Sök
377 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, Kommittédirektiv, Utskottens verksamhetsberättelser, utskottsdokument, 2005/06, sorterat efter datum
Kammarens talarlista 2006-05-03
Onsdagen den 3 maj 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 16.00 BoU12, JuU24, JuU29, SoU17 och KrU21 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
14
Konstitutionsutskottets betänkande KU27
Stärkt revision och ansvarsprövning i kommuner och landsting
Carl-Erik Skårman m 6
Liselott
Kammarens talarlista 2006-04-28
Fredagen den 28 april 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
10
Justitieutskottets betänkande JuU24
Förlängning av försöksverksamheten med snabbare handläggning av brottmål
11
Justitieutskottets betänkande JuU29
Ökad kontroll av vapen
Jeppe Johnsson m 10
Karin Granbom fp
Kammarens talarlista 2006-04-27
Torsdagen den 27 april 2006
Kl. 12.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
17.00
Votering
Votering kl. 12.00 SoU19, MJU13 och MJU16 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
11
Trafikutskottets betänkande TU9
Ändringar i lagen 2001:558 om vägtrafikregister
12
Trafikutskottets
Kammarens talarlista 2006-04-26
Onsdagen den 26 april 2006
Kl. 09.00
Val
Votering
Allmän debattimme
10.15
ca
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 9.00 BoU8, UbU15, UbU16, NU10, NU14 och NU15 tidigare slutdebatterade Nr
10
Allmän debattimme
Debattregler
Ett anförande får inte överstiga 3 minuter. Talmannen kan medge replik även från
Kammarens talarlista 2006-04-21
Fredagen den 21 april 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
3
Utbildningsutskottets betänkande UbU15
Högskolan: Övergripande frågor och organisationsfrågor
4
Utbildningsutskottets betänkande UbU16
Lärarutbildning och lärare
Sten Tolgfors m 8
Ulf Nilsson fp 8
Britt-Marie
Kammarens talarlista 2006-04-20
Torsdagen den 20 april 2006
Kl. 12.00
Parentation
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
17.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
44
Konstitutionsutskottets betänkande KU31
Kommittéberättelsen 2006
Yoomi Renström s 4
Gustav Fridolin mp 4
0.08
0.08
45
Lagutskottets betänkande LU23
Kooperativ verksamhet
Kammarens talarlista 2006-04-18
Tisdagen den 18 april 2006 Ny version
Kl. 10.00
Debatt med anledning av vårpropositionen
1
Debatt med anledning av vårpropositionens avlämnande
Debattregler
Samtliga partiföreträdare disponerar 20 minuter med undantag för finansministern som disponerar 30 minuter utöver ett inledningsanförande om högst 10 minuter.
Kammarens talarlista 2006-04-07
Fredagen den 7 april 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum beslut efter debattens slut i varje ärende om votering begärs äger den rum torsdagen den 20 april kl. 17.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
38
Konstitutionsutskottets betänkande KU8
Regeringens krisberedskap och krishantering i samband med flodvågskatastrofen 2004
Kammarens talarlista 2006-04-06
Torsdagen den 6 april 2006
Kl. 12.00
Votering Arbetsplenum votering efter debattens slut 14.00
Frågestund
Votering kl. 12.00 JuU23, LU20, LU21, SfU6 och KrU20 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
39
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU5
Arbetslöshetsförsäkringen
Anders G Högmark m 8
Tina
Kammarens talarlista 2006-04-05
Onsdagen den 5 april 2006
Kl. 09.00
Val
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 16.00 UU15 och MJU12 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
23
Utrikesutskottets betänkande UU18
Vissa aspekter på svensk säkerhetspolitik
Gunilla Carlsson i Tyresö m 8
Cecilia Wigström fp 8
Holger Gustafsson
Kammarens talarlista 2006-03-31
Fredagen den 31 mars 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Utrikesutskottets betänkande UU15
Mänskliga rättigheter, FN-systemet m.m. Karin Enström m 15
Cecilia Wikström fp 10
Alf Svensson kd 10
Kenneth Kvist v 10
Agne Hansson c 10
Lotta Hedström mp 10
Veronica Palm s 10
Kammarens talarlista 2006-03-30
Torsdagen den 30 mars 2006
Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Statsministerns frågestund
17.00
Votering
Votering kl. 17.00 SoU18, KrU18 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Näringsutskottets betänkande NU9
Riksrevisionens styrelses framställning angående bolagiseringen av Statens järnvägar
Kammarens talarlista 2006-03-29
Onsdagen den 29 mars 2006
Kl. 09.00
Information från regeringen
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 16.00 TU11 tidigare slutdebatterat Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt SfU8 och SfU9
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU8
Genomförande av EG-direktivet om rätt till familjeåterförening
Kammarens talarlista 2006-03-23
Torsdagen den 23 mars 2006
Kl. 12.00
Särskild debatt
14.00
Frågestund
15.00
Arbetsplenum
17.00
Votering
Votering kl. 17.00 JuU14, JuU40, JuU16, LU18, LU19, KrU13, KrU19, KrU25 och SfU13 tidigare slutdebatterade Nr
2
Särskild debatt
På begäran av centerpartiets riksdagsgrupp anordnas en särskild debatt om ungdomsarbetslösheten.
Kammarens talarlista 2006-03-22
Onsdagen den 22 mars 2006
Kl. 09.00
Allmän debattimme
10.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 16.00 UbU10, NU12 tidigare slutdebatterade Nr
3
Allmän debattimme
Debattregler
Ett anförande får inte överstiga 3 minuter. Talmannen kan medge replik även från icke förhandsanmälda ledamöter och statsråd. Duellmetoden
Kammarens talarlista 2006-03-16
Torsdagen den 16 mars 2006
Kl. 12.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
17.00
Votering
Votering kl. 12.00 SkU17, SkU19, SkU21, UbU12 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
23
Socialutskottets betänkande SoU13
Strategi för ett samordnat arbete mot antibiotikaresistens och vårdrelaterade
Kammarens talarlista 2006-03-15
Onsdagen den 15 mars 2006
Kl. 09.00
Votering
Arbetsplenum
16.00
Votering
Votering kl. 9.00 KrU8, KrU17, MJU7, MJU10, AU2, BoU5, FiU14, FiU16, FiU17, FiU18, KU7, KU18 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU3
Arbetsrätt
Patrik Norinder m 10
Carl B Hamilton
Offentlig utfrågning om styrmedel för att
motverka klimatförändringar
Ordföranden
Godmorgon, mina vänner God morgon säger jag även
till er som hemifrån kan följa den här dagen i riksdagens första kammare via
kanal 2 eller SVT 24. Också ni är hjärtligt välkomna. I dag ska vi diskutera
klimat. Det är många som har diskuterat
Kammarens talarlista 2006-03-10
Fredagen den 10 mars 2006
Kl. 09.00
Arbetsplenum ingen votering Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
7
Bostadsutskottets betänkande BoU5
Fastighetsrättsliga frågor
Ragnwi Marcelind kd 8
Ewa Thalén Finné m 8
Lars Tysklind fp 8
Owe Hellberg v 5
Rigmor Stenmark c 8
Helena Hillar Rosenqvist mp 4
Lilian Virgin s 10
Kammarens talarlista 2006-03-09
Torsdagen den 9 mars 2006
Kl. 12.00
Votering
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
17.00
Votering
Votering kl. 12.00 LU14, LU15, FöU3, TU8, MJU8 tidigare slutdebatterade Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Näringsutskottets betänkande NU11
Sveriges handlingsprogram för tillväxt och sysselsättning
Per Bill m 8
Nyamko