Anette Åkesson(M)

Anette Åkesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Titel Civilekonom
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866318
E-post anette.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av Regeringens skrivelse 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) med anledning av Regeringens skrivelse 2016/17:102 Utvecklingen inom den kommunala sektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att incitamenten att gå från bidrag till arbete bör skärpas för att

2017-05-18

Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (docx, 79 kB) Motion 2016/17:3745 av Ulf Kristersson m.fl. (M) (pdf, 74 kB)

Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Interpellation 2016/17:520 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2016/17:520 Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Som vanligt är vårpropositionens kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet mycket intressant läsning. Befolkningsutvecklingen har en stor och direkt påverkan på offentlig

Inlämnad: 2017-05-12 Svarsdatum: 2017-06-02 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:520 av Anette Åkesson (M) (pdf, 84 kB)

Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet

Interpellation 2016/17:494 av Anette Åkesson (M)

Interpellation 2016/17:494 Finanspolitikens långsiktiga hållbarhet av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Som vanligt är vårpropositionens kapitel om finanspolitikens långsiktiga hållbarhet mycket intressant läsning. Befolkningsutvecklingen har en stor och direkt påverkan på offentlig

Inlämnad: 2017-04-27 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Interpellation 2016/17:494 av Anette Åkesson (M) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.