Adnan Dibrani(S)

Adnan Dibrani (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Hallands län, plats 296
Titel Banktjänsteman.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865907
E-post adnan.dibrani[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Skatteutskottet

    • Ledamot
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2013-10-03
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2012-03-23 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2012-06-20 – 2014-09-29
    • Riksdagens delegation till den parlamentariska församlingen för Unionen för Medelhavet

    • Suppleant 2014-10-28 –
    • Riksdagens överklagandenämnd

    • Suppleant 2015-01-13 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Lex Sarah i skolan

Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) Lex Sarah i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en lex Sarah i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Idag finns Lex Sarah i Socialtjänstlagen och Hälso- och sjukvårdslagen.


Utskottsberedning: 2016/17:UbU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2800 av Anders Österberg m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade

Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) Lagen om stöd och service till vissa funktionshindrade Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om LSS och tillkännager detta för regeringen. Motivering I propositionen som skrevs


Utskottsberedning: 2016/17:SoU8

Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2192 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 61 kB)

Förändrade åldersregler vid adoption

Motion 2016/17:2191 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S)

Motion till riksdagen 2016/17:2191 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) Förändrade åldersregler vid adoption Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att se över behovet av förändrade åldersregler vid adoption och tillkännager detta för regeringen. Motivering Förändringar


Utskottsberedning: SoU

Motion 2016/17:2191 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (docx, 58 kB) Motion 2016/17:2191 av Adnan Dibrani och Jennie Nilsson (båda S) (pdf, 64 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.