Centerpartiet

Centerpartiets logotyp
  • centerpartiet.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-617 38 00
  • E-post info[på]centerpartiet.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Resursfördelningssystemet

Skriftlig fråga 2016/17:901 av Fredrik Christensson (C)

Fråga 2016/17:901 Resursfördelningssystemet av Fredrik Christensson (C) till Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S) Sverige har i dag ett system för att fördela resurserna till högskolor och universitet som inte främjar kvalitet och koppling till arbetsmarknaden. Regeringen valde även att ta bort den inriktning

Inlämnad: 2017-02-21 Svarsdatum: 2017-03-07 Besvarare: Statsrådet Helene Hellmark Knutsson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:901 av Fredrik Christensson (C) (pdf, 79 kB)

Utrustning till soldater i utlandstjänstgöring

Skriftlig fråga 2016/17:882 av Daniel Bäckström (C)

Fråga 2016/17:882 Utrustning till soldater i utlandstjänstgöring av Daniel Bäckström (C) till Försvarsminister Peter Hultqvist (S) Försvarsmakten och svenska soldater bidrar till Sveriges deltagande i FN-insatsen Minusma i Mali. Uppdraget går bland annat ut på att stödja den maliska regeringens och de väpnade gruppernas

Inlämnad: 2017-02-17 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:882 av Daniel Bäckström (C) (pdf, 76 kB)

Skattereduktion för andelsägd förnybar elproduktion

Skriftlig fråga 2016/17:871 av Rickard Nordin (C)

Fråga 2016/17:871 Skattereduktion för andelsägd förnybar elproduktion av Rickard Nordin (C) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Centerpartiet har tidigare välkomnat att regeringen genomförde alliansregeringens förslag om en skattereduktion för mikroproducerad förnybar elproduktion. Centerpartiet vill

Inlämnad: 2017-02-16 Svarsdatum: 2017-03-01 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:871 av Rickard Nordin (C) (pdf, 78 kB)