Dokument & lagar (67 träffar)

utskottsdokument 2005/06:829

Utrikesutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " 1 Utrikesutskottet 1.1 Utrikesutskottets beredningsområde Utrikesutskottet skall bereda ärenden om rikets förhållanden till och

2006-10-27

utskottsdokument 2005/06:820

Konstitutionsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Konstitutionsutskottets beredningsområde Konstitutionsutskottet (KU) bereder ärenden som rör våra grundlagar, dvs. regeringsformen, tryckfrihetsförordningen,

2006-10-04

utskottsdokument 2005/06:81E

Justitieutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Justitieutskottets beredningsområde Justitieutskottet bereder ärenden inom politikområdet Rättsväsendet. Politik-området innefattar bl.a.

2006-10-04

EU-nämndens dokument 2005/06:49

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:49 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-10-02 Sammanträdestid: 09.00-10.05 Närvarande: se bilaga 1 49.1 Det antecknas att ordförande under sammanträdet är vice ordföranden Carl B. Hamilton. Nämnden godkänner att Russel James, Närvaro översättare från enheten Språk och form, och föredraganden

2006-10-02

EU-nämndens dokument 2005/06:49 (pdf, 361 kB)

utskottsdokument 2005/06:824

Socialförsäkringsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 Beredningsområde Socialförsäkringsutskottet har berett ärenden om socialförsäkring med anslutande bidragssystem inklusive stöd åt barnfamiljer. Utskottet har även berett ärenden om svenskt medborgarskap, asyl- och migrationsfrågor samt integrationsfrågor. Till utskottets

2006-09-29

utskottsdokument 2005/06:81C

Finansutskottets verksamhet riksdagsåret 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Finansutskottets beredningsområde Finansutskottet (FiU) bereder ärenden om riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetregleringen

2006-09-29

utskottsdokument 2005/06:818

Arbetsmarknadsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde m.m. Arbetsmarknadsutskottets beredningsområde omfattar ärenden om 1. arbetsmarknadspolitik,

2006-09-27

utskottsdokument 2005/06:81D

Försvarsutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Försvarsutskottets arbetsområde Försvarsutskottet bereder ärenden som skall beslutas av riksdagen om det militära

2006-09-26

EU-nämndens dokument 2005/06:48

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:48 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-09-22 Sammanträdestid: 10.00-11.05 Närvarande: se bilaga 1 48.1 Nämnden godkänner att Russel James, Närvaro översättare från enheten Språk och form, närvarar vid sammanträdet. Nämnden hälsar ny föredragande Katja Anell välkommen till EU-nämnden. Hon

2006-09-22

EU-nämndens dokument 2005/06:48 (pdf, 466 kB)

utskottsdokument 2005/06:82A

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet Utrikes- och försvarsutskotten har vid två tillfällen

2006-09-20

utskottsdokument 2005/06:826

Socialutskottets verksamhet riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde Socialutskottet bereder ärenden som rör omsorger om barn och ungdom, utom förskoleverksamhet och skolbarnsomsorg, omsorger

2006-09-15

utskottsdokument 2005/06:82B

Sammansatt a justitie- och socialutskottets verksamhet vid riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Det sammansatta justitie- och socialutskottets arbetsområde Justitieutskottet och socialutskottet har under 2005/06

2006-09-15

utskottsdokument 2005/06:825

Vissa uppgifter om skatteutskottets verksamhet under riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Skatteutskottets beredningsområde Skatteutskottet skall enligt riksdagsordningen bereda ärenden om statliga och kommunala skatter och ärenden

2006-09-13

utskottsdokument 2005/06:81A

Bostadsutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Bostadsutskot t ets beredningsområde Bostadsutskottet bereder ärenden om – bostadspolitik – hyra – bostadsrätt – tomträtt – vattenrätt – bebyggelseplanläggning –

2006-09-13

utskottsdokument 2005/06:827

Trafikutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Beredningsområde Trafikutskottet (TU) bereder ärenden som rör vägar och vägtrafik, järnvägar och järnvägstrafik, hamnar och sjöfart, flygplatser och luftfart, trafiksäkerhet,

2006-09-12

utskottsdokument 2005/06:821

Lagutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Lagutskottets beredningsområde Lagutskottet bereder ärenden om äktenskapsbalken, föräldrabalken, ärvdabalken, handelsbalken, jordabalken, utsökningsbalken

2006-09-11

EU-nämndens dokument 2005/06:47

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:47 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-09-08 Sammanträdestid: 10.00-12.00 Närvarande: se bilaga 1 47:1 Nämnden godkänner att sektionschefen Lars Starell, Närvaro RIK, närvarar vid sammanträdet. Nämnden hälsar byråassistenten Kristina Hulting välkommen till EU-nämnden. Det antecknas att följande

2006-09-08

EU-nämndens dokument 2005/06:47 (pdf, 461 kB)

utskottsdokument 2005/06:verk

Miljö- och jordbruksutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Miljö- och jordbruksutskottet Beredningsområde Miljö- och jordbruksutskottet bereder ärenden som rör jordbruk, skogsbruk, trädgårdsnäring, jakt och fiske.

2006-09-05

utskottsdokument 2005/06:81F

Kulturutskottets verksamhet vid riksmötet DOCPROPERTY BetänkandeÅr 2005/06 if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Kulturutskottets beredningsområde Kulturutskottet (KrU) bereder ärenden som rör allmänna kultur- och bild­ningsändamål, folkbildning,

2006-09-04

EU-nämndens dokument 2005/06:46

RIKSDAGENS PROTOKOLL 2005/06:46 EU-NÄMND Sammanträdesdag:2006-08-24 Sammanträdestid: 13.00-14.00 Närvarande: se bilaga 1 46:1 Nämnden godkänner att kanslicheferna Thomas Hörberg, UU, Närvaro och Ingemar Wahlberg, FöU, närvarar vid sammanträdet. Det antecknas att följande ledamöter deltog respektive närvarade per

2006-08-24

EU-nämndens dokument 2005/06:46 (pdf, 454 kB)
Paginering