Protokoll utskottssammanträde 2017/18:24
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2017/18:24
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2017/18:24 |
DATUM | 2018-03-20 |
TID | 11:00–11:10 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2017/18:22 och protokoll 2017/18:23. | ||
Anmälningar Inkomna skrivelser anmäldes enligt bilaga 2. | ||
Övergripande skolfrågor (UbU18) Utskottet fortsatte behandlingen av motioner. Utskottet justerade betänkande. M-, SD-, C-, V-, L- och KD-ledamöterna anmälde reservationer.
| ||
Lärare och elever (UbU19) Utskottet behandlade motion 2017/18:3355 yrkande 7 och beslutade att det ska behandlas i betänkande 2017/18:UbU19. Ärendet bordlades. | ||
Kanslimeddelanden Kanslichefen informerade om kommande utländska besök till utskottet:
| ||
Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 22 mars 2018 kl. 10.00. | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras torsdagen den 22 mars 2018 Christer Nylander |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2017/18:24 | |||||||||||||||
§§ 1-2 | §§ 3-6 | ||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Christer Nylander (L), vice ordförande | X | X | |||||||||||||||
Erik Bengtzboe (M) | X | X | |||||||||||||||
Thomas Strand (S) | X | X | |||||||||||||||
Betty Malmberg (M) | X | X | |||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | X | |||||||||||||||
Stefan Jakobsson (SD) | X | X | |||||||||||||||
Michael Svensson (M) | |||||||||||||||||
Håkan Bergman (S) | |||||||||||||||||
Ulrika Carlsson (C) | X | X | |||||||||||||||
Elisabet Knutsson (MP) | X | X | |||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | X | X | |||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | X | X | |||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | X | |||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | ||||||||||||||||
Annica Eclund (KD) | X | X | |||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | X | X | |||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Lena Emilsson (S) | X | X | |||||||||||||||
Eva Sonidsson (S) | |||||||||||||||||
Ida Drougge (M) | X | X | |||||||||||||||
Olle Thorell (S) | |||||||||||||||||
Patrick Reslow (-) | |||||||||||||||||
Marianne Pettersson (S) | |||||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | |||||||||||||||||
Niclas Malmberg (MP) | |||||||||||||||||
Hanif Bali (M) | |||||||||||||||||
Patrik Lundqvist (S) | |||||||||||||||||
Christina Östberg (SD) | |||||||||||||||||
Roger Haddad (L) | |||||||||||||||||
Linda Snecker (V) | |||||||||||||||||
Magnus Oscarsson (KD) | |||||||||||||||||
Sanne Lennström (S) | |||||||||||||||||
Nina Kain (SD) | |||||||||||||||||
Mats Pertoft (MP) | O | O | |||||||||||||||
Emma Hult (MP) | |||||||||||||||||
Per Lodenius (C) | |||||||||||||||||
Lotta Johnsson Fornarve (V) | |||||||||||||||||
Sofia Damm (KD) | |||||||||||||||||
Maria Weimer (L) | |||||||||||||||||
Christina Örnebjär (L) | |||||||||||||||||
Ida Karkiainen (S) | |||||||||||||||||
Aron Modig (KD) | |||||||||||||||||
Ann-Charlotte Hammar Johnsson (M) | |||||||||||||||||
Ingela Nylund Watz (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande |
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.