Sök (192 träffar)

2007/08:FöU14

Riksdagen beslutade att återförvisa förslaget om en ny lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet till försvarsutskottet. Detta innebär att förslaget skickas tillbaka till försvarsutskottet för ytterligare beredning.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 3
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

2007/08:FöU14 (pdf, 2997 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om signalspaning m.m.

2007/08:FöU15

Riksdagen sade ja till regeringens förslag till en ny lag om signalspaning i försvarsunderrättelseverksamhet. Lagen omfattar signalspaning för försvarsunderrättelseändamål, oavsett om signalerna befinner sig i etern eller i tråd. Lagen innehåller flera regler till skydd för den enskildes integritet. Riksdagen gjorde ett tillkännagivande till regeringen om ytterligare rättssäkerhets- och kontrollmekanismer. Därmed förstärks skyddet för enskilda personer ytterligare utöver regeringens förslag. Regeringen ska meddela föreskrifter om ytterligare rättssäkerhets- och kontrollmekanismer när det gäller: en precisering av för vilka ändamål signalspaning ska få bedrivas inom ramen för den föreslagna lagstiftningen, hur tillämpningen av tillståndsgivningen (inriktning, behov, proportionalitetsbedömning, uppdragsgivare och sökord) ska ske, hur förstöring av uppgifter ska genomföras. Riksdagen anser att lagen om signalspaning ska kompletteras på följande sätt: att tillstånden enligt signalspaningslagen beslutas av en ny domstolsliknande nämnd, att den domstolsliknande nämnden ska fatta beslut om tillstånd för användande av sökbegrepp hänförliga till fysiska personer, att regeringen och Regeringskansliet ska ta integritetshänsyn vid sina beslut om inriktningen. Regeringen ska senast under hösten 2008 återkomma med förslag till ändringar i signalspaningslagen i dessa delar. Regeringen ska också lämna årliga rapporter till riksdagen och redovisa en kontrollstation 2011. Ett särskilt uppdrag lämnas till Datainspektionen om att fram till kontrollstationen 2011 följa FRA:s verksamhet ur ett integritetsskyddsperspektiv. Till Datainspektionen ska en särskild referensgrupp knytas, med personer som nomineras av riksdagspartierna. Regeringen ska också tillsätta en kommitté som utifrån ska följa FRA:s verksamhet generellt från ett integritetsperspektiv fram till kontrollstationen. Kommittén ska bestå av parlamentariker. Kommittén ska tillsätta ett integritetsombud, som har till uppgift att vid tillståndsprövningen bevaka integriteten för personer bosatta i Sverige. Lagarna träder i kraft den 1 januari 2009. FRA börjar sedan få tillgång till trafiken från teleoperatörerna den 1 oktober 2009.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-18 Debatt: 2008-06-18 Beslut: 2008-06-18

2007/08:FöU15 (pdf, 2503 kB) Webb-tv debatt om förslag: Lag om signalspaning m.m. (förnyad behandling)

2007/08:NU13

Riksdagen gav klartecken till samgåendet mellan Posten AB och Post Danmark A/S. Syftet är att stärka den affärsmässiga utvecklingen av Posten och säkra samhällsservicen. Regeringen får rätt att minska statens ägarandel till som lägst 34 procent av rösterna i det sammanslagna bolaget. Därmed behåller staten kontrollerande makt över bolagsordningen och ett dominerande inflytande. I avsiktsförklaringen anger regeringen att det sammanslagna bolaget även i fortsättningen ska bedriva en verksamhet som gör det möjligt att tillhandahålla en samhällsomfattande posttjänst i Sverige.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

2007/08:NU13 (pdf, 283 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2007/08 NU13

2007/08:NU15

Glesbygdsverket avvecklas den 1 april 2009. Avvecklingen är en del i en större förändring där verksamheterna vid Verket för näringslivsutveckling (Nutek), Glesbygdsverket och Institutet för tillväxtpolitiska studier (ITPS) samt en del av Konsumentverket ska sammanföras till två nya myndigheter. Det ena blir en myndighet för hållbar tillväxt i företag och ökad regional konkurrenskraft, det andra en myndighet för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

2007/08:NU15 (pdf, 158 kB) Webb-tv debatt om förslag: Ny förvaltningsstruktur inom näringspolitiken och den regionala tillväxtpolitiken

2007/08:SoU20

Riksdagen sade ja till regeringens förslag som ger vårdgivare en ökad frihet att organisera läkemedelsförsörjningen till och inom sjukhus. Sjukhusen ska på egen hand eller genom avtal med andra aktörer helt eller delvis kunna sköta läkemedelsförsörjningen. Vårdgivaren ska organisera läkemedelsförsörjningen så att den bedrivs rationellt och på ett sådant sätt att behovet av säkra och effektiva läkemedel tryggas. Det ska finnas sjukhusapotek med farmaceutisk kompetens. Lagen börjar gälla den 1 september 2008.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

2007/08:SoU20 (pdf, 261 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sjukhusens läkemedelsförsörjning

2007/08:UFöU4

Det sammansatta utrikes- och försvarsutskottet har behandlat regeringens skrivelse Nationell strategi för ett svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet. Strategin ska bland annat ange de politiska målen, skapa förutsättningar för ett mer effektivt resursutnyttjande samt ge stöd för ett samlat civilt och militärt agerande i de insatsområden där Sverige deltar. Riksdagen avslutar ärendet med detta.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 7
Beredning: 2008-04-22 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-17 Beslut: 2008-06-18

2007/08:UFöU4 (pdf, 213 kB) Webb-tv debatt om förslag: Nationell strategi för svenskt deltagande i internationell freds- och säkerhetsfrämjande verksamhet

2007/08:UU5

Regeringen har för riksdagen redovisat sin syn på hur Sverige ska bidra till en rättvis och hållbar global utveckling genom den svenska politiken för global utveckling. Bland annat redogörs för sex globala utmaningar som regeringen har identifierat som centrala för att nå målet om en rättvis och hållbar global utveckling. Regeringen har även rapporterat till riksdagen om de resultat som uppnåtts i arbetet sedan den förra skrivelsen presenterades 2006. Riksdagen ställer sig bakom regeringens syn på Sveriges politik för global utveckling. Denna politik ska bidra till att uppnå FN:s millenniemål och innebär en samstämmighet och samverkan mellan politikområden.

Förslagspunkter: 35 Reservationer: 32
Beredning: 2008-05-08 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-18

2007/08:UU5 (pdf, 929 kB) Webb-tv debatt om förslag: Sveriges politik för global utveckling

2007/08:FiU19

Nittio procent av kommunerna och landstingen uppvisar positiva resultat. Det visar regeringens årliga redovisning av ekonomin och verksamheterna i kommuner och landsting som lämnats till riksdagen. För första gången sedan 2002 ökade dock antalet kommuner med negativt resultat. Antalet landsting med positivt resultat har ökat kraftigt de senaste tre åren. År 2007 var det bara två landsting som redovisade negativt resultat. I resultaten ovan är eventuella extraordinära poster inte medräknade.

Förslagspunkter: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

2007/08:FiU19 (pdf, 126 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvecklingen inom den kommunala sektorn

2007/08:FiU24

Finansutskottet har gjort en utvärdering av penningpolitiken under treårsperioden 2005-2007. Utskottets grundläggande bedömning är att Riksbanken under perioden har fört en väl avvägd penningpolitik. Utskottet konstaterar dock att inflationen började stiga snabbt i slutet av 2007 på ett sätt som inte fångats upp i Riksbankens prognoser. Med facit i hand innebär detta att Riksbanken möjligtvis borde ha höjt reporäntan lite snabbare under kanske framför allt 2006 för att motverka den snabbt stigande inflationstakten under 2007. Finansutskottet har beslutat att vart fjärde år ge externa experter i uppdrag att utvärdera den svenska penningpolitiken. Den första utvärderingen beräknas vara klar hösten 2011.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 1
Beredning: 2008-04-08 Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

2007/08:FiU24 (pdf, 408 kB) Webb-tv debatt om förslag: Utvärdering av penningpolitiken

2007/08:JuU27

Riksdagen godkände ett utkast till rådsbeslut som upprättats inom EU om att brottsbekämpande myndigheter ska få tillgång till uppgifter ur registret för viseringar (VIS). Där finns information om vilka personer som fått visum av ett EU-land. Reglerna för hur myndigheterna får använda registret är restriktiva och uppgifter får endast lämnas ut under vissa förutsättningar. Regeringen redovisar sin bedömning av vilken lagstiftning som kan bli nödvändig med anledning av rådsbeslutet, men lägger inte fram några lagförslag nu.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

2007/08:JuU27 (pdf, 4568 kB) Webb-tv debatt om förslag: Godkännande av rådets beslut om åtkomst till VIS för brottsbekämpande ändamål

2007/08:JuU31

Det ska i fortsättningen krävas prövningstillstånd för att hovrätten ska ta upp ett överklagande i ett familjemål till prövning. Prövningstillstånd ska beviljas till exempel om hovrätten vid sin inledande bedömning kommer fram till att tingsrättens dom bör ändras eller om det inte annars går att bedöma om tingsrätten har dömt rätt. Riksdagen beslutar samtidigt att försöksverksamheten med att använda videokonferens ska bli permanent i förvaltningsdomstolarna, det vill säga länsrätt, kammarrätt och Regeringsrätten. Lagändringarna börjar gälla den 1 november 2008, då även tidigare beslutade lagändringar för modernare rättegångar träder i kraft.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-05 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

2007/08:JuU31 (pdf, 1157 kB) Webb-tv debatt om förslag: En modernare rättegång – några ytterligare frågor

2007/08:KU9

Riksdagen vidtar inte några åtgärder med anledning av Riksrevisionens styrelses framställning om regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag. Riksrevisionens styrelse har föreslagit att riksdagen begär att regeringen, i samband med försäljningar av statligt ägda bolag, säkerställer att försäljningen bereds i enlighet med regeringsformens beredningskrav.

Förslagspunkter: 1 Reservationer: 1
Beredning: 2007-10-16 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-16

2007/08:KU9 (pdf, 124 kB) Webb-tv debatt om förslag: Regeringens beredning av förslag om försäljning av sex bolag

2007/08:MJU18

Skogsvårdslagens så kallade portalparagraf kompletteras för att avspegla skogens roll som en förnybar resurs. Ett nytt skogsmarksbegrepp införs också. Lagändringarna börjar gälla den 1 januari 2009.

Förslagspunkter: 29 Reservationer: 45
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-16 Beslut: 2008-06-16

2007/08:MJU18 (pdf, 1634 kB) Webb-tv debatt om förslag: En skogspolitik i takt med tiden

2007/08:AU10

Anställda ska få rätt att vara lediga för att på grund av sjukdom prova annat arbete. Syftet är att underlätta för sjukskrivna att återgå till arbete. Som villkor för ledigheten gäller att den anställda på grund av sjukdom har haft nedsatt arbetsförmåga i förhållande till sitt vanliga arbete under en period om minst 90 dagar. Det gäller även i förhållande annat lämpligt arbete som arbetsgivaren tillfälligt erbjudit. Den anställda ska också ha ingått ett anställningsavtal med en annan arbetsgivare från dag 91 till dag 180 av sjukperioden. Den nya lagen gäller från den 1 oktober 2008. Riksdagen beslutade också om nya ledighetsregler för föräldrar som utnyttjar vårdnadsbidraget. Reglerna gäller från den 1 juli 2008.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-06-03 Debatt: 2008-06-12 Beslut: 2008-06-12

2007/08:AU10 (pdf, 1042 kB) Webb-tv debatt om förslag: bet 2007/08 AU10

2007/08:UU9

Riksdagen redovisar sin syn på frågor om mänskliga rättigheter, MR, med anledning av en skrivelse från regeringen och ett antal motionsförslag. Riksdagen ställer sig bakom regeringen politik på MR-området. Den vilar på en fast grund av respekt för internationella konventioner och överenskommelser och utgör en integrerad och central del av den svenska utrikespolitiken. Riksdagen delar regeringens uppfattning om vikten av ett resultatinriktat arbete på området. Målet måste vara att de mänskliga rättigheterna efterlevs fullt ut av alla stater. Arbetet för mänskliga rättigheter ska genomsyra alla områden inom utrikespolitiken och sambandet stärkas mellan mänskliga rättigheter, demokrati och utveckling byggd på rättsstatens principer. Mänskliga rättigheter ska ges en mer framträdande roll i arbetet för fred och säkerhet samt inom utvecklingssamarbetet. Även inom FN och EU ska Sverige prioritera arbete för de mänskliga rättigheterna. Riksdagen sade nej till motionsförslagen.

Förslagspunkter: 58 Reservationer: 47
Beredning: 2008-04-17 Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-11 Beslut: 2008-06-12

2007/08:UU9 (pdf, 1391 kB) Webb-tv debatt om förslag: Mänskliga rättigheter i svensk utrikespolitik

2007/08:MJU17

Länsstyrelserna tar över djurskyddskontrollen från kommunerna. Riksdagen sade ja till regeringens förslag om ett statligt djurskydd. Bakgrunden till beslutet är bland annat att det finns brister som rör likvärdigheten i kommunernas kontroll och att efterlevnaden av EU:s bestämmelser inte går att garantera. Riksdagen vill få till en bättre styrning, samordning och uppföljning. Kommunernas ansvar för att pröva tillstånd till yrkesmässig verksamhet med bland annat sällskapsdjur ska föras över till den myndighet som regeringen bestämmer. Ansvaret för kontrollen av livsmedel och foder i primärproduktionen kommer att föras över från kommunerna till länsstyrelserna. Den offentliga kontroll som länsstyrelserna utför enligt djurskyddslagen, livsmedelslagen och lagen om foder och animaliska biprodukter ska bekostas av allmänna medel. De extra kontroller som utförs på grund av att lagstiftningen inte följs kommer att finansieras med avgifter. Ändringarna börjar gälla den 1 januari 2009.

Förslagspunkter: 3 Reservationer: 5
Justering: 2008-05-08 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

2007/08:MJU17 (pdf, 1139 kB) Webb-tv debatt om förslag: Djurskyddskontroll m.m. i statlig regi

2007/08:SfU13

Riksdagen sade nej till Riksrevisionens styrelses förslag om att regeringen ska få i uppdrag att säkra att hanteringen av arbetsskadeförsäkringen blir mer effektiv och rättssäker. Styrelsens förslag grundade sig på en granskning som visar att det finns skillnader i Försäkringskassans arbetsskadebedömningar. Styrelsen framhåller bland annat att det är viktigt att regeringen och Försäkringskassan ingående analyserar orsakerna till skillnaderna och överväger hur forskning bättre kan tas till vara i hanteringen. En systematisk uppföljning av arbetsskadebedömningar är grundläggande för att hanteringen ska bli mer rättssäker och effektiv, tycker styrelsen. Riksdagen konstaterar att regeringen ska ta itu med de problem som har uppmärksammats och säger därför nej till styrelsens förslag.

Förslagspunkter: 2 Reservationer: 2
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

2007/08:SfU13 (pdf, 137 kB) Webb-tv debatt om förslag: Försäkringskassans hantering av arbetsskadeförsäkringen

2007/08:TU14

Riskutbildningen för körkortsaspiranter utvidgas så att den förutom halkkörning också omfattar riskfaktorer som trötthet, alkohol och andra droger, höga hastigheter och ett i övrigt riskfyllt körsätt. Riksdagen sade ja till regeringens förslag. Beslutet omfattar även en riskutbildning för blivande motorcyklister. När det gäller nollvisionen har etappmålet inte uppnåtts. Riksdagen är dock positivt till att arbetet med att nå såväl nollvisionen som etappmålet har utvärderats så att det finns ett brett underlag att utgå från för att driva ett fortsatt offensivt trafiksäkerhetsarbete.

Förslagspunkter: 14 Reservationer: 14
Beredning: 2008-05-06 Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-11

2007/08:TU14 (pdf, 891 kB) Webb-tv debatt om förslag: Riskutbildning för körkortsaspiranter och andra trafiksäkerhetsfrågor

2007/08:CU18

Riksdagen sade nej till motioner från allmänna motionstiden 2007 om frågor om bostadsförsörjning. Skälet är tidigare riksdagsbeslut och att det redan pågår arbete i de frågor som motionerna tar upp. Motionerna handlar om de allmännyttiga och kommunala bostadsföretagens verksamhet, behovet av hyresbostäder, miljonprogrammets bostadsområden, statlig mark för bostadsbyggande, kommunal bostadsförmedling och anvisningsrätt samt boende för äldre och ungdomar.

Förslagspunkter: 8 Reservationer: 10
Justering: 2008-05-20 Debatt: 2008-06-05 Beslut: 2008-06-09

2007/08:CU18 (pdf, 304 kB) Webb-tv debatt om förslag: Bostadsförsörjningsfrågor

2007/08:CU20

Riksdagen sade nej till motioner från den allmänna motionstiden 2007 om naturresursfrågor och vattenrätt. Riksdagen hänvisar i flera fall till pågående arbete och att man vill avvakta regeringens kommande ställningstaganden. Motionerna handlade bland annat om tillståndsprövningen av vindkraftverk, omprövning av vattendomar, åtgärder till förmån för fiske, orörda nationalälvar, skydd av riksintressen och ny nationalstadspark.

Förslagspunkter: 7 Reservationer: 4
Justering: 2008-05-22 Debatt: 2008-06-09 Beslut: 2008-06-09

2007/08:CU20 (pdf, 197 kB) Webb-tv debatt om förslag: Naturresursfrågor och vattenrätt