Sök
728 träffar, Sökning utan sökord, under avdelningen Dokument & lagar, filtrerat på Kammarens talarlistor, Kommittédirektiv, Utskottens verksamhetsberättelser, utskottsdokument, 2016/17, 2005/06, sorterat efter datum
Skatteutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Utskottets beredningsområde
Skatteutskottet ska enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter samt ärenden om skatteförfarandet, folkbokföring och exekutionsväsendet. Ärenden om anslag inom utgiftsområde 3 Skatt, tull och exekution hör också till
Utbildningsutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Utbildningsutskottets beredningsområde
Utbildningsutskottet UbU bereder ärenden om skolväsendet, vissa särskilda utbildningsformer och annan pedagogisk verksamhet
högre utbildning och forskning studiestöd anslag inom utgiftsområdena 15 Studiestöd och 16 Utbildning
Socialutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Utskottets beredningsområde
Socialutskottet bereder ärenden om hälso- och sjukvård, omsorg om barn och ungdomar i den mån ärendena inte tillhör ett annat utskotts beredning, omsorg om äldre och personer med funktionsnedsättning samt åtgärder mot missbruk och andra socialtjänstfrågor.
Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2016/17
Beredningsområde
Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring samt jakt och fiske. Utskottet behandlar även ärenden om naturvård och ärenden om miljövård i övrigt som inte tillhör något annat utskotts beredningsområde.
Kulturutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Kulturutskottets beredningsområde
Kulturutskottet KrU bereder ärenden som rör allmänna kultur- och bildningsändamål, kulturarv, folkbildning, ungdomsverksamhet, internationellt kulturellt samarbete, idrotts- och friluftsverksamhet samt tillsyn och reglering av spelmarknaden.
Justitieutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Justitieutskottets beredningsområde
Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a. myndigheter inom
Sveriges Domstolar
åklagarväsendet
polisväsendet
kriminalvården
samt Brottsförebyggande rådet, Rättsmedicinalverket,
Försvarsutskottets verksamhet riksmötet
2016/17
Utskottets beredningsområde
Försvarsutskottet bereder ärenden om det militära och det civila försvaret samt ärenden om samordningen inom totalförsvaret. Med totalförsvar avses enligt lagen 1992:1403 om totalförsvar och höjd beredskap den verksamhet som är nödvändig för
Arbetsmarknadsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17
Beredningsområde
Arbetsmarknadsutskottet bereder ärenden om 1. arbetsmarknadspolitik med arbetslöshetsförsäkring, 2. arbetslivspolitik med arbetsrätt, arbetsmiljö och frågor som rör lönebildning, 3. integration, 4. åtgärder mot diskriminering i den mån ärendena inte
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17
1 Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 1.1 Utskottets beredningsområde
Utrikes- och försvarsutskotten har under 2016/17 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i ett sammansatt utskott. Det sammansatta utrikes-
Kammarens talarlista 2017-06-21
Onsdagen den 21 juni 2017 Kl. 09.00
Arbetsplenum
Votering efter debattens slut Avtackning
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt FiU20 och FiU21
8
Finansutskottets betänkande FiU20
Riktlinjer för den ekonomiska politiken
1
Fredrik Olovsson S 10
2
Ulf Kristersson M 12
3
Oscar Sjöstedt SD 10
4
Kammarens talarlista 2017-06-20
Tisdagen den 20 juni 2017 Kl. 09.00
Arbetsplenum
15.30
Votering
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
18
Arbetsmarknadsutskottets betänkande AU15
Ett nytt regelverk för nyanlända invandrares etablering i arbets- och samhällslivet
1
Paula Bieler SD 8
2
Christina Höj Larsen
Kammarens talarlista 2017-06-19
Måndagen den 19 juni 2017 Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
15
Konstitutionsutskottets betänkande KU20
Granskningsbetänkande
Inledning
1
Andreas Norlén M 8
2
Björn von Sydow S 8
3
Jonas Millard SD 8
4
Agneta Börjesson MP 8
5
Per-Ingvar Johnsson C 8
6
Mia Sydow Mölleby V 8
7
Tina
Kammarens talarlista 2017-06-15
Torsdagen den 15 juni 2017 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
16
Skatteutskottets betänkande SkU33
Explosiva varor Tullverkets befogenheter vid inre gräns
1
Olle Felten SD 8
2
Patrik Lundqvist S 4
0.12
0.12
17
Socialutskottets betänkande SoU18
Samverkan
Kammarens talarlista 2017-06-14
Onsdagen den 14 juni 2017 Kl. 09.00
Partiledardebatt
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
1
Partiledardebatt
Debattregler
I den första omgången har statsministern och partiledaren för Moderaterna rätt till ett anförande på högst 7 minuter och övriga partiledare har rätt till ett anförande på högst 5 minuter. Anförandena
Kammarens talarlista 2017-06-12
Måndagen den 12 juni 2017 Kl. 11.00
Arbetsplenum
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
Gemensam debatt UU10 och UU18
6
Utrikesutskottets betänkande UU10
Verksamheten i Europeiska unionen under 2016
1
Karin Enström M 8
2
Johnny Skalin SD 8
3
Kerstin Lundgren C 8
4
Amineh Kakabaveh V 8
5
Tina Acketoft L 8
6
Kammarens talarlista 2017-06-08
Torsdagen den 8 juni 2017 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
9
Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets betänkande UFöU4
Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak
1
Björn Söder SD 10
2
Karin Enström M 6
3
Mattias Ottosson
Kammarens talarlista 2017-06-07
Onsdagen den 7 juni 2017 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
24
Utbildningsutskottets betänkande UbU22
En skyldighet att erbjuda lovskola
1
Maria Stockhaus M 6
2
Stefan Jakobsson SD 6
3
Roza Güclü Hedin S 6
0.18
0.18
Gemensam debatt KU23 och KU12
25
Konstitutionsutskottets
Kammarens talarlista 2017-06-01
Torsdagen den 1 juni 2017 Kl. 12.00
Arbetsplenum
14.00
Frågestund
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
4
Utrikesutskottets betänkande UU3
Norden
1
Hans Wallmark M 10
2
Aron Emilsson SD 12
3
Håkan Svenneling V 8
4
Sofia Damm KD 6
5
Phia Andersson S 6
6
Pernilla Stålhammar MP 6
7
Kerstin
Kammarens talarlista 2017-05-31
Onsdagen den 31 maj 2017 Kl. 09.00
Arbetsplenum
16.00
Votering
Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
12
Socialförsäkringsutskottets betänkande SfU21
Ytterligare anpassning av svensk rätt till Dublinförordningen
1
Paula Bieler SD 5
2
Mathias Tegnér S 5
3
Mikael Cederbratt M 4
0.14
0.14
13
Socialförsäkringsutskottets
Kammarens talarlista 2017-05-30
Tisdagen den 30 maj 2017 Kl. 13.00
Arbetsplenum
Interpellationssvar
uppehåll för gruppmöte ca kl. 16.00-18.00 Nr
Anmäld tid min.Ackumulerad tid
19
Kulturutskottets betänkande KrU9
Kulturarvsfrågor
1
Olof Lavesson M 8
2
Ida Karkiainen S 8
3
Aron Emilsson SD 12
4
Niclas Malmberg MP 10
5
Per Lodenius C 8