Anette Åkesson (M)

Anette Åkesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Titel Civilekonom
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866318
E-post anette.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 12-. Ledamot skatteutskottet 15-16. Suppleant skatteutskottet 12-15, socialförsäkringsutskottet 12, socialutskottet 15- och finansutskottet 16-.
  • Kommunala uppdrag

    Ordförande, kommunstyrelsen, Båstad 06-12.
  • Bostadsort

    Båstad

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:83 Styrande principer inom hälso- och sjukvården och en förstärkt vårdgaranti Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta utreda ett prestationsbaserat statsbidrag


Utskottsberedning: 2017/18:SoU22
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 65 kB) Motion 2017/18:3990 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. M med anledning av prop. 2017/18:78 Vissa förslag om personlig assistans Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om tillsyn över och uppföljning av lagstiftningen om personlig assistans och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:SoU17
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): 2 avslag

Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3972 av Camilla Waltersson Grönvall m.fl. (M) (pdf, 69 kB)

En nationell Öresundsagenda

Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. M En nationell Öresundsagenda Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om framtagandet av en nationell Öresundsagenda för att intensifiera arbetet med att skapa ökade förutsättningar för en fortsatt integration inom Öresundsregionen


Utskottsberedning: 2017/18:UU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:3073 av Olof Lavesson m.fl. (M) (pdf, 77 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.