Dokument & lagar (5 302 träffar)

utskottsdokument 2005/06:821

Lagutskottets verksamhet riksmötet 2005/06 DOCPROPERTY "Status" if Nej = "Ja" " PRINTDATE \@ "yyyy-MM-dd HH.mm" 2000-08-11 16.42 " Lagutskottets beredningsområde Lagutskottet bereder ärenden om äktenskapsbalken, föräldrabalken, ärvdabalken, handelsbalken, jordabalken, utsökningsbalken

2006-09-11

Omröstning 2005/06:LU33p5 Konsumentverket

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 5 Konsumentverket Riksdagen avslår motion 2005/06:L319 yrkande 2. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 5 (m, c, fp, kd) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 117 0 1 26 m 0 46 0 9 c 0 16 0 6 fp 0 42 0 6 kd 0 25 0 8 v 24 0 0 4 mp 0 13 0 4 - 1 1 0 0 Totalt 142 143 1 63 Beslut:

2006-06-15

Omröstning 2005/06:LU33p11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet

Votering: betänkande 2005/06:LU33 Konsumentpolitikens mål och inriktning, förslagspunkt 11 Konsumenträtt inom offentlig verksamhet Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L21 yrkande 3, 2005/06:L22 yrkande 4, 2005/06:L310 yrkande 7 och 2005/06:L319 yrkande 5. Datum: 2006-06-15 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-06-15

Utskottsmöte 2005/06:33

Föredragningslista Lagutskottet 2005/06:33 Kallelse Kallelse : Utskottssammanträde 2005/06:33 Datum och tid : 08:00 Plats : RÖ 7-41 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning jämte motioner samt

2006-06-02 08:00:00

Lagutskottets protokoll 2005/06:33

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:33 DATUM 2006-06-02 TID kl. 08.00-08.30 NÄRVARANDE se bilaga 1 § 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 30 maj 2006. § 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105

2006-06-02

Betänkande 2005/06:LU33

Riksdagen sade ja till regeringens förslag om nya mål för konsumentpolitiken. De nuvarande konsumentpolitiska målen ersätts av ett nytt mål - Trygga konsumenter som handlar hållbart. Målet ska kompletteras med följande delmål: 1. Konsumentskyddet är på en hög nivå och tillgängligt för alla. 2. Medvetna och kunniga konsumenter hushåller med egna och gemensamma resurser. 3. Producenter och övriga näringsidkare tar sitt ansvar gentemot konsumenterna. Målen ska utvärderas år 2009. En annan nyhet är att Konsumentombudsmannen, KO, ska medverka i alla tvister på hela konsumentområdet om tvisten är av betydelse för rättstillämpningen eller om det finns ett allmänt konsumentintresse av att tvisten prövas. Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2007. Enligt beslutet ska också reglerna i marknadsföringslagen om hur så kallade marknadsstörningsavgifter ska betalas och drivas in förtydligas. Lagändringen börjar gälla den 1 augusti 2006, det vill säga en månad senare än vad regeringen föreslagit. Riksdagen uppmanade dessutom regeringen att se över behörighetskraven för KO. Enligt dagens regler måste KO vara både jurist och ha goda allmänna ekonomiska kunskaper. Riksdagen fattade också två beslut som grundade sig på reservationer från de borgerliga partierna som fick stöd av Miljöpartiet vid omröstningen i kammaren. Det ena beslutet handlade om ett uttalande som riksdagen gjorde 2005 om att Konsumentverkets myndighetsutövning bör separeras från de opinionsbildande uppgifterna och att verksamheten bör begränsas till de rent produktkontrollerande uppgifterna samt till att kontrollera att den konsumenträttsliga lagstiftningen följs. Riksdagen uppmanade nu regeringen att redovisa vad som gjorts i ärendet. Det andra beslutet var en uppmaning till regeringen om att se över bland annat konsumenttjänstlagen, konsumentköplagen och produktsäkerhetslagen för att ge en mer enhetlig och konkurrensneutral tillämpning oavsett om verksamheter drivs privat eller offentligt.

Förslagspunkter: 28 Reservationer: 32
Beredning: 2006-04-25 Justering: 2006-06-02 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:LU33 (pdf, 500 kB)

Omröstning 2005/06:LU34p3 Barns skuldsättning

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m., förslagspunkt 3 Barns skuldsättning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L273 yrkande 3, 2005/06:L323, 2005/06:L336, 2005/06:L339 yrkande 3 och 2005/06:L363. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU34p1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU34 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m., förslagspunkt 1 Skydd för barn genom registrering av förmyndare i vägtrafikregistret, m.m. Riksdagen antar regeringens förslag till a) lag om ändring i föräldrabalken, b) lag om ändring i lagen (1972:435)

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU31p1 Avslag på propositionen

Votering: betänkande 2005/06:LU31 Ersättning till ledande befattningshavare i näringslivet, förslagspunkt 1 Avslag på propositionen Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L27 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:L28. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 (m, c,

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p4 Uppföljning

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m., förslagspunkt 4 Uppföljning Riksdagen avslår motion 2005/06:L11. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 (kd) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 44 3 0 8 c 18 0 0 4 fp 37 0 0 11 kd 0 26 0 7 v 20 0 0 8 mp 13 0 0 4 - 2 0 0 0 Totalt 258 29 0 62 Beslut:

2006-06-01

Omröstning 2005/06:LU28p2 Gränsvärden i årsredovisningslagen

Votering: betänkande 2005/06:LU28 Förenklade redovisningsregler, m.m., förslagspunkt 2 Gränsvärden i årsredovisningslagen Riksdagen avslår motion 2005/06:L10 yrkande 1. Datum: 2006-06-01 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 (m, c, fp, kd) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 124 0 0 20 m 0 47 0 8 c 0 18 0 4 fp 0 38 0 10 kd 0 26 0 7 v 21 0 0 7 mp 13 0 0 4 - 2 0 0 0 Totalt 160 129 0 60 Beslut:

2006-06-01

Utskottsmöte 2005/06:32

Föredragningslista Lagutskottet 2005/06:32 Kallelse Kallelse : Utskottssammanträde 2005/06:32 Datum och tid : 08:00 Plats : RÖ 7-41 Föredragningslista 1. Justering av protokoll 2. Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105 om konsumentpolitikens mål och inriktning jämte motioner samt

2006-05-30 08:00:00

Omröstning 2005/06:LU27p4 Juridiskt biträde för barn

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 4 Juridiskt biträde för barn Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L24 yrkande 4, 2005/06:L26 yrkande 1, 2005/06:L292 yrkande 6, 2005/06:L340 yrkande 7, 2005/06:L389 och 2005/06:So647 yrkande 4. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p3 Barnets rätt att komma till tals m.m.

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 3 Barnets rätt att komma till tals m.m. Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L292 yrkande 5 och 2005/06:So647 yrkande 5. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 3 (c, kd) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande s 129 0 0 15 m 45 0 0 10 c 0 18 0 4 fp 42 0 0 6 kd 1 24 0 8 v 21 0 0 7 mp 11 0 0 6 - 1 0 0 1 Totalt 250 42 0 57 Beslut:

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p2 Risken för att barnet far illa

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 2 Risken för att barnet far illa Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L26 yrkande 4, 2005/06:L292 yrkandena 1, 2 och 10, 2005/06:L296 yrkande 1, 2005/06:L334 yrkandena 1 och 2 samt 2005/06:So557 yrkande 11. Datum: 2006-05-30 Omröstning

2006-05-30

Omröstning 2005/06:LU27p1 Ett tydligare barnperspektiv

Votering: betänkande 2005/06:LU27 Nya vårdnadsregler, förslagspunkt 1 Ett tydligare barnperspektiv Riksdagen avslår motionerna 2004/05:Ju349, 2005/06:L340 yrkandena 3 och 5, 2005/06:L382 och 2005/06:L394 yrkandena 1 och 2. Datum: 2006-05-30 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1

2006-05-30

Lagutskottets protokoll 2005/06:32

PROTOKOLL UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2005/06:32 DATUM 2006-05-30 TID kl. 08.00-08.55 NÄRVARANDE se bilaga 1 § 1 Protokollsjustering Justeras utskottets protokoll från den 18 maj 2006. § 2 Konsumentpolitikens mål och inriktning Fortsatt behandling av proposition 2005/06:105

2006-05-30

Betänkande 2005/06:LU39

Riksdagen har gjort en lagteknisk ändring i lagen om straff för finansiering av särskilt allvarlig brottslighet i vissa fall.

Förslagspunkter: 1
Beredning: 2006-05-30 Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:LU39 (pdf, 19 kB)

Betänkande 2005/06:LU36

Regeringen har redovisat för riksdagen en handlingsplan för hållbar komsumtion för hushållen. Handlingsplanen syftar till att öka konsumenternas möjligheter till hållbar konsumtion, stärka deras motivation till ett ändrat beteende och öka deras engagemang för hållbar konsumtion. Det framtida arbetet kommer att inriktas mot att äta, bo och resa hållbart. Riksdagen avslutade ärendet utan att göra några tillägg.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2006-04-25 Justering: 2006-05-30 Debatt: 2006-06-13 Beslut: 2006-06-14

Betänkande 2005/06:LU36 (pdf, 47 kB)

Omröstning 2005/06:LU35p2 Andra åtgärder mot överskuldsättning

Votering: betänkande 2005/06:LU35 Ny skuldsaneringslag, förslagspunkt 2 Andra åtgärder mot överskuldsättning Riksdagen avslår motionerna 2005/06:L237 yrkandena 1-4, 2005/06:L307 yrkandena 2 och 4, 2005/06:L362 och 2005/06:L370 yrkandena 1-4. Datum: 2006-05-19 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag

2006-05-19