevis MP ledighet
Anmälan om subsidiaritetsprövning
Kammarens föredragningslistor 2023/24:101
Kammarens föredragningslistor
2023/24:101
Torsdagen den 18 april 2024 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
15.20
Votering
Anmälan om kompletteringsval
1
Joanna Lewerentz M som suppleant i utrikesutskottet fr.o.m. den 22 april t.o.m. den 1 december under Magdalena Thuressons M ledighet
Anmälan om fördröjda
Kammarens föredragningslistor 2023/24:100
Kammarens föredragningslistor
2023/24:100
Onsdagen den 17 april 2024 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
1
2023/24:670 av Matilda Ernkrans S Trafiken i södra Sverige och södra delarna av Örebro län vid snöoväder
2
2023/24:672 av Alireza Akhondi C Inglasning av balkonger
Kammarens föredragningslistor 2023/24:99
Kammarens föredragningslistor
2023/24:99
Tisdagen den 16 april 2024 Kl. 13.00
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Anmälan om återtagande av plats i riksdagen
1
Ellen Juntti M fr.o.m. den 13 april
Därmed upphörde Anna Vedins M uppdrag som ersättare
Anmälan om fördröjda svar på interpellationer
Kammarens föredragningslistor 2023/24:98
Kammarens föredragningslistor
2023/24:98
Måndagen den 15 april 2024 Kl. 13.00
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
1
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
Meddelande om frågestund
2
Torsdagen den 18 april kl. 14.00
Anmälan om subsidiaritetsprövningar
Ansvarigt utskott
3
2023/24:42