Andreas Norlén(M)

Andreas Norlén (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Östergötlands län, plats 30
Titel Jur.dr.
Född år 1973
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864800
E-post andreas.norlen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Ordförande 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-02-09 – 2010-10-04
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2009-02-11 – 2010-10-04
    • Ledamot 2006-10-10 – 2009-02-09
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Domarnämnden

    • Personlig ersättare 2012-02-14 –
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2016-12-01
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2015-02-12 –

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Storlän

Skriftlig fråga 2016/17:929 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:929 Storlän av Andreas Norlén (M) till Statsrådet Ardalan Shekarabi (S) Hösten 2016 framgick det tydligt vid de samtal som regeringen genomförde med flertalet oppositionspartier att det saknas stöd i riksdagen för att ersätta dagens län och landsting med ett litet antal storlän och storregioner. Inte

Inlämnad: 2017-02-23 Svarsdatum: 2017-03-08 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2016/17:929 av Andreas Norlén (M) (pdf, 73 kB)

Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism

Skriftlig fråga 2016/17:587 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:587 Nationella samordnaren mot våldsbejakande extremism av Andreas Norlén (M) till Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP) Det har under en tid riktats hård kritik mot den nationella samordnaren mot våldbejakande extremism och den stödlinje som har drivits i samarbete med Röda Korset.

Inlämnad: 2016-12-22 Svarsdatum: 2017-01-09 Besvarare: Kultur- och demokratiminister Alice Bah Kuhnke (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:587 av Andreas Norlén (M) (pdf, 93 kB)

Flygbuller

Skriftlig fråga 2016/17:313 av Andreas Norlén (M)

Fråga 2016/17:313 Flygbuller av Andreas Norlén (M) till Miljöminister Karolina Skog (MP) Frågan om hur mycket flygbuller som ska tillåtas i anslutning till bostadsbyggnader har varit en segdragen fråga, som under en följd av år bromsat möjligheterna att bygga nya bostäder i stora delar av Linköpings innerstad. I

Inlämnad: 2016-11-11 Svarsdatum: 2016-11-23 Besvarare: Miljöminister Karolina Skog (MP)

Skriftlig fråga 2016/17:313 av Andreas Norlén (M) (pdf, 103 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.