Anders Åkesson (C)

Anders Åkesson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län, plats 11
Titel Utbildningsledare.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865009
E-post anders.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-15 – 2012-09-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och trafikutskottet 10-. Suppleant utrikesutskottet 06-10, kulturutskottet 11-12 och 14- och civilutskottet 12-14. Ledamot krigsdelegationen 10-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Kyrkovaktmästaren Åke Johansson och kyrkovaktmästaren Ulla-Britt Johansson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Kalmar, slutår 79. Massmedia kommunikation, Högskolan i Kalmar, slutår 01.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF 80-82. Kyrkovaktmästare 82-89. Ombudsman, Centerpartiet 89-00. Ombudsman, Företagarnas Riksorganisation 00. Utbildningsledare, Studieförbundet Vuxenskolan 00-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelsen för Medieinstitutet Fojo, Linnéuniversitetet 07-12, ordförande 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 85-02. Ledamot, kommunstyrelsen 91-94, fritidsnämnden 85-88 och byggnadsnämnden 88-02. Landstingsfullmäktig, Kalmar läns landsting 02-10. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar län, fullmäktig 97-02, styrelsen 97-06, arbetsutskottet 97-06. Vice ordförande, Regionförbundet i Kalmar län 98-02, ordförande 02-06. Ledamot, lokalt kyrkoråd, samfällighetsfullmäktige, Svenska kyrkan i Kalmar. Ordförande, kyrkogårds- och fastighetsnämnden, Kalmar kyrkliga samfällighet 82-13. Ordförande i samfällighetens fastighetsutskott 13-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Centerpartiets lokalavdelning i Kalmar 85-12. Ledamot, Centerpartiets kommunkrets 82-14, distriktsstyrelsen 97- och partistyrelsen 04-. Styrelseledamot, Företagarna i Kalmar 01-. Centerpartiet, Kalmar läns styrelse 97-. Centerpartiets nationella styrelse 04-. Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 05-12. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-11. Styrelseledamot, Eccocom AB 13-.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Den framtida odlingen av lök och bönor i vårt land

Skriftlig fråga 2010/11:71 av Åkesson, Anders (C)

den 15 november Fråga 2010/11:71 Den framtida odlingen av lök och bönor i vårt land av Anders Åkesson C till miljöminister Andreas Carlgren C Den svenska odlingen av gul och röd lök och bruna bönor riskerar att slås ut. Orsaken till detta är att den svenska myndigheten Kemikalieinspektionen inte längre medger dispens

Inlämnad: 2010-11-15 Besvarare: Andreas Carlgren (C)

Överlåtelsemöjlighet av ålfisketillstånd

Motion 2010/11:MJ287 av Anders Åkesson (C)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ287 av Anders Åkesson C Överlåtelsemöjlighet av ålfisketillstånd c424 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om möjlighet att överföra ålfisketillstånd. Motivering Ålen anses vara en hotad art och flera åtgärder har


Utskottsberedning: 2010/11:MJU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2010/11:MJ287 av Anders Åkesson (C) (doc, 47 kB)

Möjliggörande av ett utökat svenskt fiske efter lax

Motion 2010/11:MJ286 av Anders Åkesson och Helena Lindahl (C)

Motion till riksdagen 2010/11:MJ286 av Anders Åkesson och Helena Lindahl C Möjliggörande av ett utökat svenskt fiske efter lax c434 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att ge Fiskeriverket i uppdrag att i samverkan med fiskerinäringen verka för


Utskottsberedning: 2010/11:MJU11
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2010/11:MJ286 av Anders Åkesson och Helena Lindahl (C) (doc, 48 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.