Agneta Börjesson (MP)

Agneta Börjesson (MP)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Hallands län
Titel Trafiktekniker
Född år 1957

Aktuella uppdrag

    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Miljöpartiet de gröna

    • Kvittningsman 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2014-06-24 – 2014-09-29
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2016-02-09
    • Riksbanksfullmäktige

    • Suppleant 2018-11-20 –
    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Suppleant 2011-12-16 – 2014-10-14
    • Riksrevisionens parlamentariska råd

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Valprövningsnämnden

    • Suppleant 2019-03-13 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot konstitutionsutskottet 14-. Suppleant justitieutskottet 10-, civilutskottet 10- och kulturutskottet 10-14. Kvittningsman Miljöpartiet de gröna 14-. Ledamot Riksbanksfullmäktige 14- och Riksrevisionens parlamentariska råd 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 11-14, Riksbanksfullmäktige 11-14. Utredare för att stärka hyresgästens inflytande.
  • Föräldrar

    Köpmannen Karl-Gustav Börjesson och köpmannen Ingeborg Börjesson, f. Johansson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Aranässkolan i Kungsbacka 73-77. Mira Costa high school, Los Angeles 75-76. Chalmers tekniska högskola, Göteborg 78-84. Sandöskolan, biståndsutbildning, Kramfors 80-81. Nordiska Hälsovårdshögskolan, forskarkurser, Göteborg.
  • Anställningar

    Planeringschef, Finansdepartementet 02-06. Innan dess en rad kortare och längre uppdrag i egen och andras regi som föreläsare, konsult samt diverse förtroendeuppdrag.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Politiken i trafiken, underkommitté till Kom-Kom 91. Nationella folkhälsokommittén 98-01. Sakkunnig, Radonutredningen 00. Integritetsutredningen, partifinansiering.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kungsbacka 88-91, 02 och 06-07. Ledamot, äldreomsorgsnämnden 98-02. Ordförande, Agenda 21 06-10. Landstingsfullmäktig, Halland 88-98. Ledamot, landstingsstyrelsen, Halland 91-94. Ordförande, miljö- och näringsnämnden 94-98. Regionfullmäktig, Halland 06-07. Ordförande, Musik i Halland 06-10.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Partisekreterare, Miljöpartiet 07-11. Vice sammankallande, partistyrelsen, Miljöpartiet 00-02. Ordförande, Miljöpartiet i Halland 93-98. Sammankallande, riksvalberedningen Miljöpartiet 90-92, ledamot 88-90. Ledamot, förtroenderådet, Miljöpartiet 85-88. Ansvarig Radio Gröns närradiosändningar, Kungsbacka 96-00. Initiativtagare samt senare revisor i Alternativboden Tuvan i Kungsbacka 85-05. Kassör, Stegla Villaförening 90-00. Kassör, Kulturföreningen Kult, Göteborg 82. Kassör i riksdagens konstklubb.
  • Bostadsort

    Onsala

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

med anledning av prop. 2011/12:79 En reformerad mutbrottslagstiftning

Motion 2011/12:Ju17 av Maria Ferm och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju17 av Maria Ferm och Agneta Börjesson MP med anledning av prop. 2011/12:79 En reformerad mutbrottslagstiftning MP022 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behov av utbildning av anställda såväl inom stat, kommun


Utskottsberedning: 2011/12:JuU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Ju17 av Maria Ferm och Agneta Börjesson (MP) (doc, 47 kB)

med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen

Motion 2011/12:Ju13 av Maria Ferm och Agneta Börjesson (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju13 av Maria Ferm och Agneta Börjesson MP med anledning av prop. 2011/12:109 Vissa åtgärder mot illegala vapen MP021 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att olovlig införsel av vapen och ammunition till Sverige


Utskottsberedning: 2011/12:JuU22
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2011/12:Ju13 av Maria Ferm och Agneta Börjesson (MP) (doc, 55 kB)

med anledning av prop. 2011/12:63 Ökad säkerhet i domstol

Motion 2011/12:Ju9 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2011/12:Ju9 av Maria Ferm m.fl. MP med anledning av prop. 2011/12:63 Ökad säkerhet i domstol MP014 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av ett förbättrat skydd och ökad säkerhet i domstolar för vittnen och målsägande.


Utskottsberedning: 2011/12:JuU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2011/12:Ju9 av Maria Ferm m.fl. (MP) (doc, 49 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.