Protokoll utskottssammanträde 2008/09:31

Justitieutskottets protokoll 2008/09:31

PROTOKOLL               UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2008/09:31    

DATUM

Torsdagen den 20 augusti 2009

TID

kl. 11.00-12.15

NÄRVARANDE

se bilaga 1

 

                             

§ 1    Information från Justitiedepartementet
Statssekreteraren Magnus G Graner, stabschefen Anders Hall, internationelle chefsförhandlaren Lars Werkström, ämnesrådet Anna-Carin Svensson, rättsrådet Nils Hänninger, kanslirådet Helena Garme, ämnessakkunnige Tomas Färndal och departementssekreterare Emanuel Allroth informerade.

§ 2    Protokollsjustering
Utskottets protokoll för den 9 och den 11 juni 2009 justerades.
       

§ 3    Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta
Utskottet behandlade regeringens proposition 2008/09:192 Sveriges antagande av rambeslutet om ömsesidigt erkännande av beslut om övervakningsåtgärder för brottsmisstänkta jämte motion (JuU29).

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 4    Förtursförklaring i domstol
Utskottet behandlade regeringens proposition 2008/09:213 Förtursförklaring i domstol jämte motion (JuU30).

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 5    Stockholmsprogrammet
Utskottet behandlade meddelande från kommissionen till Europaparlamentet och rådet KOM(2009)262 Ett område med frihet, säkerhet och rättvisa i allmänhetens tjänst (JuU31).

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

 

§ 6    Subsidiaritetskontroll
Utskottet behandlade kommissionens förslag till rådets rambeslut om rätt till tolkning och översättning i brottmål KOM(2009)338.

Ärendet bordlades för fortsatt behandling.

§ 7    EU-frågor
Inkomna EU-dokument anmäldes, se bilaga 2.

§ 8    Inkomna skrifter
Inkomna skrifter anmäldes, se bilaga 3.

§ 9    Nästa sammanträde
Nästa sammanträde tisdagen den 1 september 2009 kl. 11.00.

 

 

                             



 

VID PROTOKOLLET

 

 

 

 

Virpi Torkkola

 

JUSTERAT

 

 

Den 1 september 2009

 

 

Thomas Bodström

 

 

 

Bilaga/or

1               Närvaro- och voteringsförteckning

2               Inkomna EU-dokument

3               Inkomna skrifter

 

JUSTITIEUTSKOTTET                 NÄRVAROFÖRTECKNING       Bilaga 1          

                                                                        till protokoll

                                                                        2008/09:31

 

 

§

1-9

§

 

§

 

 

 

 

 

 

 

 

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

N

V

LEDAMÖTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thomas Bodström (s), ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inger Davidson (kd), 1:e vice ordf.

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Henrik von Sydow (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krister Hammarbergh (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Margareta Persson (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulrika Karlsson (m)

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Linander (c)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elisebeht Markström (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Johan Pehrson (fp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karl Gustav Abramsson (s)

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inge Garstedt (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Christer Adelsbo (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Bouveng (m)

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lena Olsson (v)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kerstin Haglö (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Otto von Arnold (kd)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mehmet Kaplan (mp)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SUPPLEANTER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anders Hansson (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Maryam Yazdanfar (s)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katarina Brännström (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredrik Lundh (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fredrik Schulte (m)

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Karin Nilsson (c)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anneli Särnblad (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jan Ertsborn (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Hillevi Larsson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kristina Zakrisson (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kjell Eldensjö (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Andreas Norlén (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alice Åström (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Claes-Göran Brandin (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Désirée Pethrus Engström (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Max Andersson (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cecilia Magnusson (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bertil Kjellberg (m)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Annie Johansson (c)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Bargholtz (fp)

O

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elina Linna (v)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Helena Leander (mp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Christer Engelhardt (s)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cecilia Wigström i Göteborg (fp)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chatrine Pålsson Ahlgren (kd)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anmärkning:   N = Närvarande           x = ledamöter som deltagit i handläggningen

            V = Votering                 o = ledamöter som härutöver varit närvarande

Förteckningen uppdaterad 2009-08-18