Anette Åkesson(M)

Anette Åkesson (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Skåne läns norra och östra, plats 94
Titel Civilekonom
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7866318
E-post anette.akesson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2012-09-01 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2015-10-01 – 2016-10-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2015-10-01
    • Suppleant 2012-10-19 – 2014-09-29
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2012-09-01 – 2012-11-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2015-03-17 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2016-10-11 – 2018-09-24

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten sagt och gjort i riksdagen. Det är motioner, interpellationer och skriftliga frågor till regeringen och anföranden i kammaren. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Domstolsprocesser om tryckerimomsen

Skriftlig fråga 2014/15:711 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2014/15:711 Domstolsprocesser om tryckerimomsen av Anette Åkesson (M) till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S) Det finns många öppna frågor i hanteringen av tryckerimomsen som har diskuterats vid olika tillfällen, i riksdagen senast i samband med en interpellationsdebatt med finansministern

Inlämnad: 2015-06-25 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:711 av Anette Åkesson (M) (pdf, 77 kB)

Pensionärers faktiska skattenivå

Skriftlig fråga 2014/15:672 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2014/15:672 Pensionärers faktiska skattenivå av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Under Alliansens regeringstid uttryckte socialdemokrater ofta upprördhet över att pensionärer betalade mer skatt än arbetstagare. Det var rent hyckleri från Socialdemokraternas sida. Själva hade

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:672 av Anette Åkesson (M) (pdf, 75 kB)

Alternativ till läx-RUT

Skriftlig fråga 2014/15:671 av Anette Åkesson (M)

Fråga 2014/15:671 Alternativ till läx-RUT av Anette Åkesson (M) till Finansminister Magdalena Andersson (S) Den 1 juli 2007 infördes en skattereduktion för fysiska personer som har haft utgifter för hushållsarbete. Läx-RUT infördes 2013 som ett förtydligande efter att Skatteverket efterlyst åtgärder för att komma

Inlämnad: 2015-06-16 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2014/15:671 av Anette Åkesson (M) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöternas uppdrag kan förekomma på webbplatsen. Vi kvalitetssäkrar just nu informationen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation.