Anette Åkesson(M)

Anette Åkesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Titel Civilekonom
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866318
E-post anette.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Skatteavtalet med Danmark

Interpellation 2012/13:458 av Jakobsson, Leif (S)

den 30 maj Interpellation 2012/13:458 Skatteavtalet med Danmark av Leif Jakobsson (S) till finansminister Anders Borg (M) Det är nu mer än ett år sedan riksdagen beslutade att kräva en omförhandling av skatteavtalet med Danmark, som enligt åtskilliga analyser och utvärderingar visat sig

Inlämnad: 2013-05-30 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Skatteavtalet med Danmark

Ekonomiska frizoner och avgiftsnedsättning

Interpellation 2012/13:393 av Jakobsson, Leif (S)

den 24 april Interpellation 2012/13:393 Ekonomiska frizoner och avgiftsnedsättning av Leif Jakobsson (S) till finansminister Anders Borg (M) Finansdepartementet har utformat en lagrådsremiss kring ekonomiska frizoner i så kallade utsatta bostadsområden. Förslaget är baserat på SOU 2012:50

Inlämnad: 2013-04-24 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Ekonomiska frizoner och avgiftsnedsättning

Trängselskatt för utländska fordon

Interpellation 2012/13:273 av Johansson, Lars (S)

den 15 februari Interpellation 2012/13:273 Trängselskatt för utländska fordon av Lars Johansson (S) till finansminister Anders Borg (M) 2011 års vägtullsutredning presenterade sitt förslag den 2 februari i år. Det blev ett väl genomarbetat förslag som ger bra underlag för regeringen att

Inlämnad: 2013-02-15 Besvarare: Anders Borg (M)

Webb-tv interpellationsdebatt: Trängselskatt för utländska fordon

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.