Dokument & lagar (967 träffar)

Betänkande 2010/11:MJU27

Handel med sälprodukter inom EU är med några få undantag förbjudet, enligt en EU-förordning. Riksdagen har nu sagt ja till ett lagförslag från regeringen som kompletterar förordningen. Beslutet innebär att handeln ska kunna straffas med böter i Sverige om den skett med uppsåt eller av grov oaktsamhet. Ringa gärningar ska dock inte bestraffas med böter. Tillsynsmyndighet blir Statens jordbruksverk. Jordbruksverket ska bland annat kunna begära upplysningar, få tillträde till områden och lokaler samt ta prover för att kontrollera att EU-förordningen efterlevs. Myndigheten ska också få meddela förelägganden och förstöra sälprodukter som säljs eller som bjuds ut till försäljning i strid mot förordningen. Lagen börjar att gälla den 1 november 2011.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU27 (pdf, 155 kB)

Betänkande 2010/11:MJU28

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Justering: 2011-09-15 Debatt: 2011-09-28 Beslut: 2011-09-28

Betänkande 2010/11:MJU28 (pdf, 663 kB)

Betänkande 2010/11:FiU43

Riksdagen återställde några ändringar i lagen om elektronisk handel och andra informationssamhällets tjänster och lagen om värdepappersmarknaden. Riksdagen upphävde av misstag ändringarna i samband med senare ändringar i lagarna. Riksdagen beslutade också om en ändring i en paragraf i lagen om åtgärder mot penningtvätt och finansiering av terrorism. Syftet är att undanröja en lagkollision som uppstått genom att riksdagen beslutat om två ändringar i denna paragraf som båda började gälla den 1 juli 2011. Lagändringarna börjar gälla den 1 november 2011.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2011-08-30 Debatt: 2011-09-21 Beslut: 2011-09-21

Betänkande 2010/11:FiU43 (pdf, 42 kB)

Betänkande 2010/11:KU29 Finns inget dokument med beteckning KU29


Betänkande 2010/11:KU29 Finns inget dokument med beteckning KU29 (pdf, 9 kB)

Omröstning 2010/11:SfU12p1 Vissa ändringar i sjukförsäkringen

Votering: betänkande 2010/11:SfU12 Vissa ändringar i sjukförsäkringen förnyad behandlingförslagspunkt 1 Vissa ändringar i sjukförsäkringen Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening att regeringen ska återkomma till riksdagen med förslag som kan träda i kraft senast den 1 januari 2012 i fråga om ersättning till

2011-07-01

Betänkande 2010/11:SfU12

Riksdagen gav regeringen i uppdrag att ändra i sjukförsäkringen. Den ena ändringen gäller reglerna för prövningen av arbetsförmågan. Efter 180 dagars sjukskrivning kan den försäkrade i dag inte bara prövas mot arbete hos sin arbetsgivare, utan även mot den reguljära arbetsmarknaden i övrigt eller annat lämpligt arbete som finns tillgängligt. I stället ska de regler som gällde fram till 2008 återinföras. Det innebär att arbetsförmågan ska prövas mot arbeten som är normalt förekommande på arbetsmarknaden eller mot annat lämpligt arbete som finns tillgängligt. Regeringen bör återkomma med ett förslag till ändring som ska träda i kraft senast den 1 januari 2012. Den andra ändringen gäller personer som tidigare har haft tidsbegränsad sjukersättning och som har förlorat rätten till sjukpenning efter sjukförsäkringsreformen 2008. Den tidsbegränsade sjukersättningen avskaffades, liksom möjligheten att återfå sin sjukpenninggrundande inkomst efter en period med sådan sjukersättning. Vissa personer kan därför inte få någon sjukpenning i dag. Dessa personer ska få en ersättning som ligger i nivå med den tidigare tidsbegränsade sjukersättningen, förutsatt att deras arbetsförmåga fortfarande är nedsatt. Regeringen bör återkomma till riksdagen med ett förslag som innebär att en sådan ersättning införs senast den 1 januari 2012.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2011-06-30 Debatt: 2011-07-01 Beslut: 2011-07-01

Betänkande 2010/11:SfU12 (pdf, 89 kB) Webb-tv debatt om förslag: Vissa ändringar i sjukförsäkringen (förnyad behandling)

Omröstning 2010/11:SkU35p2 Skattekontroll

Votering: betänkande 2010/11:SkU35 Skattekonsekvenser av fondverksamhet över gränserna, förslagspunkt 2 Skattekontroll Riksdagen avslår motion 2010/11:Sk4. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 98 0 1 13 M 97 0 0 10 MP 20

2011-06-22

Omröstning 2010/11:JuU28p1 Anmälningsplikt

Votering: betänkande 2010/11:JuU28 Anmälningsplikt vid idrottsarrangemang, förslagspunkt 1 Anmälningsplikt Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad utskottet anför om anmälningsplikt. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 M, FP, C, KD Parti Ja Nej Avstående

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU42p1 Ramverk för finanspolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU42 Ramverk för finanspolitiken, förslagspunkt 1 Ramverk för finanspolitiken Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi2 av Johnny Skalin och David Lång båda SD och lägger skrivelse 2010/11:79 till handlingarna. Datum: 2011-06-22 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 SD

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 14 Ändrade ramar för utgiftsområden samt nya och ändrade anslag Riksdagen godkänner ändrade ramar för utgiftsområden och anvisar anslag i enlighet med specifikationen i bilaga 2. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:99 punkt 14 och avslår

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU21p5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m.

Votering: betänkande 2010/11:FiU21 Vårändringsbudget för 2011, förslagspunkt 5 Bemyndigande för anslaget 2:53 Särskilda utgifter inom universitet och högskolor m.m. Riksdagen bemyndigar regeringen att under 2011 för det under utgiftsområde 16 Utbildning och universitetsforskning uppförda anslaget 2:53 Särskilda utgifter

2011-06-22

Omröstning 2010/11:FiU20p1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken

Votering: betänkande 2010/11:FiU20 Riktlinjer för den ekonomiska politiken, förslagspunkt 1 Riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken Riksdagen godkänner regeringens förslag till riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken. Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:100 punkt 1 och

2011-06-22

Omröstning 2010/11:UbU18p1 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet

Votering: betänkande 2010/11:UbU18 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet, förslagspunkt 1 Ökad flexibilitet och förbättrad återbetalning inom studiestödssystemet Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i studiestödslagen 1999:1395Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:113

2011-06-21

Omröstning 2010/11:TU27p2 Ändringar i luftfartslagen

Votering: betänkande 2010/11:TU27 Lag om flygplatsavgifter, förslagspunkt 2 Ändringar i luftfartslagen Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i luftfartslagen 2010:500Därmed bifaller riksdagen proposition 2010/11:143 punkt 2. Datum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation

2011-06-21

Omröstning 2010/11:NU26p2 Förbud mot att uppföra nya reaktorer, ändring i ansvarsreglerna vid en olycka och uppdrag till Energimyndigheten

Votering: betänkande 2010/11:NU26 Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer, förslagspunkt 2 Förbud mot att uppföra nya reaktorer, ändring i ansvarsreglerna vid en olycka och uppdrag till Energimyndigheten Riksdagen avslår motion 2010/11:N5 yrkandena 5-7. Datum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot

2011-06-21

Omröstning 2010/11:NU26p1 Säkerheten i de svenska kärnkraftsreaktorerna

Votering: betänkande 2010/11:NU26 Säkerheten i svenska kärnkraftsreaktorer, förslagspunkt 1 Säkerheten i de svenska kärnkraftsreaktorerna Riksdagen avslår motion 2010/11:N5 yrkandena 1-4. Datum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 MP, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 38

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU34p2 Stöd till den kommunala sektorn

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 2 Stöd till den kommunala sektorn Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi8 av Tommy Waidelich m.fl. SDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 S, V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU34p3 Slopande av sfi-bonusen

Votering: betänkande 2010/11:FiU34 Utvecklingen inom den kommunala sektorn 2010, förslagspunkt 3 Slopande av sfi-bonusen Riksdagen avslår motion 2010/11:Fi7 av Richard Jomshof och Josef Fransson båda SDDatum: 2011-06-21 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 SD Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

Omröstning 2010/11:FiU24p1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010

Votering: betänkande 2010/11:FiU24 Utvärdering av penningpolitiken 20082010 förslagspunkt 1 Utvärdering av penningpolitiken 2008-2010 Riksdagen godkänner vad utskottet anfört om penningpolitiken 2008-2010. Datum: 2011-06-21 Omröstning i motivfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 V Parti Ja Nej Avstående Frånvarande

2011-06-21

Betänkande 2010/11:SfU11

Riksdagen beslutade att återförvisa förslaget om ändringar i sjukförsäkringen. Återförvisningen innebär att förslaget skickas tillbaka till socialförsäkringsutskottet för ytterligare beredning.


Justering: 2011-06-17 Debatt: 2011-06-21 Beslut: 2011-06-22

Betänkande 2010/11:SfU11 (pdf, 498 kB)