Alexandra Völker(S)

Alexandra Völker (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 319
Titel Statsvetare.
Född år 1989
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864160
E-post alexandra.volker[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2016-03-18 –
    • Systembolaget AB

    • Revisorssuppleant 2015-03-25 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Samordning av vården för personer med en sällsynt diagnos

Motion 2017/18:2684 av Alexandra Völker (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2684 av Alexandra Völker (S) Samordning av vården för personer med en sällsynt diagnos Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det behövs en nationell samordningsfunktion i syfte att stimulera och styra uppbyggnaden av de regionala


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2684 av Alexandra Völker (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:2684 av Alexandra Völker (S) (pdf, 67 kB)

Förbättrad kunskap om och behandling av sköldkörtelsjukdomar

Motion 2017/18:2214 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2214 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Förbättrad kunskap om och behandling av sköldkörtelsjukdomar Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att öka kunskapen om och utveckla behandlingen av sköldkörtelsjukdomar och tillkännager detta


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9

Motion 2017/18:2214 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2214 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Södertörns högskola

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) Södertörns högskola Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om Södertörns högskola och tillkännager detta för regeringen. Motivering Riksdagen beslutade 1995 att inrätta Södertörns högskola efter


Utskottsberedning: UbU

Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:1912 av Ingela Nylund Watz m.fl. (S) (pdf, 72 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.