Dokument & lagar (577 träffar)

Utskottsmöte 2017/18:2 Torsdag 2017-11-23 kl. 08:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2017/18:2 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:2 Datum och tid: 2017-11-23 08:00 Plats: RÖ5-30 1. Proposition om Pesco (UFöU3) Information Statssekreterare Jan Salestrand, ämnesråd Ola Hedin, rättssakkunnig Victor Hagstedt och departementssekreterare

2017-11-23 08:00:00

Proposition 2017/18:44

Regeringens proposition 2017/18:44 Sveriges deltagande i det permanenta Prop. strukturerade samarbetet inom Europeiska 2017/18:44 unionen Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 22 november 2017 Morgan Johansson Isabella Lövin (Utrikesdepartementet) Propositionens


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU3
Följdmotioner: 1 Sista motionsdag: 2017-11-23

Proposition 2017/18:44 (pdf, 709 kB)

Betänkande 2017/18:UFöU3


Beredning: 2017-11-23 Justering: 2017-11-30 Debatt: 2017-12-06 Beslut: 2017-12-06

Betänkande 2017/18:UFöU2


Beredning: 2017-11-23 Justering: 2017-12-07 Debatt: 2017-12-15 Beslut: 2017-12-15

Betänkande 2017/18:UFöU1


Beredning: 2017-11-23 Justering: 2017-12-07 Debatt: 2017-12-15 Beslut: 2017-12-15

Utskottsmöte 2017/18:1 Tisdag 2017-11-14 kl. 11:00

Föredragningslista Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 2017/18:1 Kallelse: Utskottssammanträde 2017/18:1 Datum och tid: 2017-11-14 11:00 Plats: RÖ5-30 1. Sammanträdets öppnande 2. Upprop Upprop av ledamöter och suppleanter i utskottet 3. Val av ordförande 4. Val av vice ordförande 5.

2017-11-14 11:00:00

Motion 2017/18:3933 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, M, L, KD)

Motion till riksdagen 2017/18:3933 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, M, L, KD) med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen senast den sista mars, sista


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2

Motion 2017/18:3933 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, M, L, KD) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:3933 av Kerstin Lundgren m.fl. (C, M, L, KD) (pdf, 72 kB)

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om mål för och utvärdering


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1

Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3932 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 65 kB)

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:31 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU2

Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3931 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 78 kB)

Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V)

Motion till riksdagen 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan 1   Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition 2017/18:32 Fortsatt


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1

Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (docx, 59 kB) Motion 2017/18:3930 av Yasmine Posio Nilsson m.fl. (V) (pdf, 84 kB)

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) med anledning av prop. 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- och rådgivningsinsats Resolute Support Mission i Afghanistan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avslå förslaget


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1

Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (docx, 54 kB) Motion 2017/18:3929 av Björn Söder m.fl. (SD) (pdf, 65 kB)

Proposition 2017/18:32

Regeringens proposition 2017/18:32 Fortsatt svenskt deltagande i Natos utbildnings- Prop. och rådgivningsinsats Resolute Support Mission 2017/18:32 i Afghanistan Regeringen överlämnar denna proposition till riksdagen. Stockholm den 26 oktober 2017 Stefan Löfven Isabella Lövin (Utrikesdepartementet) Propositionens


Utskottsberedning: 2017/18:UFöU1
Följdmotioner: 3 Sista motionsdag: 2017-11-10

Proposition 2017/18:32 (pdf, 329 kB)

Motion 2017/18:3038 av Allan Widman m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2017/18:3038 av Allan Widman m.fl. (L) Liberal försvarspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att försvarsanslaget på sikt bör uppgå till minst 2 procent av BNP och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2017/18:FöU1 2017/18:FöU3 2017/18:FöU6 2017/18:UFöU2

Motion 2017/18:3038 av Allan Widman m.fl. (L) (docx, 62 kB) Motion 2017/18:3038 av Allan Widman m.fl. (L) (pdf, 84 kB)

utskottsdokument 2016/17:verk

Sammansatta utrikes- och försvarsutskottets verksamhet riksmötet 2016/17 1 Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 1.1 Utskottets beredningsområde Utrikes- och försvarsutskotten har under 2016/17 års riksmöte beslutat att bereda ärenden gemensamt genom deputerade i ett sammansatt utskott. Det sammansatta

2017-08-29

Omröstning 2016/17:UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Votering: betänkande 2016/17:UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak, förslagspunkt 2 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Datum: 2017-06-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 (SD) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 16 M 71 1 0 11 SD 0 40 0 7 MP 20 0 0 5 C 17 0 0 5 V 18 0 0 3 L 14 0 0 5 KD 13 0 0 3 - 0 1 0 2 Totalt 250 42 0 57 Ledamotsröster Namn Parti Valkrets Bänk Avser Röst Tobias

2017-06-08

Omröstning 2016/17:UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak

Votering: betänkande 2016/17:UFöU4 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak, förslagspunkt 1 Fortsatt svenskt deltagande i den militära utbildningsinsatsen i Irak Datum: 2017-06-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 (SD) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 16 M 71 1 0 11 SD 0 40 0 7 MP 20 0 0 5 C 17 0 0 5 V 18 0 0 3 L 14 0 0 5 KD 13 0 0 3 - 0 1 0 2 Totalt 250 42 0 57 Ledamotsröster Namn Parti Valkrets Bänk Avser Röst Tobias

2017-06-08

Omröstning 2016/17:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Votering: betänkande 2016/17:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Datum: 2017-06-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 2 (SD) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 16 M 72 0 0 11 SD 0 39 0 8 MP 20 0 0 5 C 17 0 0 5 V 18 0 0 3 L 14 0 0 5 KD 13 0 0 3 - 0 1 0 2 Totalt 251 40 0 58 Ledamotsröster Namn Parti Valkrets Bänk Avser Röst Tobias

2017-06-08

Omröstning 2016/17:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali

Votering: betänkande 2016/17:UFöU3 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali, förslagspunkt 2 Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali Datum: 2017-06-08 Omröstning i sakfrågan Utskottets förslag mot reservation 1 (M, C, V, L, KD) Parti Ja Nej Avstående Frånvarande S 97 0 0 16 M 0 72 0 11 SD 39 0 1 7 MP 20 0 0 5 C 0 17 0 5 V 0 18 0 3 L 0 14 0 5 KD 0 13 0 3 - 1 0 0 2 Totalt 157 134 1 57 Ledamotsröster Namn Parti Valkrets Bänk Avser Röst Tobias

2017-06-08

Betänkande 2016/17:UFöU5

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om svenskt deltagande i Europeiska unionens marina insats, Atalanta. Insatsen arbetar med säkerheten på vattnet utanför Somalias kust.

Regeringen vill att Sverige under högst tre månader 2017 ställer en beväpnad styrka till förfogande för att delta i Atalanta. Styrkan ska bestå av högst 135 personer. Deltagandet ska gälla under förutsättning att det även fortsättningsvis finns ett giltigt mandat för styrkan enligt beslut i FN:s säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2017-06-01 Debatt: 2017-06-08 Beslut: 2017-06-14

Betänkande 2016/17:UFöU5 (pdf, 243 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Europeiska unionens marina operation (Atalanta)

Betänkande 2016/17:UFöU3

Riksdagen sa ja till regeringens förslag om svenskt deltagande i FN:s insats i Mali, Minusma. Sverige deltar sedan tidigare i den här FN-insatsen, som ska bidra till förbättrad säkerhet i Mali, till att Malis regering återfår kontroll över hela landet och till att stödja långsiktigt hållbara lösningar på krisen i landet.

Regeringen vill ställa en svensk väpnad styrka bestående av högst 470 personer till förfogande för deltagande i Mali-insatsen. Deltagandet ska gälla till den 30 juni 2018, under förutsättning att det även fortsättningsvis finns ett giltigt mandat för styrkan enligt beslut av FN:s säkerhetsråd.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2017-06-01 Debatt: 2017-06-08 Beslut: 2017-06-08

Betänkande 2016/17:UFöU3 (pdf, 272 kB) Webb-tv debatt om förslag: Svenskt deltagande i Förenta nationernas stabiliseringsinsats i Mali