Kristdemokraterna - Riksdagen

Kristdemokraterna

Kristdemokraternas logotyp
  • kristdemokraterna.se
  • Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
  • Telefon 08-786 40 00
  • E-post info[på]kristdemokraterna.se

Sagt & gjort

Här hittar du det partiet sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen, anföranden i kammaren och KU-anmälningar. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Krisen för svenska bönderna

Skriftlig fråga 2017/18:1571 av Mikael Oscarsson (KD)

Fråga 2017/18:1571 Krisen för svenska bönderna av Mikael Oscarsson KD till Statsrådet Sven-Erik Bucht S Det är kris bland uppländska bönder. Fodret räcker inte till och slaktköerna växer. Om regeringen inte agerar nu kommer vi bönder att tvingas nödslakta djur. Allt medan det importerade köttet fortsatt importeras i stora

Inlämnad: 2018-07-11 Svarsdatum: 2018-08-07 Besvarare: Statsrådet Sven-Erik Bucht (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1571 av Mikael Oscarsson (KD) (pdf, 88 kB)

Rättsosäkra tillståndsförfaranden

Skriftlig fråga 2017/18:1540 av Penilla Gunther (KD)

Fråga 2017/18:1540 Rättsosäkra tillståndsförfaranden av Penilla Gunther KD till Statsrådet Ibrahim Baylan S Tillståndsprocesser för byggnation av vindkraftsverk är en tidsödande process. Ett uppfört vindkraftverk påverkar såväl natur som människor. Här måste en balans råda mellan de intressen som vill uppföra kraftverket

Inlämnad: 2018-06-20 Svarsdatum: 2018-07-11 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2017/18:1540 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 88 kB)

Underlag för beslut om polisutbildning i Västsverige

Skriftlig fråga 2017/18:1536 av Penilla Gunther (KD)

Fråga 2017/18:1536 Underlag för beslut om polisutbildning i Västsverige av Penilla Gunther KD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Sverige behöver fler poliser. Därför är det glädjande att en utbildning ska etableras i Västsverige. Däremot är det bekymmersamt att det finns en känsla av att processen i

Inlämnad: 2018-06-19 Svarsdatum: 2018-07-12 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:1536 av Penilla Gunther (KD) (pdf, 90 kB)