Dokument & lagar (841 träffar)

Omröstning 2008/09:JuU31p1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst

Votering: betänkande 2008/09:JuU31 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst, förslagspunkt 1 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst Riksdagen lägger utlåtandet till handlingarna. Datum: 2009-09-16 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s Parti

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU30p1 Förtursförklaring i domstol

Votering: betänkande 2008/09:JuU30 Förtursförklaring i domstol, förslagspunkt 1 Förtursförklaring i domstol Riksdagen antar regeringens förslag till lag om förtursförklaring i domstol. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:213 och avslår motion 2008/09:Ju27. Datum: 2009-09-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2009-09-16

Omröstning 2008/09:JuU29p1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Votering: betänkande 2008/09:JuU29 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta, förslagspunkt 1 Godkännande av utkast till rambeslut om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta Riksdagen godkänner det inom Europeiska

2009-09-16

Utlåtande 2008/09:JuU31

Det så kallade Stockholmsprogrammet ska ange ramarna när det gäller EU:s samarbete kring rättsliga och inrikespolitiska frågor. Ambitionen är att ett beslut ska fattas av EU:s stats- och regeringschefer i december och gälla för åren 2010-2014. EU-kommissionen har lagt fram ett meddelande som ska utgöra ett diskussionsunderlag i arbetet med att ta fram programmet. Riksdagen avslutade ärendet, skickade utlåtandet till Regeringskansliet och för kännedom till EU-kommissionen.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 3
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Utlåtande 2008/09:JuU31 (pdf, 444 kB)

Betänkande 2008/09:JuU30

Riksdagen ställde sig bakom regeringens förslag att införa så kallad förtursförklaring i domstol. Tanken är att den nya lagen ska råda bot på problemet med att vissa ärenden tar för lång tid. Enskilda parter ska få möjlighet att ansöka om förtur i nästan alla typer av mål och ärenden. Om det visar sig att ärendet oskäligt har fördröjts ska förtur beviljas. Den nya lagen börjar gälla den 1 januari 2010.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Betänkande 2008/09:JuU30 (pdf, 67 kB) Webb-tv debatt om förslag: Förtursförklaring i domstol

Betänkande 2008/09:JuU29

EU arbetar för ett mer enhetligt rättssystem. Därför föreslås att ett medlemsland ska acceptera och verkställa ett beslut om övervakningsåtgärder taget i ett annat medlemsland. Målet är att färre personer ska frihetsberövas på den grunden att de saknar hemvist i ett visst land. Riksdagen godkände EU:s utkast till rambeslut.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2009-09-01 Debatt: 2009-09-16 Beslut: 2009-09-16

Betänkande 2008/09:JuU29 (pdf, 2557 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta

Omröstning 2008/09:SkU33p1 Redovisning av skatteutgifter 2009

Votering: betänkande 2008/09:SkU33 Redovisning av skatteutgifter 2009, förslagspunkt 1 Redovisning av skatteutgifter 2009 Riksdagen avslår motion 2008/09:Sk19 yrkandena 1 och 2 samt lägger skrivelse 2008/09:183 till handlingarna. Datum: 2009-06-17 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU21p11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA

Votering: betänkande 2008/09:FiU21 Vårtilläggsbudget för 2009 förslagspunkt 11 Försäljning av aktier i Nord Pool ASA Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2009 besluta om att avyttra samtliga aktier i Nord Pool ASA eller avveckla bolaget. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:99 punkt 11 och avslår motionerna

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU21p18 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag

Votering: betänkande 2008/09:FiU21 Vårtilläggsbudget för 2009 förslagspunkt 18 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden samt anvisar ändrade och nya anslag i enlighet med specifikationen i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:99

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2008/09:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2008/09:100 punkt 1 och

2009-06-17

Omröstning 2008/09:FiU20p2 Särskilda satsningar på ungdomar, miljöfordon och ROT-avdrag

Votering: betänkande 2008/09:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 2 Särskilda satsningar på ungdomar, miljöfordon och ROT-avdrag Riksdagen avslår motionerna 2008/09:Fi25 av Mona Sahlin m.fl. s yrkandena 2, 5 och 6, 2008/09:Fi26 av Lars Ohly m.fl. v yrkandena 6-8 och 2008/09:Fi27 av Peter Eriksson

2009-06-17

Omröstning 2008/09:UU11p36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen (CCW)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 36 Den svenska ratificeringen av konventionen om klustervapen CCW Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 50. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 30 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka (NRF)

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 24 Svenskt deltagande i Natos snabbinsatsstyrka NRF Riksdagen avslår motion 2008/09:U18 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 18 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p12 Civil-militär samverkan

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 12 Civil-militär samverkan Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 44. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 9 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0 18 m 86 0 0 11 c 26

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p21 Natoövningar inom svenskt territorium

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 21 Natoövningar inom svenskt territorium Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 3, 2008/09:U17 yrkande 5 och 2008/09:U19 yrkande 2. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 15 v, mp Parti Ja

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 2 Sveriges säkerhetspolitiska vägval i en globaliserad värld Riksdagen avslår motionerna 2007/08:U216 yrkande 5, 2007/08:U273, 2007/08:U348 yrkande 7, 2007/08:U356, 2008/09:U17 yrkande 1, 2008/09:U18 yrkande 1, 2008/09:U230, 2008/09:U279,

2009-06-16

Omröstning 2008/09:UU11p28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer

Votering: betänkande 2008/09:UU11 Vissa säkerhetspolitiska frågor förslagspunkt 28 Tillämpningen av Blixkommissionens rekommendationer Riksdagen avslår motion 2008/09:U349 yrkande 47. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 22 s Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 0 112 0

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p1 Marknadsöppning m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 1 Marknadsöppning m.m. Riksdagen dels godkänner regeringens förslag om att upphäva SJ AB:s ensamrätt att utföra persontrafik på kommersiell grund på järnvägsnät som förvaltas av staten, dels antar regeringens förslag till a lag om ändring i järnvägslagen

2009-06-16

Omröstning 2008/09:TU18p3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m.

Votering: betänkande 2008/09:TU18 Konkurrens på spåret, förslagspunkt 3 Övriga åtgärder på järnvägsområdet m.m. Riksdagen avslår motion 2008/09:T16 av Peter Pedersen m.fl. v, s, mp yrkandena 2-4. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 s, v, mp Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2009-06-16

Omröstning 2008/09:NU26p1 Elmarknadspolitikens inriktning

Votering: betänkande 2008/09:NU26 Vissa elmarknadsfrågor, förslagspunkt 1 Elmarknadspolitikens inriktning Riksdagen avslår motionerna 2008/09:N15 yrkandena 10, 20-22 och 31, 2008/09:N390 och 2008/09:N430 yrkandena 9-12. Datum: 2009-06-16 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 s, v, mp Parti Ja

2009-06-16