Protokoll utskottssammanträde 2018/19:9
Utskottens protokollUtbildningsutskottets protokoll 2018/19:9
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.
UTBILDNINGSUTSKOTTET |
PROTOKOLL | UTSKOTTSSAMMANTRÄDE 2018/19:9 |
DATUM | 2018-11-20 |
TID | 11:00–12:00 |
NÄRVARANDE | Se bilaga 1 |
Information från Universitetskanslersämbetet Generaldirektören Anders Söderholm och avdelningschefen för analysavdelningen Annika Pontén informerade om Universitetskanslersämbetes verksamhet. | ||
Presentation av Riksrevisionens granskningsrapport om Långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan – från närhetsprincip till betygsprincip (RIR 2018:28) Riksrevisorn Helena Lindberg, revisionsdirektören Krister Sund och t.f. enhetschefen Sofia Sandgren Massih presenterade Riksrevisionens granskningsrapport om Långsiktiga effekter av utökade valmöjligheter till gymnasieskolan – från närhetsprincip till betygsprincip (RIR 2018:28). | ||
Justering av protokoll Utskottet justerade protokoll 2018/19:8. | ||
Anmälningar Inkomna skrivelser anmäldes enligt bilaga 2. | ||
Inkomna EU-dokument Inkomna EU-dokument anmäldes enligt bilaga 3. | ||
Nästa sammanträde Nästa sammanträde äger rum torsdagen den 22 november 2018 kl. 10.00. | ||
Vid protokollet Lotta Lann Justeras torsdagen den 22 november 2018 Matilda Ernkrans |
UTBILDNINGSUTSKOTTET | NÄRVAROFÖRTECKNING | Bilaga 1 till protokoll 2018/19:9 | |||||||||||||||
§ 1-2 | § 3-6 | ||||||||||||||||
N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | N | V | ||||
LEDAMÖTER | |||||||||||||||||
Matilda Ernkrans (S), ordförande | X | X | |||||||||||||||
Roger Haddad (L), vice ordförande | X | X | |||||||||||||||
Erik Bengtzboe (M) | X | X | |||||||||||||||
Pia Nilsson (S) | |||||||||||||||||
Maria Stockhaus (M) | X | X | |||||||||||||||
Patrick Reslow (SD) | X | X | |||||||||||||||
Caroline Helmersson Olsson (S) | X | X | |||||||||||||||
Fredrik Christensson (C) | X | X | |||||||||||||||
Daniel Riazat (V) | X | X | |||||||||||||||
Marie-Louise Hänel Sandström (M) | X | X | |||||||||||||||
Robert Stenkvist (SD) | X | X | |||||||||||||||
Gunilla Svantorp (S) | X | X | |||||||||||||||
Jimmy Loord (KD) | X | X | |||||||||||||||
Tomas Kronståhl (S) | X | X | |||||||||||||||
Michael Rubbestad (SD) | X | ||||||||||||||||
Annika Hirvonen Falk (MP) | X | X | |||||||||||||||
Juno Blom (L) | |||||||||||||||||
SUPPLEANTER | |||||||||||||||||
Linus Sköld (S) | X | X | |||||||||||||||
Noria Manouchi (M) | |||||||||||||||||
Johan Andersson (S) | |||||||||||||||||
Jan Ericson (M) | |||||||||||||||||
Jörgen Grubb (SD) | O | X | |||||||||||||||
Roza Güclü Hedin (S) | |||||||||||||||||
Ulrika Heie (C) | |||||||||||||||||
Ilona Szatmari Waldau (V) | O | O | |||||||||||||||
Hans Rothenberg (M) | |||||||||||||||||
Ebba Hermansson (SD) | |||||||||||||||||
Anna Wallentheim (S) | |||||||||||||||||
Alexandra Völker (S) | |||||||||||||||||
Lina Nordquist (L) | |||||||||||||||||
Clara Aranda (SD) | |||||||||||||||||
Leila Ali-Elmi (MP) | |||||||||||||||||
Saila Quicklund (M) | |||||||||||||||||
Linda Lindberg (SD) | |||||||||||||||||
Richard Jomshof (SD) | |||||||||||||||||
Robert Hannah (L) | |||||||||||||||||
Joar Forssell (L) | |||||||||||||||||
Åsa Lindhagen (MP) | |||||||||||||||||
Niels Paarup-Petersen (C) | |||||||||||||||||
Linda Westerlund Snecker (V) | |||||||||||||||||
Pia Steensland (KD) | |||||||||||||||||
Ingemar Kihlström (KD) | |||||||||||||||||
Marie Axelsson (S) | |||||||||||||||||
N = Närvarande | X = ledamöter som deltagit i handläggningen | ||||||||||||||||
V = Votering | O = ledamöter som härutöver har varit närvarande | ||||||||||||||||
Utskottens och EU-nämndens protokoll
Protokollen från utskottens och EU-nämndens sammanträden talar om vilka frågor som togs upp.