Dokument & lagar (527 träffar)

Omröstning 2007/08:FöU15p1 Lagförslagen

Votering: betänkande 2007/08:FöU15 Lag om signalspaning m.m. förnyad behandlingförslagspunkt 1 Lagförslagen Riksdagen antar regeringens förslag till a lag om ändring i lagen 2000:130 om försvarsunderrättelseverksamhet såvitt avser 2 andra stycket andra meningen, b lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet,

2008-06-19

Omröstning 2007/08:UU5p1 Prioritering av politiken för global utveckling (PGU) m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 1 Prioritering av politiken för global utveckling PGU m.m. Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U345 yrkande 5 och 2007/08:U359 yrkande 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m.

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 11 Skuldavskrivningar, hållbar långivning m.m. Riksdagen avslår motion 2007/08:U26 yrkandena 5, 7, 9, 15 och 17. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 10 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p4 Mänskliga rättigheter

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 4 Mänskliga rättigheter Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 1 och 4 samt 2007/08:U28 yrkande 1. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen (EPA)

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 19 En rättvis handelspolitik och de ekonomiska partnerskapsavtalen EPA Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U28 yrkande 5 och 2007/08:U201 yrkandena 1, 2 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p3 Politikens genomförande

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 3 Politikens genomförande Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U27 yrkandena 10 och 14, 2007/08:U319 yrkande 5 och 2007/08:U336 yrkande 4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 4 s, v, mp Parti

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p29 Klimatförändringar och miljöpåverkan

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 29 Klimatförändringar och miljöpåverkan Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U26 yrkandena 14 och 16, 2007/08:U27 yrkande 13 och 2007/08:U28 yrkande 6. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 27 s,

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UU5p20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna

Votering: betänkande 2007/08:UU5 Sveriges politik för global utveckling förslagspunkt 20 EU:s agerande i EPA-förhandlingarna Riksdagen avslår motion 2007/08:U225 yrkandena 2, 3 och 5-7. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 19 v Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 114 1

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p2 Civilt och militärt agerande - ett samlat bidrag

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 2 Civilt och militärt agerande ett samlat bidrag Riksdagen avslår motionerna 2006/07:U245 yrkandena 1 och 2, 2007/08:U19 yrkandena 2 och 3 samt 2007/08:U348 yrkandena 1

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p4 FN-resolution 1325

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 4 FN-resolution 1325 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U17 yrkande 2, 2007/08:U204 yrkande 2, 2007/08:U348 yrkande 4 och 2007/08:Fö261 yrkande 12. Datum: 2008-06-18 Omröstning

2008-06-18

Omröstning 2007/08:UFöU4p7 Skrivelsen

Votering: betänkande 2007/08:UFöU4 Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet, förslagspunkt 7 Skrivelsen Riksdagen lägger skrivelse 2007/08:51 till handlingarna. Datum: 2008-06-18 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 7 s, v, mp Parti Ja

2008-06-18

Omröstning 2007/08:SkU32p1 Redovisning av skatteutgifter 2008

Votering: betänkande 2007/08:SkU32 Redovisning av skatteutgifter, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2008 Riksdagen avslår motionerna 2007/08:Sk32 yrkandena 1 och 2 samt 2007/08:Sk33 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2007/08:123 till handlingarna. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU15p2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering

Votering: betänkande 2007/08:NU15 Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken, förslagspunkt 2 Myndigheternas verksamhet och lokalisering Riksdagen avslår motionerna 2007/08:N12, 2007/08:N13 yrkandena 1-3 och 2007/08:N14 yrkandena 1-4. Datum: 2008-06-18 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2008-06-18

Omröstning 2007/08:NU13p1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S

Votering: betänkande 2007/08:NU13 bet 2007/08 NU13 förslagspunkt 1 Samgående mellan Posten AB och Post Danmark A/S Riksdagen godkänner ett samgående mellan Posten AB publ och Post Danmark A/S och bemyndigar regeringen att minska statens ägarandel som lägst ned till 34 av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed bifaller

2008-06-18

Omröstning 2007/08:KU24p1 Arbetskraftsinvandring m.m.

Votering: betänkande 2007/08:KU24 Indelning i utgiftsområden, förslagspunkt 1 Arbetskraftsinvandring m.m. Riksdagen a antar regeringens förslag till lag om ändring i riksdagsordningen, såvitt avser tilläggsbestämmelse 4.6.15, b godkänner regeringens förslag till dels ändring av ändamål och verksamheter som ska innefattas

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m.

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 14 Användning av anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme m.m. Riksdagen godkänner den föreslagna användningen av det under utgiftsområde 21 Energi uppförda anslaget 35:10 Stöd för konvertering från direktverkande elvärme

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 23 Ändrade ramar för utgiftsområden samt ändrade och nya anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med bifogad specifikation samt bemyndigar regeringen att under 2008 dels för det

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU21p16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen

Votering: betänkande 2007/08:FiU21 Tilläggsbudget 1 för 2008, förslagspunkt 16 Nedläggning av Luftfartsstyrelsen Riksdagen godkänner att Luftfartsstyrelsen läggs ned den 1 januari 2009. Därmed bifaller riksdagen proposition 2007/08:99 punkt 17 och avslår motion 2007/08:Fi14 av Mona Sahlin m.fl. s yrkande 2. Datum: 2008-06-18

2008-06-18

Omröstning 2007/08:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken

Votering: betänkande 2007/08:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken, budgetpolitiken och skattepolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition

2008-06-18

Omröstning 2007/08:MJU18p4 Behov av ny kunskap

Votering: betänkande 2007/08:MJU18 En skogspolitik i takt med tiden, förslagspunkt 4 Behov av ny kunskap Riksdagen avslår motionerna 2007/08:MJ12 yrkande 13, 2007/08:MJ13 i denna del och 2007/08:MJ14 yrkandena 4 och 5. Datum: 2008-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 s Parti Ja Nej Avstående

2008-06-16