Anders Åkesson (C)

Anders Åkesson (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kalmar län, plats 11
Titel Utbildningsledare.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865009
E-post anders.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande
    • Valberedningen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-04-15 – 2012-09-12
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2012-09-19 – 2014-09-29
    • Valberedningen

    • Ledamot 2018-09-24 –
    • Suppleant 2010-10-04 – 2018-09-24
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Ledamotsrådet

    • Suppleant 2014-10-15 – 2018-10-10

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot kulturutskottet 06-10 och trafikutskottet 10-. Suppleant utrikesutskottet 06-10, kulturutskottet 11-12 och 14- och civilutskottet 12-14. Ledamot krigsdelegationen 10-14. Suppleant riksdagens valberedning 10- och ledamotsrådet 14-.
  • Föräldrar

    Kyrkovaktmästaren Åke Johansson och kyrkovaktmästaren Ulla-Britt Johansson, f. Karlsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Kalmar, slutår 79. Massmedia kommunikation, Högskolan i Kalmar, slutår 01.
  • Anställningar

    Ombudsman, CUF 80-82. Kyrkovaktmästare 82-89. Ombudsman, Centerpartiet 89-00. Ombudsman, Företagarnas Riksorganisation 00. Utbildningsledare, Studieförbundet Vuxenskolan 00-.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Styrelsen för Medieinstitutet Fojo, Linnéuniversitetet 07-12, ordförande 11-12.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Kalmar 85-02. Ledamot, kommunstyrelsen 91-94, fritidsnämnden 85-88 och byggnadsnämnden 88-02. Landstingsfullmäktig, Kalmar läns landsting 02-10. Ledamot, Regionförbundet i Kalmar län, fullmäktig 97-02, styrelsen 97-06, arbetsutskottet 97-06. Vice ordförande, Regionförbundet i Kalmar län 98-02, ordförande 02-06. Ledamot, lokalt kyrkoråd, samfällighetsfullmäktige, Svenska kyrkan i Kalmar. Ordförande, kyrkogårds- och fastighetsnämnden, Kalmar kyrkliga samfällighet 82-13. Ordförande i samfällighetens fastighetsutskott 13-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Centerpartiets lokalavdelning i Kalmar 85-12. Ledamot, Centerpartiets kommunkrets 82-14, distriktsstyrelsen 97- och partistyrelsen 04-. Styrelseledamot, Företagarna i Kalmar 01-. Centerpartiet, Kalmar läns styrelse 97-. Centerpartiets nationella styrelse 04-. Studieförbundet Vuxenskolans förbundsstyrelse 05-12. Ordförande, Bygdegårdarnas Riksförbund 06-11. Styrelseledamot, Eccocom AB 13-.
  • Bostadsort

    Kalmar

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Glasrikets framtid

Interpellation 2011/12:240 av Adolfsson Elgestam, Carina (S)

den 15 februari Interpellation 2011/12:240 Glasrikets framtid av Carina Adolfsson Elgestam S till näringsminister Annie Lööf C Den svenska glasindustrin har gamla anor. Den är väl känd och den står för hög kvalitet. Vårt svenska glas har fått sitt goda rykte tack vare att man på glasbruken förstått att ta vara

Inlämnad: 2012-02-15 Besvarare: Annie Lööf (C)

Webb-tv interpellationsdebatt: Glasrikets framtid

Sparbanksaktie

Motion 2011/12:Fi309 av Per Åsling m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2011/12:Fi309 av Per Åsling m.fl. C Sparbanksaktie C460 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att införa möjligheten för de svenska sparbankerna att ta in externt kapital genom s.k. sparbanksaktier. Motivering De lokala sparbankerna


Utskottsberedning: 2011/12:FiU22
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:Fi309 av Per Åsling m.fl. (C) (doc, 50 kB)

Snabbare planprocesser

Motion 2011/12:C381 av Anders Åkesson (C)

Motion till riksdagen 2011/12:C381 av Anders Åkesson C Snabbare planprocesser C442 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att tiden för ärendehantering på länsstyrelser och i Regeringsrätten ska omfattas av motsvarande krav på uppstramning som i


Utskottsberedning: 2011/12:CU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2011/12:C381 av Anders Åkesson (C) (doc, 47 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.