Anders Schröder (MP)

Anders Schröder (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Gävleborgs län, plats 137
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post anders.schroder[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2016-06-09 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-28
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2014-11-13 – 2016-06-28
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2016-06-28 – 2018-09-24
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Suppleant 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 16-. Suppleant trafikutskottet 14-16, miljö- och jordbruksutskottet 14-, justitieutskottet 14-16, utrikesutskottet 16- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 16.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2017/18:FöU6 2 maj 2018 Militära frågor
Debatt om förslag 2017/18:FöU7 12 april 2018 Civilt försvar och krisberedskap
Debatt om förslag 2017/18:FöU8 21 mars 2018 Vissa frågor om Försvarsmaktens personal

En skademinimerande narkotikapolitik

Motion 2017/18:3058 av Anders Schröder (MP)

Motion till riksdagen 2017/18:3058 av Anders Schröder MP En skademinimerande narkotikapolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att sprututbyte ska finnas tillgängligt i alla regioner och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs


Utskottsberedning: 2017/18:JuU14 2017/18:SoU13 2017/18:SoU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2017/18:3058 av Anders Schröder (MP) (docx, 61 kB) Motion 2017/18:3058 av Anders Schröder (MP) (pdf, 78 kB)

Hållbara banker med bättre kapitalkrav

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:544 av Anders Schröder MP Hållbara banker med bättre kapitalkrav Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett bruttosoliditetskrav och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa


Utskottsberedning: 2016/17:FiU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:544 av Anders Schröder (MP) (pdf, 64 kB)

Informationsplikten för hivpositiva

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) Informationsplikten för hivpositiva Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att slopa informationsplikten för hivpositiva och tillkännager detta för regeringen. Motivering Informationsplikten


Utskottsberedning: 2016/17:SoU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:241 av Anders Schröder m.fl. (MP) (pdf, 67 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.